REKLAMA
 1. bizblog
 2. Zakupy
 3. Środowisko

Szykujcie worki z butelkami. Od stycznia wymienicie je na kawę i bilety do kina

Do recyklomatów ludzie specjalnie przyjeżdżali spod Warszawy, ciągnąc za sobą całe worki plastikowych śmieci. W ostatnie wakacje eko-automaty cieszyły się takim wzięciem, że ratusz usunął je z ulic. Wracają od stycznia 2020 r. – dowiedział się Bizblog.pl. Lepsze i w zdecydowanie większej liczbie.

08.12.2019
14:55
Recyklomaty wracają. Szykujcie butelki, od stycznia wymienicie je na bilety do kina i kawę
REKLAMA

Popularność recyklomatów pokazuje, że wystarczy niewielka zachęta finansowa, by Polacy stali się zagorzałymi ekologami. Tak stało się przecież w krakowskim ratuszu, który musiał usunąć urządzenie, bo butelki przestały mieścić się w środku.

REKLAMA

Podobny scenariusz przerabiała Warszawa. W ostatnie wakacje na stołecznych ulicach stanęły dwa recyklomaty – był to efekt współpracy Coca-Coli, ratusza i Fundacji Nasza Ziemia. Ich kariera okazała się jednak dość krótka. Po 3 miesiącach nie było już po nich śladu. Mieszkańcy skarżyli się wtedy, że urządzenia działają za wolno i są zbyt awaryjne. Urząd Miasta odbijał w tym czasie piłeczkę, mówiąc nawet o aktach wandalizmu ze strony użytkowników.

Ponad 8 tys. użytkowników

Te narzekania były jednak przede wszystkim pokłosiem ogromnego zainteresowania. W ciągu kwartału w maszynach znalazło się łącznie 114 tys. odpadów – głównie plastikowych butelek PET, ale też szkła i aluminium. Licząc na szybko – w recyklomacie postawionym przy placu Bankowym lądowało ponad 700 śmieci nadających się do recyklingu dziennie.  Aplikację do zbierania punktów zainstalowało 8,3 tys. osób. Wystarczy teraz rzucić okiem poniżej i dowiemy się skąd ta popularność.

 class="wp-image-1035436"

Tanie bilety do kin i teatrów, darmowe kawy – łącznie rozdano ponad 1000 kuponów. Nie widzę zresztą w takiej motywacji nic złego. W Niemczech, Szwecji czy Danii automaty do odbierania plastiku stoją w większości sklepów. Każdy śmieć wrzucony do recyklomatu obniża kwotę na paragonie. Wyrzucać plastikowe butelki do zwykłych koszy, to jak rozrzucać pieniądze po ulicy. Zmiana świadomości następuje błyskawicznie.

Do tej pory zniżki dotyczyły Costa Coffee, Multikina, Teatru Dramatycznego i Teatru Capitol. Od stycznia oferta nagród ma być szersza. Wiemy też, że zebrane do tej pory ECO-punkty nie stracą swojej ważności.

Lokalizacje recyklomatów:

Co ważne, w przyszłym roku w Warszawie pojawią się już nie dwa, a dziesięć automatów. Lokalizacje dziewięciu z nich są już potwierdzone na 100 proc. Będą to:

 • Hala Gwardii, Plac Mirowski od strony Parku Mirowskiego
 • Ul. Boleść/Ul. Rybaki od strony parkingu
 • Przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów – al. KEN
 • Przy Urzędzie Dzielnicy Praga Południe od strony ul. Kamionkowskiej
 • Plac Narutowicza przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich
 • Przy Urzędzie Dzielnicy Bielany od strony ul. Jarzębskiego
 • Ul. Potocka 1 – przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji
 • Ul. Strumykowa 21 – przy Białołęckim Ośrodku Sportu
 • Ul. Jagiellońska 47i – przy garażu wielopoziomowym
 • Ul. Rzymowskiego 32* – przy Domu Kultury Kadr

*lokalizacja w trakcie potwierdzania

Jak zbierać punkty?

REKLAMA

Przed rozpoczęciem korzystania z recyklomatów należy pobrać aplikację mobilną ETS Portfel dostępną na Androida i iOS. Następnie skanujemy swój kod z aplikacji w urządzeniu i wrzucamy butelki i puszki do środka.

Jeżeli produkt nie kwalifikuje się do przyjęcia, zostanie zwrócony przez urządzenie. W poprzedniej wersji recyklomatów działo się tak zazwyczaj dlatego, że użytkownicy wrzucali zgniecione butelki. Tymczasem recyklomat zgniatał je sam, a odkształcone plastiki nie były przez niego rozpoznawane.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA