REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Panasonic bierze rozwód z Teslą dla pieniędzy. Japończycy pozbyli się wszystkich udziałów w firmie Muska

Kochane dzieci, bierzemy z tatusiem rozwód, ale nadal się kochamy i dalej będziemy mieszkać razem, więc nie musicie się martwić! Panasonic, wieloletni kluczowy partner Tesli w produkcji samochodów elektrycznych sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce Elona Muska za 3,6 mld dol. Pokusa spieniężenia gigantycznego wzrostu akcji Tesli chyba była nie do odparcia, bo transakcja ma nie mieć żadnego wpływu na dalszą współpracę obu firm.

25.06.2021
12:27
Panasonic sprzedał udziały w Tesli za 3,6 mld dolarów, ale współpracy nie zrywa
REKLAMA

Panasonic sprzedał wszystkie akcje Tesli jeszcze przed końcem pierwszego kwartału bieżącego roku, ale poinformowała o tym dopiero teraz. Rzecznik Panasonica Yayoi Watanabe zapewnił, że nie będzie to miało najmniejszego wpływu na przyszłą współpracę z Teslą.

REKLAMA

Jak wskazuje Reuters, Panasonic postanowił pozbyć się akcji Tesli, by zmniejszyć swoje uzależnienie biznesowe od firmy Elona Muska i zainwestować w nowe technologie wytwarzania akumulatorów. Do tego potrzeba dużo gotówki, ta za sprawą Tesli sama pchała się w ręce Japończyków.

Jeszcze w marcu 2020 roku, na koniec japońskiego roku podatkowego, gdy przez giełdy przelała się fala koronawirusowych spadków, udziały Panasonica w Tesli były warte około 730 mln dol., ale wystarczył rok, by podrożały aż pięciokrotnie – do 3,6 mld dol.

Panasonic był najwierniejszym dużym udziałowcem Tesli – Japończycy kupili 1,4 mln akcji Tesli już podczas debiutu giełdowego spółki Elona Muska w czerwcu 2010 roku. Cena za akcję wynosiła wówczas zaledwie nieco ponad 21 dolarów. Dzisiaj ich wartość to 3,4 tys. dol. Tak, akcje Tesli chodzą dziś po 680 dolarów, ale przypomnę, że w zeszłym roku dokonano ich podziału, o czym pisałem tutaj.

Sztuczna inteligencja

REKLAMA

Japończycy nie muszą zastanawiać się, na co wydać miliardy pozyskane ze sprzedaży akcji Tesli. Panasonic pilnie potrzebuje gotówki na sfinansowanie zakupu amerykańskiej firmy Blue Yonder, która zajmuje się rozwijaniem technologii sztucznej inteligencji – transakcja ta opiewa na kwotę 7,1 mld dol.

Dzięki pozyskaniu know-how firmy Blue Yonder Japończycy zamierzają znacznie usprawnić procesy produkcyjne akumulatorów. Panasonic będzie głównym dostawcą baterii nowej generacji do elektryków Tesli, które Elon Musk zapowiedział w zeszłym roku.

Na wieść o sprzedaży akcji Tesli notowania Panasonica na tokijskiej giełdzie podskoczyły o około 5 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA