REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ekogroszek w internetowej promocji potężnym hitem. Nie możesz się załapać na tani węgiel? Wiemy dlaczego

Sprzedaż węgla przez internet przez PPG okazała się strzałem w dziesiątkę. Głównie – jak twierdzą złośliwi – za sprawą mocno ograniczonych dostaw. Faktem jest jednak, że tysiące Polaków kupuje w ten sposób tańszy opał, a mogłoby jeszcze więcej, ale niestety do akcji wkroczyły boty. To za ich sprawą ekogroszek wystawiany w sklepie internetowym PGG znika w mgnieniu oka

13.05.2022
7:30
sklep-PGG-promocje-cena-wegla
REKLAMA

Cena ekogroszku wzbiła się na niebotyczne poziomy. Bez 3000 zł nie podchodź, jeśli chcesz kupić tonę. To odpowiedź rynku na brak opału z Rosji, ale nie tylko. Zarówno szefowie spółek górniczych, jak i sami związkowcy zapowiadają za kilka miesięcy srogie kłopoty na polskim rynku. Węgiel nie dość, że ma być o wiele droższy niż obecnie, to w dodatku będzie bardzo trudno dostępny – tak jak pisał niedawno Michał.

REKLAMA

Nic więc dziwnego, że tańszy opał, który dostać można w internecie, cieszy się gigantycznym zainteresowaniem.

Tomasz Głogowski, rzecznik spółki, przekazał „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że tylko w pierwszym kwartale tego roku PGG sprzedała przez sklep internetowy 70 tys. ton węgla opałowego dla odbiorców indywidualnych. I ilość ta stale się zwiększa.

Zainteresowanie jest tak duże, że sklep internetowy przestał działać, a węgiel znika w oka mgnieniu.

Jesteśmy świadomi ogromnych trudności technicznych, które wystąpiły przy korzystaniu ze sklepu internetowego PGG i robimy wszystko, co możliwe, aby na bieżąco umożliwić klientom zakup towaru

– podkreśla Tomasz Głogowski.

Dodał on, że towaru uzupełniany jest trzy razy dziennie ok. godz. 10, 13 i 18.

Boty zakupowe rzuciły się po tani ekogroszek

Problemem okazały się też boty zakupowe. Oprogramowanie wykupujące automatycznie dostępny towar. Z podobnymi praktykami musieli mierzyć się już choćby gracze, którym karty graficzne ze sklepów internetowych wykupywały boty. Wszystko po to, by później sprzedać towar drożej. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Tomasz Głogowski w rozmowie z DGP, zaznaczył, że w spółce eliminowane są praktyki spekulacyjne oraz działanie „nieuczciwego zewnętrznego oprogramowania (tzw. botów zakupowych)“.

Przyjęto limit ilościowy (5 ton na jedno gospodarstwo domowe w ciągu 12 miesięcy) oraz wymóg poświadczenia przez klienta, że zużyje on zakupiony w PGG węgiel wyłącznie na własne potrzeby grzewcze, bez możliwości odsprzedaży surowca na rynku

- informuje DGP.

Cena węgla w internecie są atrakcyjna

Zainteresowanie jest olbrzymie ponieważ cena węgla sprzedawanego przez PGG jest niezwykle atrakcyjna. Jak podaje GDP, od początku sprzedaży węgla luzem czyli od 11 marca 2022 r. w kopalniach PGG obsłużono ponad 22 tys. klientów. Trafiło do nich 111 tys. ton węgla w niezwykle atrakcyjnej cenie od 650 do 1175 zł za tonę.

Dla porównania w internecie na rynku komercyjnym ekogroszek oferowany jest za ok. 2 tys. zł za tonę. Spółka zaopatruje gospodarstwa domowe po cenie producenta, bez znaczącej marży narzucanej na rynku przez pośredników

– podkreśla Tomasz Głogowski.
REKLAMA

Dodał on, że Polska Grupa Górnicza w 2022 r. wyprodukuje 3,4 mln ton węgla opałowego. Pokryje to około 30 proc. zapotrzebowania w tym segmencie rynku.

Tomasz Głogowski w rozmowie z GDP dodał, że do umów wiążących PGG z autoryzowanymi sprzedawcami czyli sieci około 300 składów w Polsce, wprowadzono nowe zapisy o cenach sugerowanych przez producenta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA