REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Wpadnij do Żabki ze śmieciami. W zamian są bonusy

Trzeba przyznać, że Żabka umie grać w zielone i dodatkowo potrafi zachęcić do akcji na rzecz planety również swoich klientów. Tym razem sieć postanowiła zbierać od klientów zużyte opakowania. Specjalnie ustawione do tego maszyny będą połykać śmieci, a w zamian odwdzięczą się bonusami. Żabka testuje nową akcję we wszystkich swoich sklepach, jednak tylko w jednym mieście w Polsce.

23.02.2023
15:08
Wpadnij do Żabki ze śmieciami. W zamian są bonusy
REKLAMA

W ponad 120 sklepach Żabka na terenie Bydgoszczy sieć daje możliwość klientom oddawanie jednorazowych opakowań po napojach. Zebrany surowiec posłużyć ma do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska.

REKLAMA

Ten pilotażowy projekt systemu gospodarki obiegu zamkniętego ma przynieść korzyści nie tylko dla planety, ale także i samym klientom.

Nie wyrzucaj, przynieś zużyte opakowania do sklepu

Jak wziąć udział w akcji „Zielona Odnowa”? To banalnie proste. Wystarczy znaleźć dowolny sklep Żabka na terenie Bydgoszczy i przynieść do niego puste opakowania po napojach. Ale uwaga - należy pamiętać, by opakowań nie zgniatać, nie niszczyć, a także nie zrywać etykiet.

Jakiego rodzaju można przynieść opakowania? Mogą to być plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l. Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Nie ma konieczności ich mycia, ale z przyniesionych opakowań należy wylać resztki napojów. Ze zbiórki wykluczone zostały jednak opakowania po napojach mlecznych, o czym również warto pamiętać.

A co w zamian?

Klienci, którzy wezmą udział w akcji, zostaną nagrodzeni bonusowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie z plastiku (butelka) lub metalu (puszka). Zebranymi żappsami można płacić za zakupy - wyjaśnia sieć.

I dodaje, że zwrot plastikowych butelek lub puszek może odbywać się na dwa sposoby. Można skorzystać z EKOmatów, czyli specjalnych maszyn do selektywnej zbiorki odpadów, które znajdują się w 54 sklepach Żabka w Bydgoszczy. W pozostałych placówkach (jest ich 67), w których nie ma takich maszyn, można zwrócić opakowania bezpośrednio u sprzedawcy, który także naliczy należne za zwrot bonusowe żappsy. Jednak w tym przypadku obowiązuje limit – jednorazowo można oddać maksymalnie 15 opakowań po napojach.

 class="wp-image-2053315"
fot. materiały prasowe Żabka

Po co Żabce zużyte butelki i puszki?

W ten sposób Żabka kontynuuje swoje ekologiczne działania i promuje recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. Warto przypomnieć, że Bydgoszcz nie jest pierwszym miastem, w którym stanęły EKOmaty, choć pierwszym, na terenie którego Żabka testuje akcję we wszystkich swoich placówkach. Natomiast 29 maszyn znajduje się również w Poznaniu, Warszawie i Łodzi. Zebrano w nich już w sumie niemal 320 tys. sztuk puszek aluminiowych oraz ponad 701 tys. sztuk plastikowych butelek po napojach, które otrzymały już drugie życie.

Działania ekologiczne mają sens, gdy możemy osiągnąć ich odpowiednią skalę. Aby takie działania były efektywne, musimy projektować je w sposób prosty, czytelny i łatwy dla odbiorcy - wyjaśnia powód wprowadzenia akcji „Zielona Odnowa” na terenie Bydgoszczy Joanna Kasowska, dyrektor jakości i standardów zarządzania żywnością w Żabka Polska.

I dodaje, że celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach tak, jak udało się to zrobić dla butelek szklanych.

REKLAMA

Dzięki tej zbiórce będziemy w stanie odzyskać cenny surowiec i zawrócić go do ponownej produkcji opakowań. Takie działania mają sens nie tylko z uwagi na ograniczenie produkcji plastiku i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ale także na minimalizację emisji CO₂, która jest bezpośrednią przyczyną zmian klimatycznych. Zachęcam klientów, by wzięli udział w naszej zielonej transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego! – zachęca Kasowska.

Projekt „Zielona Odnowa” realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszcz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA