REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

To może być przełom. ABB ma ładowarkę, która w kwadrans naładuje każde auto elektryczne

Dodaje 100 km zasięgu co 3 minuty i pozwala na naładowanie baterii od zera do 100 proc. w maksymalnie 15 minut. Superszybkie ładowarki do samochodów szwajcarskiego giganta ABB jeszcze w tym roku pojawią się na ulicach Europy.

30.09.2021
14:23
Auta elektryczne. ABB ma ładowarkę, która w kwadrans naładuje każde auto elektryczne
REKLAMA

W wydanym w czwartek komunikacie ABB zapewnia, że Terra 360 to obecnie najszybsza na świecie ładowarka do samochodów elektrycznych i jako jedyne urządzenie tego typu może jednocześnie ładować cztery pojazdy, co ma w dużym stopniu rozwiązać narastający problem kolejek do ładowarek.

REKLAMA

Maksymalna moc ładowania to 360 kW, co ma pozwolić na pełne naładowanie samochodu elektrycznego w 15 minut. Według deklaracji producenta co 3 minuty zasięg ładowanego elektryka powiększa się o 100 km. Oczywiście są to na razie deklaracje producenta i dopiero praktyka pokaże, czy takie czasy ładowania są możliwe do uzyskania.

Większym problemem będzie znalezienia samochodu, który będzie w stanie sprostać takim parametrom ładowania, ale technologia akumulatorów wciąż jest rozwijana, więc możliwe, że niedługo przynajmniej podczas testów taka moc ładowania będzie możliwa do uzyskania.

„Rządy na całym świecie faworyzuje pojazdy elektryczne i sieci ładowania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, więc zapotrzebowanie na infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych, w szczególności stacje ładowania, które są szybkie, wygodne i łatwe w obsłudze, jest większe niż kiedykolwiek” – powiedział Frank Muehlon, szef działu elektromobilności w ABB.

REKLAMA

ABB nie jest debiutantem na rynku ładowarek do elektryków. Firma zadebiutowała na nim już w 2010 roku, a do dziś sprzedała ponad 460 tys. ładowarek do aut elektrycznych na ponad 88 rynkach. Szybkie ładowarki ABB już teraz funkcjonują już w ramach partnerstwa z takimi sieciami punktów ładowania jak Ionity czy Electrify America.

Ładowarka Terra 360 ma być dostępna w Europie jeszcze pod koniec bieżącego roku, a w USA, Ameryce Łacińskiej i regionie Azji i Pacyfiku od 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA