menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
budowa mieszkań
Jesteśmy niemal najlepsi w Europie i mamy tanie mieszkania. Zaskoczeni?
Może i mamy za mało mieszkań - o jakieś 2-3 mln za mało, ale ostro nadrabiamy, bo w liczbie mieszkań oddanych do użytku w ubiegłym roku w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców pokonała nas tylko Francja. Może i mamy drogie mieszkania, ale Węgrzy mają jeszcze droższe, a Czesi to nawet ze dwa razy droższe, a zarabiają niewiele więcej.
03.09.2023 15:01
Budowlanka rozczarowuje, ale poseł Suski nadal ma na chleb, więc nie dramatyzujcie
Budujemy w Polsce drogi i mosty aż huczy, za to z budową mieszkań się ociągamy, choć Polacy wykupują teraz wszystko na pniu. Ale to się zaraz skończy. Na drogi i mosty zaraz nie będzie pieniędzy, bo polski rząd pokłócił się z Unią Europejską. Jak deweloperzy nie ruszą ostro z kopyta, ekonomiści będą płakać po kątach, bo to, że posła Suskiego stać na chleb, to będzie za małe pocieszenie.
27.08.2023 07:50
Jak Polak robi remont, to ekologia schodzi na boczny tor. Wielu twierdzi, że to obciach
Wykorzystywanie ekologicznym artykułów budowlanych nie jest domeną Polaków. Coś, co w krajach skandynawskich jest normą, u nas wciąż jest daleko w lesie. Powodów takiej sytuacji jest wiele, w głównej mierze chodzi o pieniądze.
08.08.2023 12:27
Deweloperzy nie budują nowych mieszkań. Mówią, że to przez rząd
Firmy deweloperskie zaciągnęły hamulec i drastycznie ograniczyły nowe inwestycje mieszkaniowe - wynika z danych GUS-u. Co się stało? W związku z planowaną powodzią tanich kredytów hipotecznych mieliśmy przecież szykować się na hossę. Branża narzeka jednak, że brakuje jej terenów pod zabudowę, jako winnego wskazując... rządowy program Mieszkanie plus.
25.05.2023 06:57
Mniejsi deweloperzy zaczynają wpadać w kłopoty? Szykują się przejęcia
Spokojnie, nikt jeszcze nie twierdzi, że idzie jakaś fala bankructw, która zagrozi klientom. Ale duzi zaczynają mieć chrapkę na tych mniejszych. Szykują się przejęcia, ale to nie znaczy, że skonsolidowany rynek będzie ciągle budował tak dużo jak dotąd. Przeciwnie - skonsolidowanemu rynkowi łatwiej będzie wytrzymać, sprzedając mało - byleby drogo, bo deweloperzy walczą teraz przede wszystkim o nieobniżanie historycznie wysokich marż.
29.05.2022 15:45
Znaleźli dwa miliony brakujących mieszkań. Teraz czas na obiecany podatek, by się do nich dobrać
Dokładnie 1 mln 852 tys. mieszkań – tyle według Narodowego Spisu Powszechnego mamy obecnie w Polsce pustostanów. To aż 12 proc. wszystkich mieszkań w Polsce. Powiecie, że to bzdura i ludzie spisywali się po prostu w miejscach zameldowania, ale mieszkają w tych statystycznie wolnych, a tak naprawdę wynajmowanych mieszkaniach? Nie, bo GUS był sprytny i na te deklaracje nałożył dane o zużyciu prądu i wyszło mu, że nadal 11 proc. istniejących mieszkań stoi pustych. A teraz pytanie do rządu: co tam z podatkiem od pustostanów?
28.04.2022 05:57
Deweloperzy drą z Polaków rekordowe marże. Ale jak za chwilę wyrżną głową w mur, to zobaczą gwiazdy
Właściwie nie wiadomo, co dalej – przestać budować i zamknąć interes? No przecież nie można przestać budować w Polsce. Ale jak tu budować, jak ceny materiałów budowlanych rosną o niemal 30 proc. rok do roku już kolejny miesiąc z rzędu, szykują się problemy z dostawami stali, a szkło do produkcji okien skacze właśnie o 40-50 proc. Nie da się przerzucić tych kosztów na klientów, bo sprzedaż i tak już się załamała. Ale deweloperzy nadal twardo cisną, ile się da, wyciągając ze sprzedaży mieszkań rekordowe marże.
22.03.2022 07:11
Mieszkań z takim wyposażeniem jak na Śląsku nie znajdziesz nigdzie na świecie. Żart tak mało śmieszny, że aż straszny
Developerzy na terenach śląskich gmin muszą niekiedy grać w rosyjską ruletkę. Trzeba się nieźle napocić, żeby zgrabnie ominąć szkody górnicze albo dawne biedaszyby i nie narażać przyszłej inwestycji na katastrofę a samych mieszkańców na spore ryzyko. Można tym też aż tak bardzo się nie przejmować. Różnie bywa.
21.03.2022 08:41
Deweloperzy tak pocisnęli, że pobili rekord. Od tylu nowych mieszkań może zakręcić się w głowie
W listopadzie deweloperzy oddali do użytkowania ponad 16 tys. mieszkań – wynika z danych GUS. To najlepszy wynik nie tylko w 2021 roku, ale w historii – wskazują Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments.
24.12.2021 06:04
Ile zarabia deweloper, sprzedając ci mieszkanie?
Deweloperzy budują na potęgę i narzekają, że a to ceny materiałów budowlanych wystrzeliły, a to ceny robocizny coraz wyższe, a w tym samym czasie rozwścieczeni drożyzną na rynku mieszkań Polacy snują teorie, że deweloperzy zarabiają 60-70 proc. na każdym metrze kwadratowym. Marże deweloperów sięgają 30 proc. I tak dużo, ale to jeszcze nie jest ich zysk. Przeciętnie na każdym 50-metrowym mieszkaniu w Warszawie sprzedanym za 550 tys. zł deweloper zarabia ok. 70 tys. zł na czysto. Dużo?
03.08.2021 07:48
Bańka na rynku mieszkań? Poczekajcie jeszcze trzy miesiące, to dopiero zobaczycie bańkę
Deweloperzy dostali zadyszki i nie nadążają budować tylu mieszkań, ile chcą kupować klienci. Ta tzw. nierównowaga popytowo-podażowa to jeden z elementów, które tworzą bańki. Według ekspertów, właśnie waży się, czy ta bańka nam rośnie. Jeśli nic się nie zmieni, za 3-4 miesiące zrobi się na rynku bardzo nerwowo i niebezpiecznie.
30.06.2021 07:55
Wysokie ceny to nie wszystko, zaraz nie będzie można kupić mieszkania. Eksperci: to niepokojące
Mieszkań w Polsce zaczyna brakować - ale tak naprawdę. Nie chodzi o to, że jest ich za mało w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, ale gdzieniegdzie po prostu nie da się ich kupić. Według ekspertów np. w Gdańsku niemal wszystkie dwupokojowe mieszkania zostały już wyprzedane. To, co się wydarzyło w I kwartale „jest niepokojące”. A nad nami jeszcze wisi kapitał spekulacyjny, jak wkroczy z impetem, bańka pęknie nam w 2025 r.
14.04.2021 08:17
Previous page
1
2
3
Next page