menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
miks energetyczny
Ważne zmiany w programie Mój Prąd. Chodzi o bezzwrotne dotacje na zakup fotowoltaiki i magazynów energii
To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zmodyfikować domowy system energetyczny i docelowo za energię uiszczać mniejsze rachunki. Jedna z najlepszych inicjatyw rządu Zjednoczonej Prawicy, czyli program Mój Prąd, którego kolejne edycje cieszą się rosnącą popularnością, otrzyma dodatkowe dofinansowanie z funduszy unijnych.
30.05.2022 11:44
Odnawialne źródła? Król polskiej energetyki jest jeden, to wciąż węgiel
Sprawdza się zasada, że kiedy jest mniej bezpiecznie, to wracamy do rozwiązań pewnych, doskonale sobie znanych, nawet jak nie są one dla nas najbardziej akurat korzystne. Dokładnie tak jest z polskim węglem, który miał być stopniowo wyrzucany poza polski miks energetyczny. Zamiast tego czarne złoto właśnie przeżywa w Polsce swoją drugą młodość. Analiza Forum Energii nie pozostawia żadnych złudzeń.
07.04.2022 13:15
Ceny energii. UE idzie nam na rękę, polski rząd wniebowzięty. Ciekawe, co powiedzą Polacy
Unijna taksonomia otwiera drzwi dla gazu ziemnego i dzięki temu Polska szybciej odejdzie od węgla. Ale zapłacimy za to wysoką cenę. Carbon Tracker wylicza, że nowe źródła odnawialne będą zdecydowanie tańsze niż nowe elektrownie gazowe. Co gorsza: Polska koncentrując się głownie na gazie, nie ma szans na osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.
14.02.2022 12:26
Dekarbonizacja przetacza się przez Europę. Węglowa Polska jest coraz bardziej osamotniona
Polska, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Kosowo i Serbia - po ogłoszeniu najnowszej strategii przez rząd w Słowenii, a wcześniej w Czechach, już tylko te kraje nie mają żadnego planu dotyczącego stopniowego odchodzenia od węgla. Pierwsza w tym roku dekarbonizację na szeroką skalę chce zapoczątkować Francja.
17.01.2022 08:13
Rachunki za prąd pójdą w górę o 50 procent. Uratować może nas tylko OZE
Fundacja Instrat policzyła, jak w 2030 r. mogą wyglądać rachunki za prąd w Polsce. Zdziwienia wielkiego nie ma, bo wychodzi na to, że węgiel cały czas będzie nam rujnował gospodarkę. No chyba że skoncentrujemy się na energii z wiatru i słońca.
13.12.2021 05:01
Chiny stawiają wiatraki, które mogłyby zasilić dwie Polski. Tak reagują na wysokie ceny węgla
Chiny budują instalację OZE, która ma dostarczyć do systemu energetycznego 100 gigawatów. Inwestycja realizowana na pustyni Gobi składać się będzie z szeregu wiatraków i paneli słonecznych. Miejscowe media ekscytują się, że to więcej niż cała moc wiatrowa i słoneczna w Indiach. Z naszej perspektywy – to jakieś dwa razy więcej niż cały polski system energetyczny.
23.10.2021 09:46
Chińczycy ujawnili plany dotyczące emisji dwutlenku węgla. I nie na żarty przerazili świat
Indie zadziwiają świat swoim tempem odchodzenia od węgla. Za to Chińczycy wręcz przeciwnie. Już zapowiedzieli budowę nowych elektrowni węglowych i przestraszyli cały świat,mówiąc o koniecznych korektach w swoim harmonogramie redukcji emisji CO2.
14.10.2021 07:31
Nikt tak w Europie nie stoi węglem jak Polska. Dlatego wkrótce odczujemy to w rachunkach
Węgla potrzebujemy do produkcji energii coraz mniej, ale ciągle bardzo dużo. Bo czy tego chcemy czy nie, jeżeli chodzi o paliwa stałe, znaleźliśmy się w ogonie Europy. I to nie jest żadna analiza jakiegoś zachodniego think tanku. Tak twierdzi nasz rodzinny Główny Urząd Statystyczny (GUS).
28.09.2021 07:01
Skarb Państwa weźmie sobie ziemię bez przetargu. Sejm już naprawił ustawę zepsutą w Senacie
Senatorowie nie chcieli się zgodzić, żeby Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przekazywał w dzierżawę grunty rolne Skarbu Państwa bez jakiegokolwiek przetargu. Ale Sejm już to naprawił.
21.09.2021 18:53
TSUE: pół miliona euro dziennie kary dla Polski za Turów. Spór z Czechami wchodzi w nową fazę
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił nałożyć na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za zignorowanie nakazu zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. To dotkliwa kara, ale aż dziesięć razy niższa od tej, której domagał się rząd w Czechach.
20.09.2021 15:08
Senat „zepsuł” ustawę o OZE. Śmiał ukrócić finansową samowolę państwowym spółkom
Zmiany w małej instalacji, wydłużenie systemu aukcyjnego, doprecyzowanie kwestii związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, a także nowe kompetencje dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Tak senatorowie namieszali w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE).
10.09.2021 17:44
W Polsce zarejestrowano pierwszą spółdzielnię energetyczną. To nasza recepta na dekarbonizację?
Zdania co do tego, co u nas zastąpi węgiel, cały czas są podzielone. Jedni skłaniają się ku energii jądrowej, drudzy bardziej widzą większą rolę odnawialnych źródeł energii. Wychodzi na to, że w pierwszej kolejności trzeba zewrzeć szyki.
26.06.2021 09:54
Węgiel na najniższym w historii poziomie w miksie energetycznym Polski
Można narzekać na zbyt wolny rozwój OZE i na tym samym na za bardzo drogą energię. Ale trzeba też uczciwie przyznać, że węgiel w Polsce żegnamy już od kilkunastu lat. W zeszłym roku jego udział w miksie energetycznym spadł pierwszy raz w historii poniżej 70 proc.
29.05.2021 10:44
Górnicy, obudźcie się, to koniec snu o węglowej potędze. Kopalnie zamkniemy już w tej dekadzie
Pojawił się kolejny raport, który wskazuje, że od węgla odejdziemy znacznie szybciej niż próbuje to przedstawić górnikom rząd w trakcie negocjacji dotyczących umowy społecznej - fundamentu transformacji polskiej energetyki i górnictwa. Fundacja Instrat utrzymuje, że węgiel przestanie mieć dominującą rolę w polskim miksie energetycznym już w tej dekadzie.
24.03.2021 10:25
Rząd postawił już krzyżyk na węglu. Jego koniec nastąpi szybciej, niż myślą górnicy
Co to jest dualizm? Jak z jednej strony rząd negocjuje z górnikami umowę, w której zamykanie kopalni ma być rozciągnięte do 2049 r. A z drugie podkreśla, że na modernizację naszego systemu energetycznego mamy góra 20 lat.
23.03.2021 10:07
Świat nie jest gotowy na OZE. Brytyjczycy uznali, że nie wyżyją tylko z wody i słońca
Wielka Brytania była stawiana za wzór wszystkim węglowym potentatom. Także w Polsce postrzegano ją jako przykład udanego przejścia od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii. Ale to przeszłość, bo Brytyjczycy u progu gigantycznej transformacji energetycznej wystraszyli się ryzyka i planują zabudować kraj elektrowniami gazowymi.
25.02.2021 17:28
A może to startupy pozbędą się brudnego węgla z Polski? Pod względem kreatywności nikt nam nie podskoczy
Z Marcinem Lewensteinem, dyrektorem innowacji w EIT InnoEnergy rozmawiamy o czekających energetykę reformach w najbliższym czasie. Okazuje się, że w tym procesie sporą rolę mogą odgrywać startupy. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które patrzą na energię zupełnie z innej strony niż dotychczas.
19.09.2020 17:56
Historyczna przesiadka Brytyjczyków. Z węgla na OZE
Kwartalny raport Imperial College London dla Drax, jednego z największych brytyjskich producentów energii elektrycznej, przynosi sensacyjne doniesienia. Pandemia pomogła Brytyjczykom nieco odwrócić się plecami od węgla i przy okazji bardziej zaufać odnawialnym źródłom energii.
06.09.2020 13:12
Elektrownia atomowa w Polsce. Najpierw trzeba się uporać z mitami o energetyce jądrowej
Rząd na gwałt szuka alternatywy dla węgla nie dlatego, że tak chce, ale dlatego, że nie ma innego wyjścia. Bruksela coraz ostrzej skręca w zielone, a międzynarodowe instytucje finansowe gremialnie odwracają się plecami do „czarnego złota”. Atom to naturalne wyjście dla polskiej energetyki, ale wokół tego tematu narosło tyle mitów, że najpierw trzeba się z nimi uporać.
22.08.2020 09:33
Rząd ma twardy węgiel do zgryzienia. Polacy wolą energię odnawialną
Coraz bardziej sypie się energetyczna układanka rządu. Najpierw Bruksela pokazała Zielony Ład, potem w stół coraz mocniej zaczęli uderzać górnicy. Teraz na dokładkę okazuje się, że to nikt inny jak sami Polacy nie chcą już węgla i zdecydowanie bardziej wolą OZE.
20.07.2020 13:23
Previous page
1
...
3
4
5
6
7
8
Next page