REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości
  3. Pieniądze

Drogi jak polski malarz. Usługi naszych fachowców drożeją najszybciej w Europie

Z budowlańcami nie jest w Polsce łatwo. Kto robił remont lub wykańczał mieszkanie wie, że na ekipę trzeba czekać wiele tygodni albo i miesięcy. To odbija się na cenach. Okazuje się, że stawki za malowanie mieszkania zaledwie w ciągu roku wzrosły o ponad 12 proc. Tylko w Słowenii ceny rosły szybciej. Za usługi elektryka, stolarza czy hydraulika trzeba dziś płacić ok. 6 proc. więcej niż rok temu.

21.03.2021
15:14
inflacja-remont-raport
REKLAMA

Dzikie tłumy w Ikei podczas pandemii to nie tylko efekt tego, że jakimś naszym sportem narodowym są spacery po galeriach, a kiedy galerie zamknięte, zostają nam sklepy meblowe.

REKLAMA

To efekt tego, że kupujemy bardzo dużo mieszkań, a te trzeba wyremontować lub wykończyć.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, podkreśla, że w 2020 roku powstało w Polsce 222 tys. nowych domów i mieszkań, a to najwięcej od czterech dekad. Do tego spędzanie większej ilości czasu w domu skłania nas do odświeżenia mieszkania lub dostosowania naszych czterech kątów do pracy zdalnej.

Ten remontowy boom przekłada się na ceny. Z analiz HRE Investment na podstawie danych Eurostatu wynika, że ceny usług remontowo budowlanych rosną w Polsce najszybciej w Europie.

 class="wp-image-1382419"

Najmocniej drożeje malowanie. W styczniu tego roku ceny usług malarzy w Polsce wzrosły o 12,1 proc. w porównaniu do stycznia 2020 r. Gorzej w Europie było tylko w Słowenii, gdzie ceny w tym samym czasie urosły o 12,3 proc. Ciekawe jednak, że ceny innych usług budowlano-remontowych już tam nie wzrosły. A w Polsce i owszem.

Za usługi elektryków płacimy o 5,9 proc. więcej niż rok temu, stolarzy o 6,3 proc. więcej, a hydraulików o 6,7 proc. więcej.

Utrzymanie mieszkania drożeje i lepiej nie będzie

Remont można robić albo i nie - w zależności, czy mamy na to ochotę i wolne środki.

0Gorzej, że rosną też koszty utrzymania mieszkania, a te ponosić musi już każdy. Jak wynika z ostatnich danych o inflacji w lutym 2021 r. koszty te wzrosły o 5,2 proc., choć inflacja ogółem tylko o 2,4 proc.

To przede wszystkim wina szalejących opłat za wywóz śmieci, które rok do roku wzrosły w lutym o 36,9 proc. W całym 2020 r. usługi firm wywożących śmieci w Polsce drożały najszybciej w całej Europie.

REKLAMA

A to przecież tylko jeden element. Drożeje też prąd i nadal będzie drożał, do podwyżek dorzucą się też wyższe stawki podatku od nieruchomości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA