REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

PGNiG oszacowała wartość polskich kopalń. W tabelce wpisała okrągłe „0”

Nikt tak subtelnie, a jednocześnie dobitnie nie określił stanu polskiego górnictwa, jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W najnowszym komunikacie spółki zależnej giganta energetycznego znalazła się nowa wycena wartości udziałów w kopalniach. A dokładniej – jej brak.

11.10.2020
9:20
umowa-spoleczna-Tauron
REKLAMA

PGNiG Termika posiada udziały w Polskiej Grupie Górniczej. Do tej pory szacowała je na 389 mln zł. Sytuacja uległa zmianie wraz z początkiem bieżącego miesiąca.

REKLAMA

Po odpisie wartość księgowa pakietu akcji PGG w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy Kapitałowej PGNiG na dzień 30 września 2020 r. wyniesie 0 zł

– czytamy w komunikacie spółki

Problemy PGG

Jak widać PGNiG nie sądzi, by „czarne złoto” mogło przynieść jej w przyszłości większe zyski. Ba, ze względu na zaostrzającą się politykę klimatyczną Unii Europejskiej produkcja węgla już niebawem może stać się deficytowa. W tym roku zapotrzebowanie na ten surowiec ma spaść najbardziej od II wojny światowej. Kondycja PGG również nie jest do pozazdroszczenia.

https://bizblog.spidersweb.pl/zielona-rewolucja-premier-morawiecki/

„Dzisiaj PGG jest de facto finansowym trupem. Strata po pierwszym półroczu 2020 r. sporo przekroczyła pół miliarda złotych. Znowu zaczyna brakować na wynagrodzenia i na świadczenia ZUS. Tymczasem w lipcu 2020 r. przykopalniane zwały węgla miały już ok. 7,88 ton” – pisał Michał Tabaka

Giganci odwracają się od węgla

REKLAMA

Niedawno podobną decyzję do PGNiG podjęła Polska Grupa Energetyczna. PGE przyznaje, że węgiel uderza dzisiaj w jej wyniki finansowe i ma zamiar kontynuować dywersyfikację w kierunku OZE i paliwa gazowego.

Rezultaty widać niemal z miesiąca na miesiąc. W  pierwszym półroczu tego roku elektrownie wiatrowe PGE wyprodukowały o 15 procent więcej energii niż przed rokiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA