REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Energetyka

PGE tworzy ekofundusz i obiecuje inwestycje w odnawialne źródła energii

PGE poinformowała, że uruchamia właśnie fundusz Eko-Inwestycje. Ma dysponować ok. 1,5 mld zł, a większość z tych środków zasili fundusz już w przyszłym roku. Jego rozwiązanie zaś zakłada się nie wcześniej niż po upływie siedmiu lat od wpisania do rejestru funduszy inwestycyjnych.

31.07.2019
14:37
fundusz ekologiczny grupy PGE
REKLAMA

Fundusz Eko-Inwestycje powstał na bazie umowy inwestycyjnej między PGE a Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Energia. Jak podaje serwis green-news.pl pieniądze na ten cel mają pochodzić od spółek z grupy PGE.

REKLAMA

Specjalny ekofundusz ma być skierowany głównie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Z naciskiem na fotowoltaikę, farmy wiatrowe i magazyny energii.

Powołując fundusz o wartości 1,5 mld zł PGE chce mocno zaakcentować swoje zainteresowanie rozwojem zielonych technologii oraz efektywnością energetyczną - przekonuje Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE. 

Fundusz na celowniku będzie miał nie tylko OZE.

PGE informuje, że środki z ekofunduszu będą mogły być też wykorzystane na elektromobilność, optymalizację systemów energetyki, ograniczanie emisji, wykorzystanie technologii cyfrowych, czy usługi efektywności energetycznej.

Założenie jest takie, że Fundusz Eko-Inwestycje - który ma być przede wszystkim transparentny i rentowny - w dany projekt będzie mógł zainwestować nie więcej niż 20 proc. swojej wartości (300 mln zł). 

To nie pierwszy skręt PGE w zielone.

PGE szuka energetycznej alternatywy nie od dzisiaj. Konsorcjum, w skład którego wchodzą PGE Energia Odnawialna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Bałtyckie Centrum Transferu Technologii (należące do Grupy Kapitałowej Sescom) będzie budować hybrydową instalację magazynowania energii opartej o koncepcję power-to-gas (P2G). Ma być zintegrowana ze znajdującą się na terenie województwa pomorskiego farmą wiatrową Lotnisko. 

U nas metoda P2G dopiero co raczkuje. Kilkanaście lat temu tego typu instalacje powstawały już w Danii, Holandii i Niemczech. Ale dla PGE to szansa na wypłynięcie na zdecydowanie szersze wody.

Komercyjne wdrożenie hybrydowej instalacji opartej o koncepcję P2G stworzy spółce możliwość zwiększenia przychodów ze sprzedaży zmagazynowanej nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w dolinie nocnej. Co ważne projekt ma szanse na dodatkowe dofinansowanie, ponieważ zgłosiliśmy go do konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - tłumaczy Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

I jeszcze magazyny energii na dokładkę.

PGE chce też przetestować bateryjne magazyny energii. Pierwszy ma powstać na Górze Żar w powiecie żywieckim, w sąsiedztwie tamtejszej farmy fotowoltaicznej. Ma mieć moc 500 kW i pojemności 750 kWh. W planach także budowa nawet kilku bateryjnych magazynów energii w różnych lokalizacjach. Każdy z mocą ok. 40 MW.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA