menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
Inflacja
Takiej waloryzacji nie pamiętają najstarsi emeryci. ZUS rusza z przelewami, zapewnia, że da radę
Niemal o 15 proc. wyższe świadczenia popłyną już od wtorku 1 marca do emerytów i rencistów. Niektórzy nazwą to „podwyżką”, ale co do zasady jest to jedynie urealnienie świadczeń i dostosowanie ich do aktualnych cen. Co do zasady, bo minimalną kwotą waloryzacji jest 250 zł, czyli niektórzy dostaną realną podwyżkę. Dla beneficjentów ważne jest też to, że waloryzacja nastąpi z urzędu, czyli nie trzeba nic robić. Dla beneficjentów ważne jest też to, że waloryzacja nastąpi z urzędu, ZUS uspokaja, że jest całkowicie przygotowany na całą operację.
28.02.2023 11:10
Gotowi na cebulowy kryzys? Wyciśnie z was łzy, a z portfeli kasę, jaka wam się jeszcze nie śniła
Myślicie, że inflacja zwolniła i wasz portfel nie będzie narażony na kolejne ciosy? To usiądzie i zapnijcie dobrze pasy. A potem zerknijcie na to, co się dzieje w ostatnich tygodniach z cenami warzyw. Na razie bezapelacyjnie królem wszystkich podwyżek jest papryka czerwona, która potrafi być nawet osiem razy droższa niż rok temu. Ale to dopiero rozgrzewka. Na swój skok cenowy czekać ma jeszcze cebula, ogórek zielony i pomidor.
28.02.2023 06:13
Polacy będą wkrótce kląć wniebogłosy. Nawet odmrażana wołowina będzie poza ich zasięgiem
Ta sama wołowina, która na Zachodzie była przez lata symbolem taniego, dostępnego jedzenia dla ludu, wkrótce już nie będzie taka tania. Mówię o hamburgerach spod złotych łuków. McDonald’s właśnie zdecydował się na trzecią podwyżkę cen w ciągu ostatniego roku. Za najprostszą bułkę zwaną cheesburgerem zapłacicie już prawie 7 zł.
26.02.2023 09:03
Bogaci politycy lansują się, zajadając się stekami i schabowymi. „Patrzcie, biedoki, to za waszą kasę”
Opowieść o nowej hierarchii wartości: „Bóg, honor, mięso” to coś, w co chcecie wierzyć, ale nie możecie wdrożyć w życie. Bo życiem kieruje portfel. A z waszego portfela w ostatnim roku wyciekło ok 150 mld zł podatku inflacyjnego. To aż jedna trzecia wszystkich wpływów podatkowych do państwowego budżetu. Na mięso po prostu coraz mniej was stać. Może właśnie dlatego rządzi ono społeczną wyobraźnią. A bogaci posłowie z wielkiego miasta, wmawiający wam, że macie prawo do steka, robią was w balona – przeciętnego Polaka nie stać na setka za 150 zł. Na schabowego też zresztą nie.
23.02.2023 06:54
Nowy próg podatkowy dla najbogatszych. 70 proc. to minimum
I cyk! Jest kolejny głos, że najbogatszym trzeba zabierać znacznie więcej. I to nie byle jaki, bo to głos noblisty. Powód? Od wybuchu pandemii najbogatsi wzbogacili się dwukrotnie bardziej niż reszta świata. I co z tego? To, że jak się tym majątkiem nie podzielą z biednymi, to wpłynie na funkcjonowanie całych państw, bo dzieci dorastające w ubóstwie po prostu nie będą produktywne i gospodarki zaczną siadać.
19.02.2023 09:17
Co nie wypada szefowej banku centralnego?
Banki centralne powinny tak tłumaczyć swoje decyzje, żeby dla wszystkich było jasne, dlaczego robią to, co robią. Aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, powinny wykorzystywać wszelkie możliwe środki. I nie ma znaczenia, że zdaniem niektórych szefom banków centralnych nie wypada pokazywać się w internecie czy w mediach społecznościowych. Spójrzcie, jak to robi Christine Lagarde. To nowa jakość. Fot. Alexandros Michailidis, Shutterstock.com
16.02.2023 16:53
Szokujące nowe pensje górników. A dostaną jeszcze premie
Pensje górników wzrosną o ponad 15 proc. Wszystko dzięki temu, że dogadali się już w Polskiej Grupie Górniczej i w Węglokoks Kraj. Za chwilę ustalą to także w Tauron Wydobycie. O co chodzi? O podpisanie porozumienia płacowego, dzięki któremu dojdzie do wyrównania pensji w tych trzech spółkach. Dzięki temu średnie wynagrodzenie górników przebije poziom 12 tys. zł brutto i tym samym będzie o prawie 5 tys. zł wyższe od średniej krajowej. A to jeszcze nie koniec rozmów płacowych.
16.02.2023 13:40
Nie dajcie się nabrać. To, że ceny masła spadły poniżej 4 zł, o niczym jeszcze nie świadczy
Jeszcze kilka miesięcy temu za standardowa kostkę masła musieliśmy płacić prawie 10 zł, teraz masło tanieje i na tej fali sieci sklepów zrobiły sobie wojnę cenową, a prześcigając się w obniżkach, schodzą nawet poniżej 4 zł. A ponieważ każdy lubi z pojedynczych zdarzeń wyciągać genialne wnioski, wielu z was może pomyśleć: uff, drożyna odpuszcza. Figa! Inflacja zaraz znów zaczyna atak szczytowy, a co gorsze, po lekkim zejściu górki na długo zatrzyma się wysoko. Marzenia, że za rok-dwa będzie jak dawniej, a inflacja wróci na smycz, możecie zakopać sobie w ogródku.
15.02.2023 05:33
I żyli długo i szczęśliwie… Dopóki nie skończyła im się forsa. Skądś to znacie?
Ostatni rok dla par to istny finansowy rollercoaster. Drożyzna w sklepach zaczyna powoli doprowadzać do sytuacji, w której w parom szybko puszczają nerwy. Z danych GUS wynika, że najbardziej poszybowały ceny żywności i utrzymania mieszkań. Co gorsza galopująca inflacja, wynosząca w skali zeszłego roku 14,4 proc., wcale nie jest chwilowym zawirowaniem, a zjawiskiem długoterminowym i wszystko wskazuje na to, że jeszcze trzeba będzie jeszcze długo zaciskać pasa.
13.02.2023 18:21
Inflacja spadnie, ale kasy, której wam zeżarła, już nie odzyskacie. Nie łudźcie się
Polacy oczekują, że inflacja w najbliższych miesiącach spadnie – wynika z najnowszego badania BIEC. Jednocześnie ekonomiści wskazują, że w styczniu i lutym czeka nas inflacyjny szczyt. Potem – pod warunkiem że nie dojdzie do żadnych nieoczekiwanych komplikacji – rzeczywiście czeka nas stopniowe obniżanie pułapu. Pamiętajcie, to nie to samo, co spadek cen, utraconej siły nabywczej tak łatwo nie odzyskacie.
13.02.2023 09:26
Tak będą teraz wyglądały wasze zarobki. Przyzwyczajcie się
Rok 2022 był dobrym okresem pod względem wzrostu wynagrodzeń. Tak szybko nie bogaciliśmy się od niemal ćwierć wieku. Niestety w tym roku już tak dobrze nie będzie. W bieżącym roku wynagrodzenia będą rosły wolniej od inflacji. Czy w 2023 roku będzie przyświecało nam powiedzenie: Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje?
10.02.2023 19:01
Za kredyt dziękuję, ledwie mi wystarczy na zakupy. Polacy w ponurych nastrojach
Dwucyfrowa inflacja jest z nami już od dziesięciu miesięcy. Czy przez ten czas zdążyliśmy się z nią oswoić? Czy staramy się niwelować jej skutki prośbą o podwyżkę w pracy, a może staramy się ciąć wydatki?
07.02.2023 06:23
To będzie drogi Tłusty Czwartek. Cztery złote za pączka to i tak będzie dobra cena
Wielkimi krokami zbliżamy się do Tłustego Czwartku. Statystyki wskazują, że w tym dniu Polacy spożywają średnio 2,5 pączka na jedną osobę, a skali kraju to nawet 100 milionów tych ciastek z wkładem. W tym roku jednak w tym celu do kieszeni sięgniemy znacznie głębiej. Inflacja i wzrost cen energii zrobiły swoje i zakup pączka poniżej 4 zł będzie oznaczał, że ktoś bardzo oszczędził na jakości produkcji.
04.02.2023 16:52
Masz ostatnią szansę, żeby oszukać inflację. Wkrótce takie lokaty wrócą do lamusa. Już wracają!
Dopiero co w grudniu pojawił się hit i pierwszy bank podbił stawkę, oferując lokatę na 10 proc. I co? I nic. Nikt nie poszedł w jego ślady, wręcz przeciwnie. Coraz więcej banków psuje oferty lokat. Na więcej już nie liczcie, szczyt mamy za sobą.
01.02.2023 06:37
Tego o przyjęciu euro nikt w Polsce wam nie powie. Łatwiej manipulować i kłamać
Od wejścia Chorwacji do strefy euro minęły już ponad trzy tygodnie i większość świata pewnie już o tym zapomniała, ale my jesteśmy wyjątkiem. Agresywna kampania polityczna opowiadająca o tym, że w Chorwacji jest dramat, bo teraz wszystko tam drożeje, rozkręca się w sposób bardzo efektowny. Oczywiście nie chodzi w niej o kraj nad Adriatykiem, ale o to, aby po sformułowaniu całkowicie fałszywej tezy, następnie powiązać z nią partie opozycyjne i nastraszyć tą kombinacją wyborców.
23.01.2023 10:11
Żywność koszmarnie droga. Myślicie, że obniżka VAT coś pomogła? Eksperci sprawdzili i mamy paradoks
Czy obniżenie podatku VAT na podstawową żywność z 5 do 0 proc. obniżyło jej ceny, a jeśli tak, to o ile? Z takim pytaniem postanowili zmierzyć się ekonomiści i przeprowadzili drobiazgową analizę. Jej wyniki są dość zaskakujące.
21.01.2023 09:01
Tak oszczędzają Polacy. Niestety nie nauczyli się tego w szkole
Kiedy drożyzna wyskakuje z każdej strony, a może zwłaszcza z lodówki, Polacy zaczynają zaciskać pasa i starają się ograniczyć zbędne wydatki do minimum. Już samo to w sobie jest rzeczą wartą pochwały. Natomiast Polacy robią coś jeszcze - równocześnie starają się oszczędzać pieniądze. Jak? Jak tylko się da, bowiem szkoła nie wyedukowała ich w tym kierunku.
20.01.2023 17:26
Lęki zawładnęły Polakami. Ignorują większe zagrożenie, a za chwile będzie za późno
Polacy wiodą prym w Europie w inflacyjnych lękach. Jaki jest największy problem, przed którym stoi nasz kraj? Aż 41 proc. odpowiada, że to inflacja. Dla porównania we Włoszech na inflację wskazuje tylko 11,8 proc. - wynika z badań Euroskopia. A wiecie, co jest najdziwniejsze w tych statystykach? Że Polacy jakby zupełnie nie martwią się problemami systemu opieki zdrowotnej, choć pozostałe kraje UE wyraźnie widzą u siebie ten problem. Zaraz wam udowodnię, że to tym powinniście martwić się bardziej niż inflacją.
20.01.2023 05:28
Program 500+. Nie złożysz wniosku, nie dostaniesz pieniędzy. Pojawiła się nowość, skorzystaj z niej
Od 1 lutego będzie można składać wnioski o świadczenie 500 Plus na kolejny okres świadczeniowy. Będziemy mieli na to aż trzy miesiące, ale jeśli zapomnimy, w czerwcu możemy zauważyć brak przelewu z ZUS-u. Tym razem wniosek możemy także złożyć przez nową apkę ZUS-u na smartfony.
19.01.2023 06:09
Biedny jak Warszawiak? Górnicy zaorali pracowników ze stolicy
Wydaje wam się, że to Warszawiacy są odklejeni od rzeczywistości, bo zarabiają tyle, że nie mają pojęcia o życiu normalnego człowieka? Jedzą sushi na śniadanie i wyrzucają mięso po ugotowaniu rosołu? To już dawno nieaktualne, bo przez sektor wydobycia węgla zarobki na Śląsku tak wystrzeliły, że średnie płace w Katowicach są o niemal 1,5 tys. zł wyższe niż w Warszawie. A wiecie, co jest jeszcze ciekawsze? Z Warszawą wygrywa nawet Kraków, a więc stolica ledwo zmieściła się na podium.
14.01.2023 18:40
Previous page
1
...
17
18
19
20
21
22
...
33
Next page