REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Idziemy na rekord. Polskie startupy w trzy miesiące zgarnęły prawie miliard złotych

W 93 transakcje zaangażowanych było 111 funduszy, które dostarczyły w sumie 916 mln zł. To nieco mniej niż w drugim kwartale 2021 roku, ale sumaryczny wynik za pierwsze półrocze pokazuje duży wzrost. Eksperci przestrzegają jednak przed spowolnieniem związanym z wojną na Ukrainie, inflacją i wzrastającymi cenami energii.

21.07.2022
5:16
Idziemy na rekord. Prawie miliard złotych popłynęło do polskich startupów
REKLAMA

W sumie w 2022 roku do polskich startupów trafiło już ponad 2 mld złotych. To wzrost o 76 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

REKLAMA
 class="wp-image-1868809"

Zachowanie obecnego trendu może przełożyć się na kolejny rekord na polskim rynku venture capital. Szacuję, że wtedy poziom finansowania może przekroczyć 4 mld zł

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Zagranica coraz chętniej inwestuje w polskie startupy

Polski system wsparcia startupów jest częścią ogólnoświatowego ekosystemu, który przechodzi obecnie trudne chwile. Spowolnienie gospodarcze z pewnością odbije się kwotach zainwestowanych w startupy na rynku globalnym, co przełoży się również na nasz rynek. Już teraz udział udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wynosi 72 proc.

Bartek Pucek, anioł biznesu, zauważa, że Polskę i region CEE czeka efekt motyla i spowolnienie będzie zapewne widoczne w kolejnym półroczu 2022 i 2023.

Nasz kraj i region nie są w znacznym stopniu uczestnikami, czy liderami późniejszych rund finansowania, więc poza sytuacją makroekonomiczną ten impakt będzie widoczny na dalszych etapach finansowania i w późniejszym okresie. Nie zmienia to faktu, że niezależnie od sytuacji makroekonomicznej, sporo funduszy VC jest dziś uzbrojonych w kapitał, który pozwala z jednej strony przeczekać okres niepewności, z drugiej inwestować niezależnie od tej sytuacji w bardzo dobre spółki. Te, nawet w trudnych warunkach ekonomicznych, nie będą miały problemu z zebraniem finansowania venture - komentuje inwestor.

 class="wp-image-1868830"

Kapitał międzynarodowy odpowiada za blisko 69 proc. wartości transakcji. 17 proc. to zaś wsparcie z PFR Ventures, które zostało wykorzystane w 20 transakcjach. 44 rundy wsparły zaś fundusze z NCBR.

Warto przyglądać się wynikom w kolejnych okresach, gdyż czynniki takie jak wojna w Ukrainie i rosnąca inflacja w Polsce mogą umacniać obserwowane zjawisko – dodaje Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

W 2022 roku możemy obserwować rosnącą wysokość rund A. Już teraz plasują się one w granicach 31 mln zł. Zmalała przy tym wysokość rund seed i pre-seed: z 3 mln zł w ubiegłym roku, do 2,5 mln zł w roku obecnym.

Tidio i Zowie wśród najciekawszych transakcji

REKLAMA

Tidio to w skrócie live chat wspierany przez chatboty. Dzięki wykorzystaniu machine learningu polski startup oferuje automatyzację kontaktu z klientem. W 2017 roku udało się mu pozyskać 700 tys. zł w akceleracji Incredibles, później firma zebrała dwie rundy: na 3 mln zł (bValue + aniołowie biznesu) i 4 mln zł (Inovo). W maju mogła się zaś pochwalić mega rundą na 109 mln zł, w której wziął również udział fundusz Peakspan.

Również w maju 62 mln zł pozyskał startup Zowie, zajmujący się automatyzacją odpowiedzi w e-commerce. Wcześniej firmie udało się zebrać 22,4 mln w dwóch rundach seedowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA