REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Ukraińcy i Białorusini kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wzrost przekracza 80 proc.

Mimo wojny w Ukrainie zagraniczni inwestorzy nadal chcą inwestować pieniądze w Polsce. A kto najchętniej kupuje? Według ustaleń Portalu GetHome.pl najwięcej nieruchomości kupują obywatele Ukrainy, ale w pierwszej trójce są też Białorusini, którzy według danych stanowią coraz większą grupę kupujących mieszkania w Polsce.

20.04.2023
19:02
Ukraińcy i Białorusini kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wzrost przekracza 80 proc.
REKLAMA

W 2022 r. cudzoziemcy zakupili blisko 14,4 tys. mieszkań. Portal GetHome.pl przeanalizował najnowsze sprawozdanie MSWiA dotyczące aktywności cudzoziemców na rynku nieruchomości. W 2022 r. osoby z zagranicznym paszportem kupiły u nas 14.359 mieszkań oraz 3083 lokale użytkowe. Tych pierwszych było aż o 35 proc. więcej niż rok wcześniej!

REKLAMA

Na zasadach ogólnych Ukraińcy w Polsce kupili blisko 6,2 tys. mieszkań, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. A na podstawie zezwoleń dodatkowo 194 mieszkania i lokale użytkowe.

Pod względem metrażu Ukraińcy kupili więcej mieszkań niż łącznie obywatele kolejnych 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Po 2014 r. udział obywateli Ukrainy w transakcjach mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców wzrósł z 13 proc. do 43 proc.

Ta tendencja utrzymuje się od aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. W kolejnych latach obywatele Ukrainy stali się największą grupą kupujących mieszkania z obcym paszportem – mówi Marek Wielgo z GetHome.pl .

 class="wp-image-2109559"

Ile mieszkań i lokali użytkowych zakupili cudzoziemcy

Po najeździe Rosji na Ukrainę potężny napływ uchodźców z tego kraju był bardzo zauważalny, ale głównie na rynku najmu mieszkań. Natomiast jeszcze stosunkowo niewielu z nich decydowało się na zakup mieszkań. Oczywiście w porównaniu z rokiem 2021 liczba transakcji z udziałem Ukraińców gwałtownie wzrosła.

Nasz rynek mieszkaniowy jest dla cudzoziemców niemal całkowicie otwarty. Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej. Ograniczenie obejmuje m.in. Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście czy Zakopane. Oczywiście takiego zezwolenia nie potrzebują obywatele UE – przypomina ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

 class="wp-image-2109565"

Warto pamiętać, że to wciąż niewiele z porównaniu ze wszystkimi transakcjami na rynku nieruchomości w naszym kraju. Według GUS w 2021 było ich blisko 245 tys., w tym na rynku pierwotnym – ok. 101 tys.(dane za 2022 r. poznamy pod koniec roku).

Potrzeba więcej czasu zanim znacznie więcej ukraińskich rodzin, które zostaną u nas na dłużej, będzie sobie mogło pozwolić na zakup mieszkania. Tym bardziej, że wiąże się to z ogromnym wydatkiem, a oprocentowanie kredytów jest wciąż wysokie – komentuje Marek Wielgo.

Znaczny wzrost zakupów obywateli białoruskich bez zezwolenia

GetHome.pl w swojej analizie zwraca uwagę, że nad Wisłą coraz lepiej czują się także nasi białoruscy sąsiedzi. MSWiA podało, że w ubiegłym roku kupili u nas 1336 mieszkań bez konieczności ubiegania się o zezwolenie. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost aż o 83 proc.!

 class="wp-image-2109562"

Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w 2022 r. – głównie w największych miastach – blisko 8 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ok. 420 tys. kw. Gdyby przyjąć, że średnia cena metra kwadratowego wynosi 10 tys. zł, to oznaczałoby, że w ubiegłym roku wydali oni na mieszkania w naszym kraju łącznie 4,2 mld zł.

 class="wp-image-2109568"
REKLAMA

Indie w pierwszej 10 raportu MSWiA

Raport MSWiA pokazał też rosnącą aktywność na rynku mieszkaniowym obywateli Indii. Zaczęli oni kupować u nas mieszkania w 2005 r., czyli po przystąpieniu naszego kraju do UE. Jednak od pięciu lat robią to coraz śmielej. W 2022 r. kupili mieszkania o łącznej powierzchni 9,8 tys. mkw. W ten sposób awansowali do pierwszej dziesiątki krajów, których obywatele kupują ich najwięcej. Cudzoziemcy najchętniej kupują mieszkania tam, gdzie najłatwiej jest o pracę, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA