REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

W kalifornijskiej fabryce Tesli hula wiatr. Firma wstrzymała produkcję aut na dwa tygodnie

Od 22 lutego do 7 marca, czyli równe dwa tygodnie potrwa przerwa w produkcji Modelu 3 w macierzystej fabryce Tesli w kalifornijskim Fremont. Oficjalnych wyjaśnień nie ma, ale hejterzy Tesli pewnie chcieliby, by powodem wstrzymania produkcji był brak popytu na elektryki od Elona Muska. Przyczyna raczej jest prozaiczna: niedobór półprzewodników, który obecnie poddusza cały przemysł samochodowy.

25.02.2021
13:17
Przemysł samochodowy. Tesla wstrzymała produkcję aut na 2 tygodnie
REKLAMA

Informacja o częściowym zamknięciu zakładu na dwa tygodnie została przekazana pracownikom firmy. Żadnego komunikatu prasowego w tej sprawie Tesla nie opublikowała.

REKLAMA

Agencja Bloomberg cytuje pracownika Tesli, według którego pracownicy dostaną wypłaty tylko za niektóre dni bezczynności fabryki. Firma ma ich zachęcać ich do brania urlopów, jeśli mają taką możliwość.

Żadnych wyjaśnień co do przyczyn wstrzymania produkcji nie podano, ale raczej nie ma wątpliwości, że jest to efekt niedoboru półprzewodników wykorzystywanych w produkowanych przez Teslę samochodach. Firma Elona Muska w ostatnich tygodniach ostrzegała, że może odczuć globalne braki zaopatrzenia w te komponenty.

Tesla dołączyła w ten sposób do innych producentów samochodów, którzy borykają się z przestojami w produkcji z powodu braku czipów. Problemy wcześniej dotknęły takich gigantów jak GM, Ford, Toyota czy Grupa VW.

Wiele wskazuje na to, że obecne problemy Tesli to prawdopodobnie efekt... niedawnego ataku zimy w Teksasie. Producentem czipa własnej konstrukcji Tesli nie jest Tesla, lecz Samsung, który ma zakład produkcyjny w Austin, stolicy Teksasu. Surowe warunki pogodowe prawdopodobnie wpłynęły na produkcję i dostawy tych komponentów.

REKLAMA

Obecnie w fabryce we Freemont produkowany jest Model Y, natomiast w przypadku większych i droższych modelach S i X trwa przerwa w produkcji w związku z adaptacją linii montażowych do ich nowych, zmodernizowanych wersji.

Model 3 – wraz z Modelem Y – jest produkowany także w fabryce Tesli w Szanghaju, która działa na razie bez zakłóceń. Oba modele mają być także wytwarzane w fabryce Tesli pod Berlinem, ale zakład ten jest na razie budowany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA