REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Środowisko

Po sześciu latach smog przegrał w sądzie. Teraz walka o czyste powietrze będzie łatwiejsza?

To koniec batalii sądowej, która się ciągnie od 2015 r. Wtedy Oliwer Palarz, założyciel Rybnickiego Alarmu Smogowego, pozwał Skarb Państwa za smog i fatalną kondycję powietrza. Sąd przyznał mu rację i zasądził 30 tys. zł odszkodowania.

09.12.2021
16:08
ochrona-powietrza-sad
REKLAMA

Oliwer Palarz z Rybnika uznał, że przez zanieczyszczone powietrze nie może wyjść z dziećmi na spacer, nie może uprawiać sportu na wolnym powietrzu, a domu non stop musi być włączony oczyszczacz powietrza. Jego zdaniem to wina Skarbu Państwa, który nie dba właściwie o przestrzeganie norm jakości powietrza. Po 6 latach od złożenia pozwu Sąd Okręgowy w Gliwicach przyznał mu rację i zasądził na jego rzecz 30 tys. zł. Wyrok jest prawomocny, nie podlega skardze kasacyjnej.

REKLAMA

To ostateczne zwycięstwo w tej sprawie. To przełomowy wyrok, który będzie miał wpływ na inne sprawy środowiskowe - nie ma wątpliwości w rozmowie z Bizblog.pl radca prawny Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold, pełnomocnik Oliwera Palarza.

Rybniczanin przyznaje, ze kamień spadł mu z serca i odczuwa ogromną satysfakcję.

To bardzo ważny wyrok dla mnie, dla mojej rodziny i dla wszystkich Polaków. Sąd jednoznacznie stwierdził, że za złą jakość powietrza odpowiada państwo – powiedział Oliwer Palarz Bizblog.pl.

Sąd: smog niszczy zdrowie

Zdaniem Miłosza Jakubowskiego ten wyrok pokazuje, że obowiązki państwa, ale też innych organów władzy publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego, są egzekwowalne. Obywatel może pójść do sądu i taką sprawę po prostu wygrać. Sąd Okręgowy w Gliwicach zgodził się też z argumentem dotyczącym uszczerbku na zdrowia. 

Są ku temu obiektywne dane naukowe – uważa Miłosz Jakubowski.

Rybnik jest miastem, które w Polsce przoduje pod względem liczby dni z przekroczonymi normami, zwłaszcza dotyczącymi pyłów PM10 i PM2,5. W lutym 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wyliczał, że dobowe normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone były w Rybniku aż 24 razy.

Polska ciągle narusza normy jakości powietrza

Przypomnijmy, że już blisko cztery lata temu, w lutym 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że Polska naruszyła prawo Unii w dziedzinie jakości otaczającego powietrza. 

Wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 były bowiem przekraczane w tym państwie członkowskim w sposób ciągły – orzekł o Polsce TSUE.

REKLAMA

Trybunał zauważył wtedy, że: 

W żadnym z programów ochrony powietrza przyjętych przez Polskę na szczeblu krajowym czy regionalnym nie wspomniano wyraźnie, że programy te powinny umożliwiać ograniczenie przekroczeń wartości dopuszczalnych w możliwie najkrótszym terminie, co jednak jest wymagane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA