REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Rolnictwo

Ceny truskawek zwalają z nóg. Ulubiony owoc Polaków bije rekordy

Susza wszech czasów, najchłodniejszy maj od pół wieku i brak rąk do pracy powodują, że ceny wystrzeliły w kosmos. Zła wiadomość jest taka, że może tak być do końca sezonu...

25.05.2020
18:27
cena-truskawek-z-Polski
REKLAMA

Polskim rolnikom zaczęło brakować rąk do pracy. Tysiące Ukraińców, których epidemia z powrotem wygoniła do domów, zrobiło różnicę. Swoje dołożył wyjątkowo suchy marzec i kwiecień. Wedle danych IMGW czwarty miesiąc tego roku cechował się najniższymi opadami od 50 lat. Teraz sadowników i hodowców warzyw dobijają majowe przymrozki. Wychodzi bowiem na to, że po suchym kwietniu przyszedł czas na wyjątkowo zimny maj, jakiego nie było od 30 lat. To wszystko zaś powoduje, że nie dość, iż krajowych owoców i warzyw może być mniej, to dodatkowo będą o wiele droższe niż w poprzednich latach.

REKLAMA

Ceny truskawek. Trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni

Przymrozki i zimny maj wyjątkowo dały się we znaki truskawkom, orzechom włoskim, ale też ziemniakom, kabaczkom i fasoli. Jeżeli chodzi o producentów truskawek, najbardziej stracili ci, którzy zdecydowali się nie przykrywać na noc owoców. Ale nawet ci, którzy tak zrobili mówią o ogromnych stratach. To już teraz przekłada się na cenę truskawek, która będzie tym samym zdecydowanie wyższa niż rok temu i w poprzednich latach.

W 2019 r. cena w hurcie o tej porze roku kształtowała się na poziomie od 6 do 9, w porywach 10 zł. Tym samym u sprzedawcy za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić co najmniej 10-13 zł. Dzisiaj o takich stawkach trzeba zapomnieć i przygotować się na znacznie wyższe. Jak podaje serwis sadyogrody.pl, 21 maja na Giełdzie Goławin w Nowym Przybojowie za łubiankę (2 kg) truskawek trzeba było zapłacić od 27 do 35 zł. Odmiana Honeyoe kosztowała w granicach 29-20 zł (za łubiankę), a Asia - 30 zł. 

W ubiegłym tygodniu na rynku hurtowym w Broniszach za kilogram truskawek trzeba było zapłacić od 16 do 23 zł. Podobnie ceny kształtują się na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. Tam za półkilogramowe opakowanie truskawek trzeba dać 11-12 zł. No chyba, że zdecydujemy się na truskawki z importu: wtedy za pół kilo zapłacimy ok. 7 zł.

Truskawki, ulubiony owoc Polaków

REKLAMA

Wczytując się w „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw - przeprowadzone w ramach podsumowania sezonu 2019 r. przez Kantar - jednoznacznie wynika, że zdecydowanie najbardziej ulubionymi owocami Polaków są truskawki. Tak wskazało 32 proc. respondentów. Na drugim miejscu w rankingu uplasowały się jabłka (30 proc.), a na trzecim ex aequo maliny i czereśnie (po 10 proc.). 

Truskawki są też zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o najbardziej oczekiwany owoc sezonowy. Tutaj te owoce właśnie wymieniło 65 proc. badanych. Co więcej: 13 proc. ankietowanych stwierdziło, że rok wcześniej jadło więcej truskawek niż w ubiegłych latach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA