REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Elon Musk zbiedniał o 200 mld dol. i pobił rekord. Tesla też nie ma dobrej passy

Niegdyś najbogatszy człowiek na świecie, szefujący kilku prosperującym spółkom. Dziś biedniejszy o 200 mld dol. CEO medium społecznościowego. Musk dostarczył w tym roku dużo rozrywki swoim fanom – niestety na koszt Tesli.

04.01.2023
8:12
Elon Musk zbiedniał o 200 mld dol. i pobił rekord. Tesla też nie ma dobrej passy
REKLAMA

Na początku 2023 roku Tesla podzieliła się swoimi wynikami za czwarty kwartał 2022 roku. Przedstawia je poniższa lista:

REKLAMA
  • Dostawy: 405 278 pojazdów (wobec oczekiwanych 420 760 pojazdów)
  • Produkcja: 439 701 pojazdów (wobec 438 840 oczekiwanych)
  • Dostawy modelu S oraz X: 17 147 sztuk (wobec oczekiwanych 18 578 sztuk)
  • Produkcja modelu S oraz X: 20 613 sztuk (wobec oczekiwanych 18 611 sztuk)
  • Produkcja modelu 3 oraz Y: 419 088 sztuk (wobec oczekiwanych 411 828 sztuk)  

Choć Tesla sprzedaje i produkuje coraz więcej samochodów, to nie rośnie już tak szybko, jak kiedyś. W sumie w całym 2022 roku Tesla sprzedała 1,3 mln samochodów. To o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Cel firmy zakładał jednak wzrost o 50 proc. Właśnie on uzasadniałby giełdową wycenę, równą technologicznym gigantom. Tymczasem Tesla nie tylko zaczyna rosnąć wolniej, ale i odczuwa coraz większą presję ze strony bardziej doświadczonych firm motoryzacyjnych: Forda, General Motors czy Volkswagena.

Inwestorzy Tesli tracą wiarę w Elona Muska

Musk zaangażował się w modernizację i zmianę kierunku rozwoju Twittera tak bardzo, że nie koncentruje się już na zarządzaniu Teslą – takiego zdania jest część analityków, na których powołuje się NY Times. Dodatkowo jego posty uderzają często w lewicujących, proekologicznych klientów, którzy wydają się być idealnymi kandydatami do kupna samochodu elektrycznego.

Wszystko to odbija się na kursie Tesli, który w ciągu sześciu ostatnich miesięcy spadł o 45 proc.

new TradingView.widget( { "autosize": true, "symbol": "NASDAQ:TSLA", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "light", "style": "2", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_bebd7" } );

Tesla straciła 65 proc. kapitalizacji w 2022 roku

Wpłynęło to również na fortunę Muska, który jako pierwszy człowiek w historii stracił 200 mld dol. Choć to wirtualne pieniądze – zakodowane w akcjach Tesli, to przedsiębiorca nie może już mienić się najbogatszym człowiekiem na świecie. Z 132 mld dol. na koncie ustępuje on Francuzowi Bernardowi Arnaultowi, który zgromadził 162 mld dol.

Musk może również stracić przywództwo w Tesli

Na początku roku Tesla wypromowała szefa swoich chińskich struktur na osobę numer dwa w firmie. Tom Zhu zarządzał wcześniej fabryką w Szanghaju i był jedną z pierwszych osób, która w czasie lockdownów zostawała w fabryce, aby wypełnić cele produkcyjne. Teraz Zhu będzie odpowiadał nie tylko za sprzedaż w Chinach, Japonii, Australii i Nowej Zelandii, ale również w Ameryce Północnej.

Źródła, na które powołuje się Reuters, sugerują, że Zhu może być w przyszłości szykowany do zastąpienia Muska na fotelu CEO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA