REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Remove China Apps. Ta aplikacja to jak spełnienie marzeń Trumpa, ale Google właśnie ją zbanował

Wystarczyło kilka dni, by została pobrana ponad pięć milionów razy. Aplikacja na Androida o wszystkomówiącej nazwie Remove China Apps okazała się wielkim hitem w Indiach, ale Google zdecydował o usunięciu jej ze sklepu Play za złamanie obowiązujących zasad.

03.06.2020
11:04
Aplikacje na Andorida. Remove China Apps jest jak spełnienie marzeń Trumpa, ale Google właśnie ją zbanował
REKLAMA

Stworzona przez firmę OneTouch AppLabs aplikacja pojawiła się pod koniec maja i błyskawicznie wskoczyła na pierwsze miejsce najpopularniejszych darmowych apek w indyjskim sklepie Google Play. Jej szaloną popularność napędził podsycany przez indyjski rząd bojkot produktów z Chin.

REKLAMA

Remove China Apps skanuje smartfon w poszukiwaniu chińskich aplikacji, takich jak TikTok czy UC Browser, a następnie je usuwa. Po odinstalowaniu tych aplikacji wyskakuje komunikat „Jesteś niesamowity, nie znaleziono żadnej chińskiej aplikacji”.

Link do aplikacji wciąż można znaleźć w wyszukiwarce Google, ale w sklepie Play nie ma już po niej śladu. Amerykański gigant ograniczył się do suchego komunikatu, że jej twórcy złamali zasady platformy z aplikacjami na Androida. Google nie pozwala, by aplikacje usuwały inne apki lub modyfikowały ustawienia systemowe.

Trudno jednak uciec od kontekstu politycznego tej decyzji. Indie od lat prowadzą spór o Kaszmir nie tylko z Pakistanem, ale także z Chinami. W tym drugim przypadku chodzi o liczący 38 tys. km kw. niemal bezludny region Aksai, który od czasu wojny z 1962 roku jest administrowany przez Pekin, ale Nowe Delhi wciąż uznaje go za część indyjskiego Kaszmiru.

Konflikt o Kaszmir i bojkot chińskich produktów

Pełzający konflikt terytorialny nałożył się na rosnącą konkurencję ekonomiczną pomiędzy obu liczącymi już po niemal 1,4 mld mieszkańców azjatyckimi krajami. Antychińskie nastroje nasiliły się, odkąd wyraźnie nacjonalistyczną linię polityczną przyjął rządzący od 2014 r. premier Narendra Modi. Wielu Hindusów posługuje się w mediach społecznościowych hasztagiem #BoycottChineseProducts, w tym nawet rzecznik premiera.

REKLAMA

Możliwość łatwego identyfikowania i usuwania chińskich aplikacji ze smartfonów z pewnością spodobałaby się Donaldowi Trumpowi, który od dłuższego czasu oskarża gigantów technologicznych z Państwa Środka o szpiegostwo i kradzież własności intelektualnej. Wprowadzone przez jego administrację przepisy zakazują amerykańskim firmom współpracy z niektórymi chińskimi firmami – to właśnie dlatego na najnowszych urządzeniach Huawei sklep Google Play w ogóle nie jest dostępny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA