REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Złoto na celowniku UE. Rosja ugnie się pod presją Zachodu?

Unia Europejska planuje wywrzeć na Rosję silną presję jeszcze w tym tygodniu. W tym celu trwają prace nad kolejnymi sankcjami, a jednym ze środków ma być tym razem złoto.

21.06.2022
15:07
Złoto na celowniku UE. Rosja ugnie się pod presją Zachodu?
REKLAMA

Od początku inwazji na Ukrainę, Unia przyjęła sześć pakietów sankcji przeciwko Rosji i Białorusi. Jednak nie wykorzystała wszystkich możliwości i - jak zauważa Reuters - wciąż kilka sektorów nie zostało nawet dotkniętych środkami represyjnymi, jak m.in. gaz.

REKLAMA

Rządy UE starają się ostrożnie unikać środków, które mogłyby zaszkodzić ich gospodarce bardziej niż Rosji - wskazuje agencja.

Nowe sankcje na Rosję

Przywódcy UE nie przygotowują obecnie kolejnego pakietu sankcji na Rosję. Jednak nie oznacza to, że Unia siedzi bezczynnie. Z informacji Reuters wynika, że kolejnym, możliwym celem wywierania presji na Rosję będzie złoto.

Choć jeszcze nie wiadomo, czy UE będzie chciała zakazać eksportu do Rosji, importu z Rosji, czy obu, ale to właśnie złoto może zostać dodane do kolejnego pakietu sankcji.

Złoto jest kluczowym aktywem dla Rosyjskiego Banku Centralnego, który z powodu zachodnich sankcji boryka się z ograniczeniami w dostępie do niektórych swoich aktywów utrzymywanych za granicą - wskazuje Reuters.

Odciąć Rosję od złota, a co z zapasami?

Wielka Brytania już w marcu nałożyła na bank centralny Rosji, resort finansów i państwowy fundusz majątkowy, sankcje w postaci złota. Powodem tej decyzji, jak tłumaczył premier Boris Johnson, było to, że Rosjanie mogli próbować obchodzić sankcje, sprzedając złoto za waluty.

Tymczasem rosyjskie skarbce są wypchane złotem po sufit. W sumie znajduje się w nich 2361,64 ton tego kruszcu. Moskwa zaczęła gromadzić zapasy od czasu kryzysu gospodarczego w 2008 r. Wówczas posiadała jedynie 500-tonową górkę. W ciągu kolejnych lat Rosja regularnie robiła zakupy, głównie po 2014 r., kiedy zostały na nią nałożone sankcje za aneksję Krymu.

REKLAMA

Rosja posiada piąty na świecie największy zapas złota. Więcej tego kruszcu mają USA, Włochy, Francja i Niemcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA