REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Łubudu! Tak wali się polska gospodarka. Poniedziałek straszy serią złych danych

Po słabym odczycie produkcji przemysłowej w poniedziałek GUS podał dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Jeszcze gorsze niż w piątek.

21.09.2020
11:26
GUS podał dane o sprzedaży detalicznej. Ekonomiści: negatywna niespodzianka
REKLAMA
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 0,5 proc. (…) W porównaniu z lipcem 2020 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 2,4 proc. – podał w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści przewidywali, że wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych wyniesie rok do roku 2,6 proc., a w stosunku do lipca spadnie o 0,4 proc.

Dane o sprzedaży detalicznej to negatywna niespodzianka

Roczny wzrost w ujęciu realnym to tylko 0,5 proc. r/r. Choć to nadal "V", brak dalszych postępów względem poziomu z lutego

– napisali na Twitterze.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że słabsze wyniki obserwujemy szczególnie w przypadku sprzedaży samochodów (-5 proc.r/r), żywności (-3,3 proc.) oraz kategorii pozostałe.

W nadchodzących miesiącach spodziewamy się poprawy wyników. Badania konsumenckie wciąż wskazują na wysoką skłonność do zakupów, a dodatkowo znacznie szybciej od oczekiwań odbija wzrost wynagrodzeń. Instytut motoryzacyjny SAMAR wskazał również, że w pierwszej dekadzie września liczba rejestracji nowych samochodów osobowych była o prawie 85 proc. wyższa niż rok temu

– wskazuje ekspert PIE.

W porównaniu do ubiegłego roku od stycznia do sierpnia 2020 r. sprzedaż zmalała o 3,5 proc. W tym samym czasie w 2019 r. wzrosła 5,9 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 0,5 proc. wobec wzrostu o 4,4 proc. w sierpniu 2019 r. W porównaniu z lipcem 2020 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 2,4 proc. W okresie styczeń-sierpień 2020 r. sprzedaż zmalała r/r o 3,5 proc. wobec wzrostu o 5,9 proc. w 2019 r.

Jeszcze gorzej wygląda produkcja budowlano-montażowa

Według wstępnych danych w cenach stałych była ona niższa o 12,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku oraz niższa o 3,5 proc. w stosunku do lipca 2020 roku. W 2019 r. było to +2,6 proc. r/r i - 2,2 proc. m/m.

W stosunku do sierpnia 2019 roku najbardziej siadła budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-16,9 proc.), budynków (-9,5 proc.) i w przypadku robót specjalistycznych (-5,2 proc.). Niepokojące, że w ujęciu miesięcznym spadek wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, z tego w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,5 proc., realizujących prace związane z budową budynków o 5,5 proc., a wykonujących roboty specjalistyczne o 6,4 proc.

REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa spadła w sierpniu o 12,1 proc. r/r i po korekcie o wpływ czynników sezonowych była o 0,1 proc. poniżej poziomu z lipca. Nadal jesteśmy ok. 16 proc. poniżej poziomów produkcji z lutego. Dane dotyczące budownictwa wskazują na słabość inwestycji

– napisali analitycy Pekao.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA