REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Zmiany w mBanku. Teraz możesz przez apkę zainwestować w ekologię

W mBanku właśnie pojawiła się możliwość inwestowania w portfele zawierające akcje i obligacje, które są zgodne ze standardami ESG, czyli związane są z troską o środowisko, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym.

03.10.2019
15:05
Zmiany w mBanku. Teraz możesz przez apkę zainwestować w ekologię
REKLAMA

Strategia Zrównoważona ESG to nowość na polskim rynku. W Europie już bardzo poważnie bierze się pod uwagę przyjazność inwestycji dla środowiska.

REKLAMA

Według banku UBS 40 proc. inwestorów przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu pieniędzy kieruje się względami ekologicznymi, a zgodnie z Global Sustainable Investment Alliance aktywa wpisujące się w standardy ESG to 25 proc. światowych inwestycji.

Jak to działa?

W mBanku Strategie Zrównoważone ESG opierają się na funduszach ETF. Inwestuje się globalnie, po 50 proc. kapitału na akcje i obligacje. Horyzont inwestycyjny przewidziany jest na 3-4 lata.

W Europie trwa prawdziwy boom na zrównoważone inwestowanie. Liczba spółek, które raportują według standardów ESG wzrosła w latach 2009-2017 prawie dwukrotnie. W Polsce jesteśmy na początku drogi, ale to właśnie klienci bankowości prywatnej wyznaczają kierunek. Są świadomi, że ich decyzje inwestycyjne mają realny wpływ na szersze otoczenie. Dziś stopa zwrotu nie jest dla nich jedynym punktem odniesienia. Chcą wiedzieć, że dzięki ich pieniądzom świat staje się lepszym miejscem do życia. Odpowiedzialne inwestowanie staje się dla nich tak samo oczywiste, jak to, że segregujemy śmieci — mówi Bartosz Pawłowski, Chief Investment Officer w bankowości prywatnej mBanku.

Według firmy BlackRock inwestycje zgodne z ESG są porównywalne do tradycyjnych pod względem relacji zwrotu do ryzyka. W dłuższej perspektywie firmy dbające o środowisko będą jednak bardziej odporne na kryzysy.

A co z ryzykiem?

REKLAMA

Okazuje się, że różnica jest niemała, bo ekologiczna inwestycja w porównaniu do zwykłej ma spowodować spadek emisji dwutlenku węgla o 30 proc. Wybór przyjaznych środowisku rozwiązań jest szczególnie ważny dla grupy od 18 do 34 lat i spółki zdają sobie z tego sprawę.

To nie pierwsza zielona inicjatywa mBanku. Instytucja finansuje odnawialne źródła energii. Na ten cel przeznaczyć ma 1 mld zł rocznie. Na polskim rynku fundusz ekologiczny przewidział także PGE. Ma on być przeznaczony na elektromobilność, optymalizację systemów energetyki, ograniczanie emisji, wykorzystanie technologii cyfrowych, czy usługi efektywności energetycznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA