REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Tauron idzie w fotowoltaikę. Pierwsza farma powstanie w Jaworznie

Pomysł Tauronu jest prosty: farmy fotowoltaiczne na niewykorzystanych gospodarczo terenach poprzemysłowych. W sumie obejmuje pięć lokalizacji, z czego najbardziej zaawansowane są projekty dotyczące inwestycji w Jaworznie i Mysłowicach. W pierwszym przypadku trwa już procedura wyłonienia wykonawcy.

23.08.2019
8:43
REKLAMA

Do 13 września mają czas zainteresowani budową farmy fotowoltaicznej o mocy od 3,1 do 5 MW w Jaworznie. Taki jest jeden z warunków ogłoszonego przez Tauron przetargu. 

REKLAMA

Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 r. - przekonuje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Obecnie udział energii z odnawialnych źródeł w miksie Taurona wynosi zaledwie niecałe 6 proc. (0,97 TWh na 16,21 TWh). Dzięki m.in. inwestycjom w farmy fotowoltaiczne ma to się zmienić. Do 2025 r. udział OZE w miksie Tauronu ma wynieść do 30 proc. A w 2030 r. już ponad 65 proc.

Biurokratyczne wymogi

Budowa farmy fotowoltaicznej to przede wszystkim konieczność spełnienia pewnych biurokratycznych wymogów. Np. w Stalowej Woli Tauron uruchomił procedurę uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Z kolei w Mysłowicach toczy się postępowanie na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą produktywności oraz uzyskania pozwolenia na budowę takiej farmy.

Najbardziej zaawansowanym pod tym względem projektem jest ten dotyczący inwestycji w Jaworznie. W tym przypadku Tauron ogłosił przetarg na kompleksową realizację budowy pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy od 3,1 do 5 MW. Termin składnia ofert wyznaczono na 13 września.

Tauron nie ogląda się na innych

Niepewny polski rynek energetyczny, wzrost cen uprawnień emisji CO2, a także nowe, bardziej restrykcyjne konkluzje BAT dla energetyki oraz coraz mniejsze wsparcie instytucji finansowych dla energii konwencjonalnej - to główne przesłanki, jakie stały za stworzeniem nowej strategii w Tauronie, która ma być skuteczną odpowiedzią na nadchodzące wyzwania. Stąd inwestycje w farmy fotowoltaiczne, ale też w te wiatrowe (tak lądowe, jak też morskie).

REKLAMA

Wprowadzenie nowych opcji do strategii Grupy będzie podstawą bezpiecznej i zrównoważonej transformacji Taurona, a także zwiększy potencjał inwestycyjny dla rozwoju odnawialnych źródeł energii - potwierdza prezes Filip Grzegorczyk.

Obecnie, w ramach zielonego portfela energetycznego Tauronu funkcjonują 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW. Same inwestycje Tauronu w odnawialne źródła energii wyceniane są obecnie na ok. 5–6 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA