menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
recykling
Polska przygotowuje się do systemu kaucyjnego. Katalonia idzie krok dalej i zaczyna zbierać niedopałki
Rząd Mateusza Morawieckiego przygotowuje się do wprowadzenia od początku 2023 r. systemu kaucyjnego. Ale w krajach, gdzie jest już od lat udomowiony – idą o krok dalej. W Hiszpanii padł pomysł, żeby tak samo, jak butelki plastikowe, traktować też niedopałki papierosów. W efekcie kupujący paczkę papierosów musieliby do kieszeni sięgnąć ciut głębiej, ale zyskać miałoby za to środowisko.
12.06.2022 10:18
System kaucyjny w Polsce. Ile dostaniemy za zwrot butelek i puszek?
W ciągu kilku dni, najdalej tygodni, poznamy zaktualizowany po konsultacjach projekt ustawy wprowadzającej w Polsce system kaucyjnego. Tym samym Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zmienia wyznaczonej sobie ścieżki legislacyjnej, w której przepisy przyjęte mogą być po wakacjach, a zaczną obowiązywać z początkiem 2023 r. Co na to eksperci?
03.06.2022 11:09
Butelkomaty w każdej Biedronce i każdym Lidlu? Rząd ostro przekombinował z systemem kaucyjnym
Miał zmienić zasady gry i wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producentów (ROP) opakowań. Miał też wejść w życie na początku 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak twierdzi, że w pełni nowe regulacje mogą zacząć obowiązywać dopiero od 2025 r.
27.04.2022 04:33
Butelkomaty staną w całej Europie, tylko nie w Polsce. Na co nam ten lewacki wymysł
Już 17 krajów UE albo ma albo właśnie wdraża system kaucyjny. Od 1 stycznia dołączy do nich Słowacja. Nasi sąsiedzi wprowadzą system kaucyjny na plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Już teraz obejmuje szklane butelki. Co z Polską? Niestety nic nowego.
29.12.2021 07:33
Awantura o butelki plastikowe, automaty i kaucję. Miasta nie przebierają w słowach, sypią się oskarżenia
Unia Metropolii Polskich apeluje o szybsze prace nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producentów i przepisami o systemie kaucyjnym. Samorządy od dłuższego czasu domagają się, aby odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami brali na siebie także producenci opakowań i towarów.
13.12.2021 18:34
Odważna decyzja Pepsi. Koncern wprowadza w Polsce na masową skalę nowe zielone butelki
Od teraz napoje Pepsi dostępne będą w butelkach w 100 proc. wykonanych z recyklingu. Choć to ważny krok w kierunku czystszej Polski, wciąż czekamy na kompleksowe rozwiązania, takie jak system kaucyjny i butelkomaty.
07.12.2021 14:28
Automaty do skupu butelek to genialny wynalazek. Ale w Polsce mamy z nimi jeden zasadniczy problem
Czy butelkomaty, czyli automaty do skupu butelek, będą miały w Polsce rację bytu? Pierwsze eksperymenty pokazują, że owszem, chociaż w badaniach okazało się, że system kaucyjny ma w Polsce tylu samo zwolenników, co przeciwników. Co zatem należałoby zrobić, by przekonać sceptyków?
02.12.2021 16:15
Automaty do skupu butelek obowiązkowe w każdym markecie. Resort środowiska podał datę
Wiadomo już, od kiedy w Polsce obowiązywać zacznie kaucja za butelki plastikowe i szklane oraz w jakich sklepach pojawią się recyklomaty. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało pierwsze szczegóły dotyczące stworzenia w Polsce systemu kaucyjnego.
02.11.2021 16:46
Po co wyrzucać starą pralkę? Napraw ją, oszczędź pieniądze i daj przy okazji komuś pracę
Macie już serdecznie dosyć coraz krótszej żywotności artykułów gospodarstwa domowego? I że pralkę albo odkurzacz trzeba kupować co 2-3 lata, bo nie ma innego wyjścia? Okazuje się, że jest na to jednak sposób. Elektroodpady pod kontrolą mogą stworzyć wiele nowych miejsc pracy.
07.08.2021 08:11
Koniec z wyrzucaniem ciuchów. Znana marka naprawi je i sprzeda dalej po taniości
Idea zrównoważonego rozwoju dociera do producentów ubrań. The North Face jako kolejna marka na świecie zdecydowała się wejść w recykling i stworzyć obieg zamknięty. Sprzedać nówkę, naprawić, puścić dalej jako używany ciuch – tak w skrócie wygląda nowa strategia amerykańskiej firmy.
01.05.2021 09:46
Do zysku dorzuca coś jeszcze. Inwestuje w recycling i gaming, teraz chce zebrać 100 mln zł
Mercaton ASI to alternatywny fundusz inwestycyjny, który w ciągu dwóch lat zamierza pozyskać kapitał w wysokości 100 mln zł. Zarządza nim Tomasz Nietubyć, który w przeszłości z rynku kapitałowego pozyskał 500 mln zł.
26.04.2021 09:28
Narzekacie na nowy podatek, bo ceny poszły w górę? To poczekajcie na system kaucyjny
Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, w rozmowie z serwisem money.pl stwierdził, że decyzje o wprowadzeniu w Polsce systemu kaucyjnego już zapadły. Nie wiadomo tylko, czy zajmie się tym rząd, czy sami producenci napojów.
11.03.2021 08:27
Naukowcy krótko i na temat: recykling tworzyw sztucznych to bujda na resorach
Mogłoby się wydawać, że recykling plastiku to dzisiaj oczywistość. Ale zdaniem naukowców to jedno, wielkie oszustwo. Cały czas bowiem większe pieniądze można zarabiać na produkcji tworzywa sztucznego niż na ponownym jego wykorzystaniu.
17.09.2020 11:09
Zbierają śmieci z oceanów i przerabiają je na butelki. P&G pokazuje, jak wygląda innowacyjność w XXI w.
Fabryki, które nie muszą korzystać z wysypisk i butelki pochodzące z recyklingu to jedne z najnowszych efektów prac nad zrównoważonym rozwojem w Procter & Gamble. Dla tej, liczącej ponad 180 lat korporacji, pojęcie innowacji jest dzisiaj nierozerwalnie związane z troską o środowisko naturalne, ale nie ogranicza się wyłącznie do niej.
19.06.2020 09:47
Nowy podatek uratuje gospodarkę? Wniosek już na biurku premiera
Stowarzyszenie „Polski Recykling” ma gotową receptę dla polskiej gospodarki po lockdownie. To podatek od plastiku. Do rąk premiera Mateusza Morawieckiego trafił już wniosek, żeby nową daninę włączyć jak najszybciej do tarczy antykryzysowej.
29.05.2020 18:39
Czy browar może być ekologiczny? Carlsberg pokazuje, że dla chcącego nic trudnego
Redukcja zużycia wody, emisji CO2 czy nawet wypadków przy pracy – to tylko niektóre z licznych osiągnięć, jakimi może poszczycić się Carlsberg w ostatnich pięciu latach.
23.02.2020 17:05
Tak, chcę płacić pięć razy więcej za śmieci i być permanentnie inwigilowana. Lepsze to niż pójść z dymem jak Australia
Tak, marzy mi się, żeby opłaty za wywóz śmieci wzrosły nie dwu-, trzykrotnie, a pięcio- albo nawet sześciokrotnie. Jestem za wprowadzeniem państwa policyjnego, które zamiast stosować nieskuteczną odpowiedzialność zbiorową, będzie każdemu z nas patrzeć na ręce, a właściwie na śmieci. Tacy już jesteśmy, żeby robić, co trzeba, zmienić zachowania społeczne, musimy być chwyceni za twarz i to mocno.
08.01.2020 08:18
Żywiec Zdrój zaczyna nieśmiało walczyć z plastikiem. Najpierw recykling, a potem nawet szkło
Walka z plastikiem powoli dociera do producentów wód mineralnych. Żywiec Zdrój stawia na recykling i butelki ze szkła.
13.10.2019 08:17
Bez paragonów i pytań. W Poznaniu dobrze zapłacą za każdą zwrotną butelkę
Nie będzie ich interesowało, gdzie ją kupiłeś i nie każą ci wyciągać dowodu zakupu. – Przyjmiemy wszystkie butelki zwrotne – deklaruje Kompania Piwowarska. Największy producent piwa w Polsce otworzył w Poznaniu skup butelek. Wszystko dlatego, że niemal co 10. butelka wprowadzona do obrotu, nigdy nie trafia z powrotem w ręce KP.
12.08.2019 18:21
Przynosisz plastikowe butelki, dostajesz kasę na bilety na komunikację miejską - genialny pomysł z Rzymu
W Rzymie butelkomat ma zbierać plastikowe butelki i przy okazji zachęcać z korzystania z komunikacji miejskiej.
12.08.2019 17:12
Previous page
1
...
2
3
4
5
6
7
Next page