REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Będziemy mieli poważne niedobory prądu. OZE nie ma szans szybko zastąpić wygaszanej energii z węgla

Urząd Regulacji Energetyki wziął pod lupę plany inwestycyjne wytwórców energii elektrycznej do 2034 r. Analiza pokazała, że dobrze nie jest, a może być jeszcze gorzej. Całkiem prawdopodobna staje się bowiem luka energetyczna, w którą wpadniemy i która ma wynieść nawet 4,6 GW.

08.06.2021
10:01
URE-luka-energetyczna
REKLAMA

URE chciał sprawdzić, czy mające odchodzić sukcesywnie w niepamięć kolejne jednostki węglowe w kolejnych latach będą zastępowane przez instalacje OZE. Tak, żeby nie występował żaden niedobór energii. Dlatego na celowniku znalazły się plany inwestycyjne przedsiębiorstw energetycznych, rozpisane do 2034 r. Okazuje się, że dobrze nie jest. Szykuje nam się bowiem w tym czasie sumaryczne zmniejszenie potencjału wytwórczego - o 11 proc., co przekłada się na ok. 4,6 GW. Jak temu może na zaradzić?

REKLAMA

Nowa struktura źródeł w systemie wymusi wprowadzenie nowych lub ewolucję istniejących rozwiązań rynkowych dla zabezpieczenia pracy systemu, takich jak elastyczne zarządzanie popytem czy magazyny energii

- odpowiada Rafał Gawin, prezes URE.

URE: szykuje się spora luka energetyczna

Przedsiębiorstwa energetyczne planują do 2034 r. oddać do eksploatacji łącznie ponad 14,2 GW nowych mocy wytwórczych, z czego najwięcej ma pochodzić z technologii offshore (4,8 GW, czyli 34 proc. wszystkich nowych mocy), gazu ziemnego (4,4 GW - 31 proc.) oraz fotowoltaiki (2,8 GW - 19 proc.). W tym samym czasie wycofywane będą z użytku jednostki oparte głównie na węglu kamiennym i brunatnym. W sumie ma to być 18,8 GW. Więcej nam z systemu mocy ucieknie, niż przybędzie. Luka energetyczna wyniesie 4,6 GW. 

Jak temu można już teraz zaradzić? Trzeba innymi rozwiązaniami zabezpieczyć stabilność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego. Rafał Gawin uważa, że w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na modernizację obecnej infrastruktury, a także cyfryzacja całej sieci. 

W tym kontekście niezwykle istotne staje się odpowiednie zarządzanie energią, co stanowi kolejny krok w rozwoju energetyki OZE - zauważa szef URE.

Nie każde OZE tak samo stabilizuje system

REKLAMA

Z analizy URE wynika, że OZE mają jak najbardziej rosnąć, ale nie na tyle, żeby dziurę po węglu szybko załatać. Co więcej: nie każda energia odnawialna do tego w równym stopniu się nadaje. Chodzi o tzw. korekcyjny współczynnik dyspozycyjności (KWD), określony przez ministra klimatu i środowiska, który pokazuje dyspozycyjność źródeł w zależności od zastosowanej technologii.

Dla elektrowni słonecznych wynosi on raptem 2 proc., dla turbin wiatrowych - 14 proc. i przeszło 99 proc. dla wodnych elektrowni szczytowo-pompowych. Tym samym, jak przekonuje URE: „technologie oparte na źródłach odnawialnych nie mogą być porównywane z konwencjonalnymi pod kątem ich wpływu na stabilność działania systemu”. Biorąc pod uwagę KWD i przy założeniu realizacji wszystkich planowanych inwestycji zmniejszenie mocy dyspozycyjnej w systemie energetycznym może wynieść do 2034 r. nawet 31 proc., czyli 10,6 GW.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA