REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kultowa polska sieć wprowadza maszyny do odbioru paczek. Ale sklepów w niedzielę nie otworzy

Społem wprowadzi do swoich placówek punkty odbioru przesyłek od Poczty Polskiej – dowiedziała się Rzeczpospolita. Przyznam, że ta informacja zdziwiła mnie i to na wielu różnych płaszczyznach.

21.05.2019
13:46
Przesyłki od Poczty Polskiej odbierzesz w Społemie
REKLAMA

Fot. Piotrus/ wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się na miejscu. Mamy dwie bardzo stare i dość archaiczne w swoim działaniu instytucje – Pocztę Polską (460 lat tradycji) i nieco młodszy Społem (150 lat). Zawiązują sojusz. Co w tym dziwnego?

Ano to, że Społem to na ciągle zmieniającym się rynku handlu detalicznego prawdziwy dinozaur. I to nie tylko ze względu na wiek. Panie kasjerki, które nie mają jak wydać reszty to ciągle w tej sieci bardziej standard niż wyjątek. Za brak drobnych zostałem tam obsztorcowały już nie raz.

Poza tym krajobrazu dopełniają czerwone fartuchy obsługi. W części placówek jeszcze jakiś czas temu można było znaleźć druciane koszyki. Nie wiem czy tak jest do tej pory, ale przyznacie sami – aż tchnie komuną.

Sami pracownicy również sprawiają czasami wrażenie jakby nie nadążali za rzeczywistością.

Trochę jak taksówkarze w czasach Ubera, z tą różnicą, że kasjerzy Społem nie nasyłają kontroli sanepidu na konkurencję. Pamiętam np., że nie dalej jak rok temu jeden z kasjerów narzekał na Żabki otwarte od 6 do 23. Bo to ponoć za długo i podbierają klientów. Nie wiedziałem co odpowiedzieć.

Jak podaje „Rz” w ciągu najbliższych miesięcy w sklepach Społem mają stanąć maszyny do odbioru paczek od firmy SwipBox. Akcja może objąć docelowo ok. 1000 placówek – jedną trzecią należącą do kultowej marki.

W ramach tej współpracy Społem ma się także stać zwykłym punktem odbioru. Tak jak Żabka, ale z jedną różnicą. Prezes sieci deklaruje, że lokale będą w niedziele niehandlowe zamknięte. Choć zgodnie z prawem mógłby skorzystać z furtki, jaką daje mu w tym momencie ustawa o zakazie handlu.

REKLAMA

W ten sposób Społem krok po kroku zbliża się do XXI wieku. Prezes Ryszard Jaśkowski już dwa lata temu narzekał, że bazę klientów stanowią osoby powyżej 40 roku życia i trzeba to zmienić. I jak widać zmiany postępują. Od tego czasu sieć zaczęła np. instalować kasy samoobsługowe. Postawiła też na nową markę pod szyldem Eko Społem. I choć to wszystko dzieje się na razie na niewielką skalę, to przecież nie od razu Kraków zbudowano.


REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA