REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Podwyżka stóp zje oszczędności, które dały nam tarcze antyinflacyjne

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej bez zaskoczenia. Stopy procentowe w górę
o kolejne 50 pb. Już w marcu kredytobiorcy będą musieli liczyć się z kolejną podwyżką zobowiązań. Mało kto dostrzega, że dla zadłużonych przedsiębiorców, ale przede wszystkim obywateli, skala podwyżek stóp zjada w całości oszczędności, jakie rząd próbował wygenerować działaniami z tarcz antyinflacyjnych – ocenia Konfederacja Lewiatan.

08.02.2022
18:38
JPK_VAT-rozliczenie-podatków
REKLAMA

Stopy procentowe zostały podniesione o 50 pb do 2,75 proc. – tak zadecydowała we wtorek Rada Polityki Pieniężnej. To już piąta podwyżka stóp od października 2021 r. Stopy procentowe są aktualnie najwyższe od ponad ośmiu lat.

REKLAMA
undefined

Na wtorkowym posiedzeniu, 8 lutego, Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 2,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 3,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 2,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 2,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 2,85 proc. w skali roczne. Uchwała RPP wchodzi w życie 9 lutego 2022 r.

Dzisiejsza decyzja została zdyskontowana już przez rynki, dlatego widzimy jedynie niewielkie umocnienie złotego względem euro do poziomu 4,52.

Konfederacja Lewiatan zauważa, że lutowa podwyżka oznacza również szybszą, niż przewidywaliśmy ścieżkę dojścia do poziomu stóp procentowych przekraczających 3 proc. w tym roku.

REKLAMA

W naszej ocenie RPP nie dostrzega symptomów samoistnego studzenia aktywności gospodarczej, a taka była nadzieja lub obawa wraz z występowaniem znacznie wyższej zachorowalności na covid-19 – uważa Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Dodatkowo wydaje się, że działania w ramach tarcz antykryzysowych nie przyniosą oczekiwanych trwałych spadków inflacji. A na samo studzenie popytu zapoczątkowane podwyżkami stóp we wrześniu 2021 r. jest jeszcze za wcześnie – dodaje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA