REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Wyższa waloryzacja i powrót czternastej emerytury. Rząd obrzuca emerytów prezentami

Waloryzacja emerytur o 7 proc. od 1 marca, trzynasta emerytura w kwietniu oraz czternasta emerytura w drugiej połowie roku. Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet socjalny dla seniorów, który będzie kosztował 14 mld zł. To zaskakująca zmiana, bo wcześniej rząd oficjalnie komunikował, że wypłacona w zeszłym roku 14. emerytura będzie jednorazowa.

11.02.2022
9:45
Waloryzacja emerytur. Triumfalny powrót 14. emerytury i 7 proc. podwyżki
REKLAMA

Drodzy seniorzy, poprawa jakości Waszego życia jest dla nas najważniejszym priorytetem. To nasze babcie, dziadkowie poświęcali dla nas wszystko w bardzo trudnych czasach – powiedział szef rządu, otwierając konferencję.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki ogłosił, że waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku wyniesie 7 proc., czyli będzie znacznie wyższa, niż ta zapisana w budżecie, wynosząca 4,89 proc. Jest też wyższa, niż wynikałoby to z bieżących danych GUS, które służą do wyliczania wskaźnika waloryzacji. Premier wyjaśnił, że wynika to z zastosowania specjalnego mechanizmu waloryzacyjnego.

W tym jeszcze pandemicznym i inflacyjnym roku zastosujemy specjalny mechanizm waloryzacyjny podnoszenia wynagrodzeń. Znacznie wyższy o wiele miliardów. Wyższy niż ten, do którego jesteśmy zobowiązani ustawowo. Świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. – powiedział premier.

Mimo tak spektakularnej waloryzacji emerytur siła nabywcza seniorów spadnie, ponieważ nawet nie zbliża się do aktualnego wskaźnika inflacji. Już grudniowy odczyt inflacji wyniósł 8,6 proc., a jest więcej niż pewne, że w styczniu wskaźnik ten mocno wzrośnie, co najmniej zbliżając się do 10 proc.

Co gorsza, odczuwalny wzrost cen jest jeszcze wyższy, bo wzrost cen w sklepach jest już szacowany na 18 proc., a dochodzi do tego wzrost cen energii, w tym gazu o ponad połowę.

Jednak będzie 14. emerytura

Rząd właśnie wykonał gwałtowną woltę i zdecydował, że jednak zostanie wypłacona czternasta emerytura. W styczniu taką możliwość wykluczył zdymisjonowany już minister finansów Tadeusz Kościński, a inni przedstawiciele rządu przypominali, że na stałe jest tylko 13. emerytura, a czternastka była jednorazowa. Wprost komunikował to zresztą rząd, ogłaszając wypłaty jesienią zeszłego roku:

Trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu, a czternasta w drugiej połowie roku. Pandemia, kryzys energetyczny i inflacja to wyzwania, które najmocniej uderzyły w seniorów, w naszych emerytów i rencistów. Dlatego w tym roku emeryci otrzymają jeszcze większe wsparcie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Średnia emerytura od 1 marca ma wynieść 2868,70 zł, a najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także rodzinna i socjalna wyniesie 1338,44 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 1003,83 zł.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA