REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Cukier, tłuszcz i ogrzewanie. Zapamiętajcie tę nieświętą trójcę. Przez nią zima cenowo będzie cięższa

GUS podał pełne dane o inflacji, odczyt nie zmienił się w stosunku do szacunku sprzed dwóch tygodni. Poznaliśmy za to szczegóły. Zaskoczeniem są ceny żywności i energii. Odczyt podbiły wyższe ceny cukru i olei oraz koszty ogrzewania węglem.

15.09.2022
10:55
inflacja-zakupy-swiateczne-raport
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1 proc. (przy wzroście cen towarów – o 17,5 proc. i usług – o 11,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. (w tym towarów – o 0,8 proc. i usług – o 0,7 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Dane są wyraźnie wyższe od oczekiwań. Średnia prognoz zakładała wzrost CPI w sierpniu o 15,5 proc.

W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku inflację najbardziej podbiły wyższe ceny w zakresie mieszkania o 23,9 proc., żywności o 18,1 proc. i transportu o 19,5 proc., podnosząc CPI odpowiednio o 5,97 p. proc., 4,35 p. proc. i 1,90 p. proc.

 class="wp-image-1914748"
Źródło: GUS

W porównaniu z lipcem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług w sierpniu znów miały wyższe ceny w zakresie mieszkania o 2,4 proc. oraz żywności o 1,6 proc., które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,62 p. proc. i 0,40 p. proc.

 class="wp-image-1914751"
Źródło: GUS

Natomiast niższe ceny w zakresie transportu o 5,1 proc. oraz odzieży i obuwia (o 0,5 proc.) obniżyły inflację o 0,54 p. proc. i 0,02 p. proc.

Inflacja w Polsce szybko nie odpuści

Polski Instytut Ekonomiczny oczekuje, że nadchodzące miesiące przyniosą kolejne podwyżki rachunków za energię.

Dotychczasowe decyzje taryfowe Urzędu Regulacji Energetyki (URE) sugerują małe zmiany cen regulowanych we wrześniu. Większy wzrost prawdopodobnie zobaczymy w października. Według deklaracji Ministerstwa Klimatu URE będzie podnosić taryfy o około 40 proc. – wskazuje Jakub Rybacki, analityk zespołu makroekonomii PIE.

REKLAMA

Jak podkreśla Rybacki, presja inflacyjna nie odpuszcza: inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 10 proc., a około 70 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym 5 proc.

Spodziewamy się, ze kolejne miesiące przyniosą lekkie spadki tego odsetka, ale mocniej rosnąć będą ceny energochłonnych towarów. Dlatego inflacja bazowa dalej będzie wysoka w 2023 r. – zapowiada analityk PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA