REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy mają przerąbane w pracy. Zrobiła się z tego prawdziwa plaga

Co czwarty Polak odczuwa frustrację związaną z wypaleniem zawodowym. Dodatkowo nie wiemy, jak sobie radzić w takiej sytuacji. Niemal trzy czwarte mężczyzn i ponad połowa kobiet biorących w badaniu uważa, że ich obowiązki zawodowe nie są zgodne z ich kompetencjami i tym, co chcieliby robić – wynika z najnowszego badania Jobbli.

15.11.2023
19:42
czterodniowy-tydzien-pracy-Niemcy
REKLAMA

Wśród Europejczyków jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z wypaleniem zawodowym – jego symptomy odczuwa aż 26 proc. Polaków. Głównymi przyczynami są:

REKLAMA
  • praca z mało wyrozumiałym przełożonym i / lub zespołem (55,5 proc.),
  • monotonne obowiązki zawodowe (47 proc.),
  • brak możliwości rozwoju (43,5 proc.),
  • problemy osobiste (37 proc.).

Pracownicy nie odczuwają satysfakcji z wykonywanej pracy

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni jako przyczynę wypalenia zawodowego podają brak lub niedobór satysfakcji z wykonywanej pracy, taką przyczynę wskazuje zaledwie 9 proc. mężczyzn. i 24 proc. pań. Jednocześnie aż 72 proc. badanych mężczyzn uważa, że wykonują obowiązki nieodpowiadające ich kompetencjom tego, czym chcieliby się zajmować. W przypadku kobiet odsetek ten jest mniejszy, chociaż nadal bardzo wysoki, bo 51 proc. W sumie aż 61,5 proc. badanych przyznało, że praca ich wykańcza.

Więcej wiadomości o wypaleniu zawodowym

Patrząc na rozkład odpowiedzi według wieku, widzimy, że młode osoby na początku kariery często nie są zadowolone ze swoich obowiązków zawodowych, wśród badanych w wieku od 22 do 26 lat jest to aż 62 proc. Wśród tych w wieku 26-29 ta proporcja ulega odwróceniu i liczba zadowolonych wzrasta do 62 proc. – wskazuje Alicja Marchewka, CEO Jobbli.

I dodaje, że z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie wiekowej 50-59 lat aż 85,7 proc. respondentów jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić. Można to tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat rutyną i wypaleniem zawodowym.

Jobbli przypomina, że na ich platformie można bezpłatnie wykonać test zawodowy i otrzymać szczegółowy raport opracowany z użyciem sztucznej inteligencji. Określa on rekomendacje najlepszych kierunków kariery z bazy niemal 300 zawodów przyszłości, a także profil użytkownika, jego indywidualne predyspozycje, obszary wymagające rozwoju wraz ze wskazaniem, jak nad nimi pracować, oraz porady, jak przełożyć te informacje na swoje CV.

Wypełnienie testu zajmuje kilka minut, a wynik otrzymuje się od razu. W wersji płatnej można uzyskać dostęp do szerszej listy rekomendowanych wymaganych umiejętności, a wkrótce też o ścieżce edukacyjnej przygotowującej do danego zawodu. Tego typu usługa u doradcy zawodowego może kosztować nawet 400 zł.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Polacy nie wiedzą, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym, co doskonale widać po zestawieniu, jakie sposoby radzenia sobie z nim wybierały osoby zaznaczające konkretne problemy powodujące wypalenie. Ustalenie jasnej ścieżki kariery zawodowej i obowiązków wydaje się być lekarstwem na wszystko, również zdaniem tych badanych, którzy jako główne przyczyny problemu wskazywali mało wyrozumiałych przełożonych, toksyczną atmosferę, a nawet niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami. Tymczasem w wielu tych sytuacjach warto rozważyć zmianę pracodawcy, a nawet szczególnie w tym ostatnim przypadku  przebranżowienie – tłumaczy Alicja Marchewka.

Ekspert twierdzi, że platforma Jobbli powstała właśnie z myślą o osobach zagubionych zawodowo, które nie wiedzą, jaki kierunek kariery byłby dla nich najodpowiedniejszy.

REKLAMA

Pomagamy znaleźć pracę, która każdemu pozwoli żyć tak, jak chce. Stawiamy na personalizację i jak najlepsze dopasowanie rekomendacji do użytkownika – przekonuje Alicja Marchewka.

47 proc. badanych uważa, że posiadanie jasno wyznaczonej ścieżki kariery i obowiązków jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego. Kolejne wskazania różnią się w zależności od płci ankietowanych, bo 47 proc. mężczyzn wskazuje zamianę obowiązków zawodowych lub ich urozmaicenie, tyle samo stawia na dostosowanie liczby zadań do możliwości pracownika. Wśród kobiet 45 proc. uważa, że pomóc mogłaby poprawa atmosfery w pracy, 32 proc. uważa, że rozmowa z psychologiem, zaś spośród mężczyzn to rozwiązanie wybiera tylko 26 proc. Na ostatnim miejscu, niezależnie od płci, plasuje się szczera rozmowa z przełożonym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA