REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Nie wychodź na dwór! – alarmuje RCB. Smog gęsty jak smoła spowił kraj i dusi Polaków

Mamy początek marca, a temperatura znowu spadła poniżej zera i tak też w najbliższych dniach ma być częściej. Uzupełnieniem marcowej aury mają być także uciążliwe śnieżyce. Zima nie odpuszcza, co niestety oznacza, że dalej będziemy dusić się brudnym powietrzem, jak Polska długa i szeroka. Przesadzam? Zerknijcie na najnowsze doniesienia smogowe i sami się przekonajcie. Normy przekraczane są znowu o 1000 proc. i więcej.

02.03.2023
9:37
smog rybnik
REKLAMA

To wyjątkowy sezon grzewczy. Opał nie dość, że jest rekordowo drogi, to w dodatku bywają kłopoty z jego dostępem. Jednocześnie rząd odłożył w czasie (do 30 kwietnia 2023 r.) wprowadzenie nowych norm jakości paliw stałych, co mogło mocno dodatkowo rozkołysać rynek, na co władza nie miała szczególnej ochoty w środku kryzysu energetycznego.

REKLAMA

Do tego wszystkiego coraz bardziej dają się odczuć też zaniżone normy jakości powietrza. Efekt? W latach wcześniejszych bordowe plamy smogowe pojawiały się zazwyczaj na południu Polski. Teraz już taka zasada nie obowiązuje, a kryteria dla pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 są przekraczane o 1000 proc. i więcej praktycznie w każdej części kraju. Wystarczy, że temperatura nawet tylko lekko spadnie poniżej zera. Nawet Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poświęca zanieczyszczonemu powietrzu coraz częściej swoje alerty. 

Uwaga! Dnia 1.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz. Alert RCB dla odbiorców w części powiatów województwa wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego – przestrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Smog w zimne dni jest w całej Polsce

To już jest pewna prawidłowość. Jak zima odpuszcza i słupki rtęci pną się ponad 0 stopni, to normy dla pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 są raptem o kilkaset procent przekraczane, nie więcej. Kto by na to zwracał uwagę, skoro już na przełomie września i października 2022 r. w Smolcu (dolnośląskie) normy przekroczone były nawet o 4000 proc. Teraz tak pechowo się składa, że po bardzo ciepłym styczniu, zima o sobie przypominała nie tylko w lutym. W marcu też ma bardziej powiać chłodem, co zresztą od razu widać w smogowych statystykach. Ogrzewanie idzie w ruch, więc i emisje rosną.

Jak informuje na Twitterze SMOG N.E.W.S,. brudne powietrze dało o sobie znać już pod koniec lutego. Tym razem mocno reprezentowane jest województwo łódzkie. W samej Łodzi normy dla PM2.5 przekroczone były o 1310 proc. a pyły PM10 - o 493 proc. Lepiej nie było w Piotrkowie Trybunalskim (1605 proc. dla PM2.5 i 736 proc. dla PM10), w Zgierzu (1470 proc. dla PM2.5 i 622 proc. dla PM10) oraz w Skierniewicach (1248 proc. dla PM2.5 i 523 proc. dla PM10). 

W innych regionach smog też mocno dawał się mieszkańcom we znaki. W Luboniu (wielkopolskie) normy dla PM2.5 przekroczone były o 1382 proc. a te dla PM10 - o 621 proc. Gorzej oddychało się w ostatnich dniach też nad polskim morzem. W Policach (zachodniopomorskie) normy PM2.5 przekroczone były o 1229 proc. a te dla PM10 - o 510 proc. Z kolei w Aleksandrowie Kujawskim (kujawsko-pomorskie) było 1282 proc. dla PM2.5 i 577 proc. dla PM10. Smog dotarł nawet do dzielnicy Gdańska - Olszynka. 27 lutego odnotowano tutaj przekroczone normy dla PM2.5 o 983 proc. i dla PM10 - o 379 proc.

Dobija nas emisja z transportu

Do tak kiepskiego już teraz powietrza dochodzą jeszcze zanieczyszczenia wynikające z emisji pochodzących z transportu. Najnowsze ustalenia zespołu badaczy z projektu Neurosmog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jednoznacznie wskazują, że te jeszcze bardziej demolują nasze zdrowie. Wyniki przeprowadzonych testów na grupie ponad 700 uczniów i uczennic w wieku 10-13 lat, pokazały, że w dni, kiedy odnotowano wysokie stężenie dwutlenku azotu, u dzieci następowało pogorszenie uwagi i zdolności poznawczych.

REKLAMA

W naszym badaniu brały udział dzieci z różnej wielkości miast, nie tylko Krakowa. Były to Zakopane, Nowy Targ, Cieszyn, Żywiec, Bielsko-Biała czy Kłobuck. We wszystkich tych miejscach, gdy poziom tlenków azotów w powietrzu był wyższy, efekt tego był widzialny. Dzieci miały widocznie gorsze wyniki - przekonuje w rozmowie ze SmogLab.pl prof. Marcin Szwed z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik projektu NeuroSmog.

Jak najszybciej powinniśmy zacząć inwestować w… czyste powietrze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA