REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Ostatnia szansa na wypłatę 500+ z wyrównaniem. Jutro już będzie za późno

Zbliża się zakreślona czerwonym flamastrem data dla uprawnionych programu „Rodzina 500 plus”. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje wyrównanie.

30.06.2021
6:35
waloryzacja-rent-Malag
REKLAMA

Prawo do wypłaty świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500 plus” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Żeby móc odblokować kolejny rok, trzeba dostarczyć stosowny wniosek. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, przypomina że tylko złożenie go w terminie do końca czerwca daje gwarancje, że świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem naliczanym od 1 czerwca. 

REKLAMA

Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku

– przypomina szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Rodzina 500 plus z wyrównaniem do końca sierpnia

Ministerstwo zbieranie wniosków zaczęło już od 1 lutego. Jak słyszymy w resorcie, większość rodziców już to zrobiła. Tylko oni mogą liczyć na to, że ustalenie należnego świadczenia wychowawczego i jego wypłata z wyrównaniem za czerwiec nastąpi nie później niż do 31 sierpnia br.

Jak czytamy na stronie resortu: „wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy”. Może to być urząd miasta/gminy i wskazaną przez samorząd jednostkę organizacyjną (np. ośrodek pomocy społecznej).

Wnioski o 500+ składać można tradycyjnie albo online

REKLAMA

Resort rodziny i polityki społecznej składanie wniosków online dotyczących 500+ uruchomił już 1 lutego. Albo za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (trzeba albo mieć już konto albo się zarejestrować, rejestracja za pomocą profilu zaufanego przez kwalifikowany podpis elektroniczny lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej) albo korzystając z serwisu informacyjno-usługowego Emp@tia. Jest jeszcze jedna możliwość: bankowość elektroniczna, co oferuje prawie każdy bank w Polsce.

I jeszcze jedna zasada: im szybciej złożony wniosek, tym też przyznane pieniądze prędzej na koncie. Jeżeli dokumenty złożone były do 30 kwietnia, przelew środków nastąpi do 30 czerwca; jeżeli między 1 a 31 maja - do 31 lipca; od 1 do 30 czerwca - do 31 sierpnia i od 1 do 31 lipca - do 30 września.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA