REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompy ciepła z dofinansowaniem. Więcej kasy już od kwietnia

Rząd widzi, jak Polacy rzucili się na pompy ciepła, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie mają być znacznie niższe. I planuje w tym dodatkowo pomóc. Stąd zapowiedź minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, że w kolejnej edycji programu Mój Prąd znajdą się też pieniądze na zakup takich urządzeń. Szczegóły mieliśmy poznać minionej niedzieli. Ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) tłumaczy, że projekt dotyczący już piątej edycji programu Mój Prąd czeka jeszcze na akceptację MKiŚ.

20.03.2023
13:28
moj-prad-budzet-magazyny-energii
REKLAMA

Ranking Europejskiego Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) nie pozostawia żadnych złudzeń: Polska zanotowała największy, procentowy wzrost sprzedaży pomp ciepła – o 102 proc. Wyprzedziliśmy Czechów (99 proc.), Holendrów (80 proc.), Belgów (66 proc.), Szwedów (60 proc.), Austriaków (59 proc.), Niemców (53 proc.) i Finów (52 proc.). W marcu 2022 r. pompy ciepła wskoczyły też na fotel lidera jeżeli chodzi o udział nowych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze. W efekcie w styczniu 2023 r. udział tych urządzeń w tej rządowej inicjatywie wyniósł już 64 proc. Teraz wychodzi na to, że rząd dostrzegł ten wybuch popularności pomp ciepła i chce w tym wyborze dodatkowo Polaków wspierać. 

REKLAMA

Od kwietnia rusza nowa edycja programu Mój Prąd. Będzie można sfinansować m.in. pompę ciepła albo kolektory słoneczne - zapowiedziała minister Anna Moskwa, w trakcie spotkania z wyborcami w Kozienicach (województwo mazowieckie).

Mój Prąd z kasą na pompy ciepła

Na razie wiadomo, że ponownie ze względu na wyczerpanie się całego budżetu, 17 marca zamknięto nabór wniosków w czwartej edycji programu Mój Prąd. Piąta edycja ma ruszyć w kwietniu, ale jej szczegóły mieliśmy poznać wcześniej.

Informujemy o trwających przygotowaniach do ogłoszenia kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie, którego szczegóły przedstawimy w niedzielę 19 marca - czytamy na stronie programu.

Na razie jednak żadnych szczegółów nie poznaliśmy. Wiadomo jedynie, że będą dodatkowe pieniądze na zakup zarówno pomp ciepła, jak również kolektorów słonecznych. I wiadomo, że programy takie jak właśnie Mój Prąd czy Czyste Powietrze będą kontynuowane. 

To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne - twierdzi Anna Moskwa.

Dofinansowanie do instalacji PV na podobnym poziomie

Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków, tłumaczy na Twitterze, że projekt piątej edycji programu Mój Prąd jest już gotowy. Ale czeka jeszcze na akceptację MKiŚ. 

Od siebie dodam, że dofinansowanie nie będzie niższe przy instalacjach PV niż w poprzedniej edycji. Kwota wsparcia na wszystkie komponenty (pełny zakres rzeczowy) to maksymalnie 58 tys. zł - zdradza Paweł Mirowski.

REKLAMA

Dołożenie do Mojego Prądu także dotacji na pompy ciepła może spowodować jeszcze większy wzrost zainteresowania Polaków tym programem, który i tak do tej pory cieszył się sporą popularnością. W IV edycji, którą poszerzono też o pieniądze na magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzające, wpłynęło ok. 61 tys. wniosków, na łączną kwotę 370–380 mln zł. Licząc wszystkie edycje razem, to już w sumie ponad 2 mld zł. 

Ponad 500 tys. wnioskodawców skorzystało w trakcie tych czterech edycji na dofinansowaniu - wylicza Paweł Mirowski, w rozmowie z Polskim Radiem RDC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA