REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Na pierwszy rzut oka fajne apki. W rzeczywistości złośliwe, szpiegujące oprogramowanie

W Google Play do niedawna działały 42 aplikacje o szkodliwym działaniu. Skutki dotknąć mogły milionów użytkowników, którzy zdążyli je pobrać. Obecnie aplikacje mogą być jeszcze dostępne w innych sklepach.

28.10.2019
8:06
Złośliwe aplikacje w Google Play. Na pozór niewinne oprogramowanie, które szpieguje miliony użytkowników
REKLAMA

Po przeprowadzonych testach badacze bezpieczeństwa z ESET doszli do wniosku, że takie aplikacje jak Video Downloader Master (5 mln pobrań), Ringtone Maker Pro, SaveInsta i Tank Classic (po pół miliona pobrań) są wyposażone w mechanizmy, które działają na szkodę użytkownika.

REKLAMA

Jak podaje serwis Tech Crunch, wszystkie zaprojektowane są według tego samego schematu.

Ich podstawowe działanie polega na wyświetlaniu pełnoekranowych reklam w określonych interwałach czasowych. Samo to nie jest niczym niezwykłym, ale aplikacje te ciężko usunąć. Czasem posiadają ikonę Facebooka czy Google, aby się ukryć i jak najdłużej pozostać na smartfonie. Innym razem skrót do aplikacji znika.

REKLAMA

W tle odbywa się przesyłanie informacji, pochodzących z telefonu. Złośliwe aplikacje sprawdzają zabezpieczenia i to, czy da się zainstalować oprogramowanie nieautoryzowane przez oficjalne sklepy.

Według badaczy bezpieczeństwa za przynajmniej niektórymi aplikacjami może stać student z Wietnamu. Obecnie próżno ich szukać w Google Play, bo zostały usunięte.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA