REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

GUS podał dane z rynku pracy. Średnia krajowa to już 5229,44 zł. Zatrudnienie lepsze od oczekiwań

GUS podał w środę najnowsze dane z rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w listopadzie wyższe o 2,6 proc. r/r i wyniosło 6394,8 tys. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 5,3 proc. r/r i wyniosło 5229,44 zł brutto.

18.12.2019
10:45
dane gus zatrudnienie pensje
REKLAMA

Ekonomiści spodziewali się, że płace wzrosły o 5,9 proc., a zatrudnienie o 2,5 proc. Pierwszy odczyt był więc o 0,6 p.p. niższy od oczekiwanego, a w drugi o 0,1 p.p. wyższy. Mimo wszystko warto chwilę się pochylić nad danymi o zatrudnieniu.

REKLAMA

Listopad przyniósł zaskakująco mocny wzrost zatrudnienia - o ok. 12 tys. etatów, co oznacza spore odbicie po ostatnich trzech miesiącach spadków oraz wyraźnie silniejszą skalę kreacji zatrudnienia niż w listopadzie przed rokiem

– zauważają ekonomiści Banku Pekao.

Po kilku miesiącach spadków zatrudnienia m/m szczególnie ten pierwszy wynik powinien cieszyć

– wskazuje dane o zatrudnieniu ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak.

Z danych przedstawionych przez Urząd wynika, że od stycznia do listopada br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności od 3,8 proc. w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo do 9,5 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 6,7 proc.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA