REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Nowy plik JPK VAT przesunięty z lipca na październik. Firmy zdążą złapać oddech

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z pandemią koronawirusa na mocy zapisów tarczy antykryzysowej przesuwa termin wdrożenia nowego JPK_VAT z 1 lipca na 1 października.

30.05.2020
14:08
nowy podatek strach
REKLAMA

Co to jest JPK_VAT? To jednolity plik kontrolny zawierający zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres, składany do 25 dnia danego miesiąca.

REKLAMA

Do tej pory trzeba było wysyłać zarówno deklarację VAT, jak i plik JPK_VAT. Potem ustawodawca zmienił zasady gry i ustalił, że od lipca trzeba będzie składać nowy JPK_VAT składający się z dwóch części: deklaracyjnej (zastępujący wcześniejszą deklarację VAT) i ewidencyjny (zastępujący dotychczasowy JPK_VAT). Założono też, że nowy JPK_VAT dostarczany będzie wyłącznie drogą elektroniczną.

Nowy JPK_VAT później. Pandemia przedłuża termin debiutu

Nowy JPK_VAT miał zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Termin ten dotyczył podatników VAT: zarówno dużych przedsiębiorców, jak i średnie i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorców.

Teraz okazuje się, że Ministerstwo Finansów, ze względu na lockdown wywołany przez pandemię COVID-19, postanowiło przesunąć ów debiut na 1 października. Wcześniej takie rozwiązanie sugerował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który kilka dni temu zawnioskował do resortu finansów o podjęcie stosownych działań legislacyjnych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r.

– poinformował resort finansów.

Dla dużych przedsiębiorstw to już druga zmiana daty

REKLAMA

Pierwotny harmonogram zakładał, że nowe JPK_VAT zaczną najwcześniej, bo od 1 kwietnia 2020 r. składać duzi przedsiębiorcy. To firmy, które w ostatnich dwóch latach zatrudniali co najmniej 250 pracowników, a także osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów, usług i z operacji finansowych przekraczających równowartości 50 mln euro, oraz których suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec każdego z tych lat przekroczyła równowartości w złotych 43 mln euro.

Teraz oni też dostali więcej czasu na przygotowanie się do nowych zasad deklaracji VAT i podobnie jak wszyscy inni podatnicy z JPK_VAT na zmodyfikowanych zasadach będą mieli do czynienia od 1 października.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA