REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Show z okazji premiery bombowca. B-21 zostanie zaprezentowany w iście hollywoodzkim stylu

To będzie impreza, która wbije w fotel Chińczyków i Rosjan. Amerykanie szykują coś specjalnego na uroczystą prezentację najnowszego bombowca B–21. Te naszpikowane najnowszą technologią, niewidzialne dla systemów wykrywania maszyny będą strategicznym orężem Stanów Zjednoczonych.

07.12.2021
7:01
Show z okazji premiery bombowca. B-21 zostanie zaprezentowany w iście hollywoodzkim stylu
REKLAMA

Sekretarz Sił Powietrznych USA Frank Kendall ujawnił już jakiś czas temu, że w produkcji są nie dwa, ale pięć bombowców B–21 Raider. Wzbudziło to ogromne zaskoczenie. Informacja ta oznaczała, że samolot jest nie w fazie prototypu, ale wszedł od razu do produkcji seryjnej. I stało się to zanim wykonano jakikolwiek lot testowy.

REKLAMA

Dowództwo Sił Powietrznych planuje coś wielkiego na debiut B-21

Serwis Defence One podał teraz kolejne szczegóły dotyczące B–21 Raider. Pierwszy z produkowanych bombowców ma się wzbić w powietrze w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Tymczasem uroczysta prezentacja B–2 Spirit, którego ma zastąpić B–21, odbyła się sześć miesięcy przed pierwszym lotem maszyny. Miało to miejsce w Palmdale w Kalifornii 22 listopada 1988 roku Czy w tym przypadku będzie podobnie?

Dopytywany przez Defence One, generał Cahrels Brown, szef sztabu Sił Powietrznych USA, powiedział, że w przypadku B–21 Raider Siły Powietrzne USA mogą nieco zmienić scenariusz.

Ceremonia w pewnym momencie z pewnością się odbędzie. Nie wiem, czy stanie się to podczas pierwszego lotu, czy też nieco później. Jestem jednak pewien, że zrobimy coś specjalnego, gdy będziemy wyprowadzać B-21 do służby

– powiedział generał Cahrels Brown.

Bombowiec, który będzie mógł pogrążyć Chiny

Nazwa bombowca, B–21 czyli Raider wybrana została w konkursie w 2018 r. Nazwa Raider została wybrana spośród ponad 4600 zgłoszeń i nawiązuje do Rajdu Doolittle’a z 1942 roku. Wtedy to Amerykanie pierwszy raz w czasie II wojny światowej zbombardowali Tokio.

REKLAMA

B–21 Raider to niewidzialny bombowiec  opracowywany przez Northrop Grumman dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. B-21 zdolny jest do przenoszenia zarówno broni konwencjonalnej, jak i ładunków jądrowych. Nowy samolot ma zastąpić w lotnictwie strategicznym USA bombowce starszych typów B–52 i B–1B, których wycofanie ze służby operacyjnej planowane jest na lata 40. XXI wieku. Oznaczenie B–21 odzwierciedla fakt, że będzie to pierwszy samolot bombowy, który wszedł do produkcji w XXI wieku.

Docelowo ma powstać nawet 200 egzemplarzy B–21 Raider. Cena jednego samolotu ma według producenta wynieść około 511 milionów dolarów, a całościowy koszt programu oszacowano na 80 miliardów dolarów. Wstępna gotowość operacyjna planowana jest na połowę lat 20.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA