menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
dekarbonizacja
Polskie regiony węglowe czekają na kasę z UE. Niektórym miliardy euro przejdą koło nosa
Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji (TPST) polskich regionów węglowych pod lupą Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci. Zalecenia mówią o włączeniu się w transformację energetyczną też samych górników i ich rodzin.
01.09.2021 12:52
Polacy mają problem. Im wyższe ceny emisji CO2, tym wyższe rachunki za prąd
Ceny emisji dwutlenku węgla znowu poszły w górę. Goldman Sachs zakłada, że w kolejnych latach będą one rosła o jakieś 7 proc. Ale są też znacznie gorsze scenariusze, wedle których już za niecałe 10 lat za wyemitowanie jednej tony CO2 zapłacimy nawet ponad 100 euro.
08.08.2021 07:38
Sypnął się plan polskiego rządu. Pożegnanie z węglem trzeba będzie zaplanować jeszcze raz
Nowy pakiet klimatyczny KE uznaje gaz ziemny i atom jako paliwa niepriorytetowe. Każdą tego typu inwestycję dokładnie prześwietli EBI.
19.07.2021 07:21
„To nowa rewolucja”. Unia ujawniła, za co zapłacimy więcej przez globalne ocieplenie
Komisja Europejska oficjalnie zaprezentowała pakiet propozycji ustawodawczych, które mają pomóc w wypełnieniu celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do 2030 r. o 55 proc. Unijna gospodarka zmieni się nie do poznania. A to będzie niestety kosztować.
14.07.2021 17:17
Fit for 55. Pała, siadaj – eksperci klimatyczni nie zostawiają suchej nitki na Komisji Europejskiej
Zdaniem zwolenników węgla reforma systemu handlu emisjami EU ETS to będzie już ostatni gwóźdź do trumny dla europejskiej gospodarki. Po drugiej stronie są ci, którzy najnowsze propozycje Komisji Europejskiej nazywają ponurym żartem. Bo Bruksela nawet nie stara się udawać, że raz na zawsze wyrzuca z energetycznych źródeł paliwa kopalne.
14.07.2021 09:51
Zygmunt Solorz-Żak szykuje dla Polski prawdziwą bombę. I to atomową
Rząd gdzie tylko może rozgląda się za alternatywnymi źródłami mocy, które pozwolą węgiel przesunąć na boczny tor. Możliwe, że w tej układance znajdzie się miejsce dla jednego z najbogatszych Polaków, któremu marzy się polsko-węgierski most energetyczny z Rosją.
09.07.2021 07:50
Chcecie wcześniej zamknąć elektrownie węglowe? Nein! Niemcy straszą sąsiadów pozwami
Elektrownie węglowe w Holandii mają zostać zamknięte w 2030 r. Ale nie brakuje polityków, którzy namawiają do tego, żeby to stało się 5 lat wcześniej. Niemieckie koncerny RWE i Uniper, do których należą zakłady, grożą pozwami i żądają wysokich odszkodowań.
05.07.2021 12:46
Tanio nie będzie. Budowa elektrowni jądrowej mocno trzepnie nas po kieszeni
Na polską elektrownię jądrową pójdzie prawie jedna trzecia funduszy przeznaczonych w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. na nowe moce wytwórcze. Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że budowa atomówki będzie kosztować krocie.
05.07.2021 10:55
Im więcej będziemy spalać węgla, tym więcej będziemy płacić za prąd. Tego chcecie?
Fundacja Instrat w swoim najnowszym raporcie „Co po węglu? Potencjał OZE w Polsce” pokazuje, że wcale nie jesteśmy skazani na astronomiczne ceny energii i dalsze uzależnienie od węgla, a kurs kolizyjny z Zielonym Ładem UE to bardziej polityka niż realne działanie.
05.07.2021 07:34
W Polsce zarejestrowano pierwszą spółdzielnię energetyczną. To nasza recepta na dekarbonizację?
Zdania co do tego, co u nas zastąpi węgiel, cały czas są podzielone. Jedni skłaniają się ku energii jądrowej, drudzy bardziej widzą większą rolę odnawialnych źródeł energii. Wychodzi na to, że w pierwszej kolejności trzeba zewrzeć szyki.
26.06.2021 09:54
Górnicy, obudźcie się, to koniec snu o węglowej potędze. Kopalnie zamkniemy już w tej dekadzie
Pojawił się kolejny raport, który wskazuje, że od węgla odejdziemy znacznie szybciej niż próbuje to przedstawić górnikom rząd w trakcie negocjacji dotyczących umowy społecznej - fundamentu transformacji polskiej energetyki i górnictwa. Fundacja Instrat utrzymuje, że węgiel przestanie mieć dominującą rolę w polskim miksie energetycznym już w tej dekadzie.
24.03.2021 10:25
Jakie zmiany klimatu? Dzieląc przyszłą kasę z UE, Polski rząd nie widzi problemu
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie Umowy Partnerskiej, która określa krajową strategię wykorzystania funduszy unijnych. Zdaniem organizacji pozarządowych i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zabrakło tam zapisów dotyczących neutralności klimatycznej i tego, jak powstrzymać kryzys klimatyczny.
27.02.2021 12:06
Wodór pomoże w polskiej dekarbonizacji. Tylko najpierw musi być zielony
Zdaniem ekspertów „Polska strategia wodorowa do roku 2030, z perspektywą do 2040 r.” ma szansę powodzenia pod warunkiem, że wytwarzany w naszym kraju wodór nie będzie pochodził z paliw kopalnych. Tak jak ma to miejsce teraz.
06.02.2021 12:08
Atom uśmierci węgiel w Polsce. Budowa elektrowni jądrowej ma ruszyć jeszcze w tej dekadzie
Rząd zgodził się z większością ekspertów i uznał, że same odnawialne źródła energii nie uniosą polskiej transformacji energetycznej. Dlatego stawia na elektrownię jądrową. Wytypowano cztery lokalizacja, a budowa powinna ruszyć w 2026 r.
04.02.2021 10:17
Złe wieści dla górników. Czas skończyć przyjmować nowych do zawodu, szkoły trzeba zlikwidować
Instytut Badań Strukturalnych przedstawił cztery scenariusze dla dekarbonizacji w Polsce i tego, jak się zachowa rynek pracy. Każdy kończy się źle i pokazuje, że rząd musi się lepiej przygotować. Najlepiej już teraz przestać zatrudniać górników i wygaszać szkoły górnicze.
01.02.2021 11:16
Wodór z węgla? Polska mogła być liderem… Niemcy i Francuzi takiej okazji nie zmarnują
Zagraniczni eksperci już kilka ładnych lat temu mówili, że technologie wodorowe stanowią alternatywę dla węglowej energii w Polsce. Wtedy skończyło się na pukaniu w czoło, ale teraz nikomu nie jest do śmiechu. Zwłaszcza że przykładów takiego właśnie wykorzystania węgla jest na całym świecie coraz więcej.
25.12.2020 16:17
Powstaje największy na świecie prom zasilany wodorem. To będzie przełomowa konstrukcja
Europa Seaways - tak będzie ochrzczony największy na świecie prom napędzany zielonym wodorem. Chcą go wybudować Duńczycy i Norwegowie. Pierwszy rejs ma być zorganizowany do 2027 r.
12.12.2020 12:11
Polska coraz bardziej osamotniona. Czesi mają już datę pożegnania z węglem
Z decyzji czeskiej Komisji Węglowej nikt się za bardzo nie cieszy. Ani ekolodzy ani reprezentanci tamtejszych spółek energetycznych. Ale na zmianę stanowiska raczej nie ma co liczyć. Rząd czeski ma rychło to zalecenie przyjąć i wtedy data 2038 r. zacznie funkcjonować oficjalnie.
07.12.2020 15:00
Neutralność klimatyczna? Będziemy bujać się z węglem nawet jeszcze pół wieku
Polska nie wypada najlepiej w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Czas na dekarbonizację”. Pod względem możliwości transformacji energetycznej jesteśmy w europejskim ogonie.
20.08.2020 10:42
Panie premierze, to kiedy ten koniec węgla w Polsce?
Ekolodzy, samorządowcy i naukowcy z całego kraju napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wzywają szefa rządu do wyznaczenia konkretnej daty pożegnania węgla i gazu ziemnego. Chcą też, wzorem innych krajów europejskich, deklaracji dotyczącej neutralności klimatycznej.
08.07.2020 10:13
Previous page
1
...
3
4
5
6
7
8
Next page