REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

250 000 000 zł na transformację energetyczną. Góra pieniędzy czeka na zielone startupy

PFR Ventures zainwestował około 250 mln zł w fundusze finansujące projekty klimatyczne. Wśród czterech funduszy znajduje się tylko jeden polski (Montis Capital), pozostałe działają na skalę europejską lub światową.

02.02.2023
19:01
250 000 000 zł na transformację energetyczną. Góra pieniędzy czeka na zielone startupy
REKLAMA

Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na innym etapie rozwoju

– mówi Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.
REKLAMA

Polski Montis Capital działa na rynku od pół dekady. Blisko połowa aktywów jego pierwszego funduszu (130 mln zł) wspiera cele klimatyczne. Środki PFR Ventures są zaś częścią drugiego funduszu, który skoncentruje się na gospodarce o obiegu zamkniętym, redukcji zanieczyszczeń i zarządzaniu odpadami.

PFR Ventures stawia na zielone inwestycje

Contrarian Ventures to europejski fundusz, który specjalizuje się w inwestowaniu w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Jest dla nich często pierwszym źródłem zewnętrznego kapitału w wysokości od 7 mln do 20 mln zł. Jego najnowszy fundusz ma mieć kapitalizację w wysokości 500 mln zł. PFR Ventures jest jednym z jego inwestorów.

W portfelu Eurazeo znajdziemy zaś 530 spółki i aktywa warte ponad 150 mln zł. Jego Eurazeo Smart City II ma wspierać spółki specjalizujące się w dekarbonizacji gospodarki: od energii, przez transport i logistykę, po budownictwo i technologie przemysłowe.

Zdecydowanie największy z całej czwórki jest zaś General Atlantic, który na koniec września 2022 zarządzał aktywami o wartości ok. 300 mld zł. PFR Ventures wspiera jego fundusz BeyondNetZero, który inwestuje w spółki w fazie wzrostu, rozwijające innowacyjne technologie. Mają one pomóc w osiągnięcie celów klimatycznych.

Contrarian Ventures i Eurazeo planują większą aktywność w Polsce

REKLAMA

Stworzyliśmy unikalny w skali Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, zielone projekty

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PFR chce stworzyć środowisko do rozwijanie pomysłów przedsiębiorców i inwestorów. To fundusz funduszów, który w swoim portfelu posiada ponad 60 funduszy, które dokonały ponad 650 inwestycji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA