REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Inflacja w Polsce. Żywność nie przestaje drożeć, a końca tego wzrostu cen nie widać

Jeżeli liczycie, że w najbliższych miesiącach już żadna żywność nie wykona takiego marszu cenowego w górę jak pietruszka - to lepiej zastanówcie się dwa razy. Owszem, żywność jest teraz droga, ale to wcale nie znaczy, że za chwilę nie może być jeszcze droższa.

24.06.2021
9:09
Inflacja w Polsce. Żywność nie przestaje drożeć, a końca tego wzrostu cen nie widać
REKLAMA

Na początku czerwca szacowano, że koszyk krajowych warzyw jest droższy od tego zeszłorocznego o ok. 13 proc. Bezwzględnie prym w tej drożyźnie cały czas wiedzie korzeń pietruszki, za który jeszcze rok temu trzeba było zapłacić w okolicach 2 zł, a teraz - nawet 11 zł. Droższa jest też kapusta czerwona, za której kilogram trzeba wysupłać na rynku hurtowym Bronisze z portfela do 3,50 zł, a czerwcu 2020 r. - raptem 1 zł. Nie inaczej jest w przypadku kapusty białej (teraz po 2,75 zł a rok temu za 1,40 zł), czy selera (jest za 3,50, był za 2,50 zł). 

REKLAMA

Znaczne podwyżki względem zeszłego roku potwierdza GUS. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w maju 2021 r. były wyższe od tych w kwietniu o 1,3 proc. i aż o 16 proc. droższe od tych zanotowanych rok temu, w maju 2020 r. Wychodzi więc na to, że taki teraz mamy trend.

W maju 2021 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej

- czytamy w majowym raporcie GUS.

Żywność w Polsce i nie tylko jest coraz droższa

Więcej musimy płacić nie tylko za warzywa i owoce. Droższy jest też m.in. ryż, mąka, pieczywo i mleko. W tym ostatnim przypadku za 1000 litrów w minionym miesiącu płacono o 15,7 proc. więcej niż o tej porze rok wcześniej.

Jedynym pocieszeniem pozostaje to, że ta drożyzna nie jest charakterystyczna wyłącznie dla Polski. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) informuje, że „światowe ceny żywności wzrosły w maju w najszybszym tempie od ponad dekady”. Indeks cen żywności FAO był w maju 2021 r. o 4,8 proc. wyższy niż miesiąc wcześniej i o 39,7 proc. w stosunku do maja 2020 r.

Nie będzie odpoczynku, ceny jeszcze pójdą w górę

Najbardziej niepokoją opinie ekspertów, którzy przekonują, że żywność dalej będzie drożeć w kolejnych miesiącach. Cytowany przez dziennik.pl Jakub Olipra, analityk ds. rynku rolnego w Credit Agricole Bank Polska, zwraca uwagę na dane o inflacji, jeżeli chodzi o żywność. 

REKLAMA

Prognozujemy, że pod koniec roku inflacja w tej kategorii przekroczy 4 proc. w skali roku. Obecnie to 1,7 proc., co pokazuje, że wzrost cen w kolejnych miesiącach wyraźnie przyspieszy

– twierdzi Olipra.

Z kolei eksperci z Departamentu Analiz ekonomicznych PKO Bank Polski pokazują, że do tej pory ceny produktów rolnych były w korelacji z cenami żywności w ogóle. Skoro więc dane przewidują skokowy wzrost tych pierwszych - to drugie również zdrożeją.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA