REKLAMA
  1. bizblog
  2. Rolnictwo

Pierwsze polskie truskawki trafiły do sklepów. Czas rozpocząć polowanie

W maju Polacy coraz częściej szukają na sklepowych półkach polskich truskawek. Choć na te z plantacji gruntowych trzeba jeszcze poczekać, to sezon truskawki tunelowej został już otwarty. Agnieszka i Michał Leleń z Maszkowa w Małopolsce od kilku lat oferują owoce z klasycznej produkcji tunelowej z pojedynczą folią. Zdradzają też tajniki udanych upraw.

04.05.2023
17:27
Pierwsze polskie truskawki trafiły już do sklepów. Czas rozpocząć polowanie
REKLAMA

Plantatorzy z Jury Krakowsko-Częstochowskiej uważają, że wczesnym zbiorom sprzyja odpowiedni mikroklimat, gleba i ekspozycja tuneli na słońce, a symbolicznego otwarcia sezonu na truskawki dokonał dr hab. Zbigniew Jarosz, Dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej UP w Lublinie i Doradca Jagodowy.

REKLAMA

O polskie truskawki producenci dbają okrągły rok

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak dużo pracy trzeba włożyć, żeby cieszyć się owocami na początku maja. Producent uchyla rąbka tajemnicy, jak przebiega cały proces, od chwili sadzenia, po same zbiory. Sadzonki trafiają do ziemi już w lipcu, do hodowcy dbają o rozrost korony systemu korzeniowego i jak największe rozrośniecie się sadzonek, w okresie zimowym okrywają sadzonki i dbają, żeby nie przemarzły.

Codziennie odświeżamy i kontrolujemy o temperaturę w tunelach. W lutym staramy się pobudzić wegetację, również sadzonki przykrywamy, podlewamy, aż do okresu kwitnienia. Później nasze truskawki są zapylane przez trzmiele. I w dalszym ciągu, dzień w dzień, okrywamy sadzonki, tak aby mróz ani niska temperatura nie weszły nam do tuneli - mówi Michał Leleń.

Przymrozki i złe decyzje mogą uderzyć w plony truskawek

Pierwsza połowa maja, to czas kiedy jeszcze notowane są przymrozki. Niskie temperatury to coś co może zniszczyć uprawę. Plantator, nierzadko kilka razy na dobę musi podejmować decyzje, które ochronią plony,

Na początku maja więcej jest truskawki zagranicznej, ale to kwestia tygodni. Druga połowa maja będzie już należała do polskich truskawek - przekonują Agnieszka i Michał Leleń.

Truskawki należą do najlepiej radzących sobie kategorii owoców deserowych. Rośnie produkcja szklarniowa i tunelowa. Producenci truskawek sukcesywnie przechodzą na uprawy tunelowe, co umożliwia zwiększenie produkcji, stabilizację jakości i zdecydowaną poprawę warunków pracy przy samym zbiorze.

REKLAMA

Truskawka to ulubiony owoc Polaków

Truskawki należą do najchętniej kupowanych owoców. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw prowadzi do trzech lat monitoring konsumpcji. Według wiosennych analiz truskawka zwiększyła liczbę konsumentów o jedną trzecią. Już w kwietniu truskawki zajadał co czwarty Polak (26 proc.). W maju truskawki stają się najpopularniejszym owocem w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA