REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Gospodarka

Jest reakcja Chin na umowę Polski z USA: będzie odwet za Huaweia. Słono zapłacimy za sojusz z Trumpem

Nadszedł czas, by Huawei stoczył decydującą bitwę w Europie przeciwko sankcjom wprowadzonym przez Waszyngton - nawołuje chiński Global Times” i zapewnia, że w tym krytycznym momencie chińskie władze nie przymkną oczu na zastraszanie chińskich firm przez USA.

04.09.2019
6:17
chiny-bitcoin
REKLAMA

Na zdjęciu: Prezydent Chin Xi Jinping (fot. Kremlin.ru)

REKLAMA

Kontrolowana przez chiński rząd gazeta przypomina, że Huawei podał ostatnio, że ponad połowa umów 5G, które podpisał na całym świecie, została zawarta z operatorami europejskimi i wyjaśnia, że jeśli gigant z Shenzhen straci rynek z powodu presji Waszyngtonu, to przestanie stanowić zagrożenia dla technologicznej dominacji USA. I do tego właśnie dążą Amerykanie.

Dla Huaweia to kwestia życia i śmierci

„Global Times” wskazuje, że USA i Polska podpisały w poniedziałek porozumienie w sprawie technologii 5G, co może doprowadzić do zablokowania udziału Huaweia w budowie sieci 5G w naszym kraju.

Wiadomość pojawiła się po tym, jak Google zapowiedział, że smartfony Huaweia Mate 30 nie można sprzedawać z licencjonowanymi aplikacjami i usługami Google. Brak aplikacji Google’a może mieć bezpośredni wpływ na sprzedaż smartfonów Huaweia na rynku europejskim - uważają Chińczycy. I dodają: dla Huawei to kwestia życia albo śmierci, więc musi walczyć o zwycięstwo za wszelką cenę, a chiński rząd powinien udzielić niezbędnego wsparcia, aby pomóc gigantowi oprzeć się politycznej presji USA.

„Global Times”: To są prześladowania polityczne!

W opinii chińskiej gazety posunięcia Waszyngtonu przeciwko Huawei nie mają charakteru ekonomicznego, ale są przykładem prześladowań politycznych.

Niektóre kraje europejskie stanęły przed wyborem: sprzymierz się z USA, aby rozprawić się z Huawei, lub współpracuj zś chińską firmą w zakresie komercyjnych usług 5G - podaje „GT”.

Dziennik jest zdania, że Waszyngton wywarł ogromną presję na kraje europejskie, by zmusić je do poparcia brutalnych represji wobec Huaweia i jeśli Chiny chcą cokolwiek wskórać, muszą zacząć walczyć o swoje. Gazeta uważa, że chiński rząd musi wywrzeć presję na kraje europejskie, aby te uczciwe traktowały firmy z Państwa Środka, i przypomina, że Chiny są jednym z najważniejszych kontrahentów Europy i mogą mocno wpływać na europejską gospodarkę.

Porozumienie Polski z USA wywoła reakcję Chin

REKLAMA

Nasz kraj obiecał otworzyć się na europejskie firmy. Jeśli jednak niektóre kraje europejskie, biorące udział w napięciach chińsko-amerykańskich, utrudniają dostęp Huaweiowi do ich rynków, to dlaczego mamy pozwalać firmom z tych państw cieszyć się dostępem do chińskiego rynku? - pyta „Global Times” i zapowiada, że porozumienie Polski z USA wkrótce wywoła reakcję ze strony Chin, dając do zrozumienia, że mocno ją odczujemy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA