REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie

Budowa sieci 5G w Polsce. Huawei wyeliminowany ostatecznie i nieodwoływalnie

W poniedziałek podpisano memorandum w sprawie sieci 700 MHz. Decydujący głos z tej sprawie zarezerwowało sobie państwo. W ten sposób będzie mogło przypilnować, żeby porozumienie z USA, zawarte podczas wizyty Mika Pence’a w Warszawie, zostało dotrzymane. To jednoznacznie i ostatecznie przekreśla szanse chińskiego Huaweia w naszym kraju.

28.10.2019
19:44
Budowa sieci 5G w Polsce. Huawei nie ma szans
REKLAMA

Sieć 5G zbuduje spółka #POLSKIE5G, w której dominującym podmiotem będzie Skarb Państwa – głosi podpisane w poniedziałek memorandum, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Dziennik podkreśla, że jest to efekt wytężonych wysiłków rządu Mariusz Morawieckiego, który przez kilka miesięcy starał się przekonać do swojej wizji firmy prywatne. W końcu mu się udało.

REKLAMA

To realizacja jednego z zapisów w programie (wyborczym - przyp. Bizblog.pl) PiS i jednocześnie pierwszy po wyborach tak istotny ruch ze strony rządu - podkreślił dziennik.

Budowa sieci 5G. To państwo wybierze technologię

Jak zaznaczono w dokumencie, który został w poniedziałek podpisany w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego przez przedstawicieli T-Mobile’a, Orange’a, Polkomtela, Exatela oraz Polskiego Funduszu Rozwoju, państwo poprzez spółkę #POLSKIE5G będzie decydowało, jakie rozwiązania technologiczne i przez jaką firmę dostarczone będą stosowane w Polsce.

„Właścicielem jednolitej infrastruktury dla pasma 700 MHz potencjalnie byłby podmiot – spółka celowa o nazwie #POLSKIE5G, w której Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa byłaby przedsiębiorcą dominującym w rozumieniu art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 369). Założeniem Stron jest, aby Skarb Państwa zapewnił pasmo 700 MHz oraz dostęp do infrastruktury pasywnej na własnych nieruchomościach, a podmioty prywatne infrastrukturę pasywną i aktywną (aport lub długoletnie dzierżawy) oraz ewentualne środki finansowe” – głosi memorandum.

Sieć 5G. Czesi nie zablokowali Huaweia

Premier Mateusz Morawiecki podpisał z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em deklarację dotyczącą bezpieczeństwo sieci 5G na początku września. W ten sposób Amerykanom udało się zablokować udział Chińczyków w budowie sieci 700 MHz w Polsce.

REKLAMA

Inne kraje nie poszły jednak tym tropem. Jak pisaliśmy niedawno, Czechy wzięły przykład z Niemiec i nie zamierzają ograniczać udziału Huaweia w budowie sieci piątej generacji.

Technologia, która jest podstawą budowy sieci 5G, ma charakter globalny i nie mogę sobie wyobrazić, że ustalilibyśmy inne parametry podejścia do Huaweia lub jakiejkolwiek innej firmy w Czechach niż w Niemczech czy w Polsce – powiedział Karel Havlicek, czeski minister przemysłu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA