REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Historyczny rekord polskich startupów. W pierwszym kwartale zebrały tyle kasy, co w całym 2019 roku

Rynek venture capital w Polsce notuje kolejne wzrosty. W pierwszym kwartale 101 funduszy zapewniło finansowanie 98 spółkom. To najmocniejsze otwarcie roku w historii.

22.04.2022
8:22
Historyczny rekord polskich startupów. W pierwszym kwartale zebrały tyle kasy, co w całym 2019 roku
REKLAMA

Polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w polskie startupy ponad 1,1 mld zł. To wzrost z poziomu 243 mln zł rok wcześniej i 249 mln zł dwa lata wcześniej. Liczba transakcji utrzymuje się na stałym poziomie.

REKLAMA
 class="wp-image-1777525"
Liczba i wartość transakcji. Megarundy (outliers) prezentowane są oddzielnie, aby nie zaburzać obrazu.

Nawet przy odseparowaniu największej transakcji, możemy mówić o ponad dwukrotnym wzroście względem Q1 2021. Jeżeli takie tempo zostanie utrzymane, to już na etapie zamknięcia trzeciego kwartału będziemy mogli patrzeć na poprzedni rekord z perspektywy wstecznego lusterka

– mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes w PFR Ventures.

W trzy miesiące zainwestowano tyle, ile w całym 2019 roku

Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners, podkreśla, że polski rynek VC w ciągu trzech lat wykonał ogromny skok.

Przez globalne fundusze, z którymi pracujemy, Polska nie jest już postrzegana jako rynek wschodzący a dojrzały, który pod względem potencjału nie różni się zbytnio od Niemiec

– mówi przedsiębiorca.

Zagraniczne fundusze odpowiadają za 53 proc. zainwestowanych środków

W pierwszym kwartale zagraniczne fundusze uczestniczyły w 12 rundach. Najwięcej pieniędzy popłynęło do polsko-fińskiego ICEYE, który zamknął rundę na ponad 560 mln zł. Przewodził jej brytyjski Seraphim Space. Pieniądze pozwolą spółce na rozwój technologii obrazowania satelitarnego. Ich budową od 2018 roku zajmuje się polski oddział, liczący ponad 30 osób.

Do pokaźnych rund należały także:

  • Silent Eight - 170 mln zł (wsparty przez HSBC, Wavemaker Partners, Standard Chartered, Boon Hwee Koh, OTB Ventures, Aglaia, TYH Ventures)
  • Stonly - 92,7 mln zł (wsparty przez Accel, Northzone i aniołów biznesu),
  • Omnipack - 32,2 mln zł (wsparty przez Smok Ventures, Flashpoint Venture Capital)
  • Mindgram - 28,8 mln zł (wsparty przez Credo Ventures, PortfoLion, Nunatak Capital, Market One Capital, Pamoja Capital)

PKN Orlen może zamieszać na rynku

REKLAMA

Eksperci PFR Ventures podkreślają, że paliwo na rynek VC dostarczy w przyszłość PKN Orlen, który uruchomił największy polski fundusz typu corporate venture capital. Według zapowiedzi, zainwestuje on ponad 450 mln zł. Nieco mniejsze funduszy posiadają również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA