REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ekogroszku w PGG nie kupisz. Ale proszę bardzo, są inne źródła. I to jakie ciekawe

Ekogroszek? Orzech? Miał? W Polsce wciąż jest dostępny każdy rodzaj węgla z Rosji. I nawet jeśli zainteresujesz się pochodzeniem opału, który kupujesz, wcale nie będziesz mieć pewności, że nie ogrzewasz domu ekogroszkiem, który przybył nad Wisłę bezpośrednio z Syberii.

04.05.2022
10:49
ekogroszek-chrust-samowyrob
REKLAMA

Ekogroszek to najbardziej jaskrawy przykład, bo to wciąż najpopularniejszy rodzaj opału w naszym kraju. Jeśli nie kupujesz u polskiego producenta (PGG, JSW), to nie będziesz mieć pewności, że to polski produkt. Problem w tym, że zakupy w sklepie PGG bardziej przypomina grę w totolotka niż wizytę w supermarkecie.

REKLAMA

Polskie sankcje, zakazujące importu węgla z Rosji lub Białorusi i jego przemieszczania przez terytorium Polski, obowiązują od ponad dwóch tygodni. Ale sprzedaż rosyjskiego węgla w Polsce trwa nieprzerwanie tyle lat, że liczne spółki i pośrednicy tym się trudniący stworzyły tak misterny gąszcz powiązań, że jeśli nie jesteś ekspertem, nie dowiesz się, jaki węgiel kupujesz. Dotyczy to wszystkich jego rodzajów, ale na pierwszym miejscu najpopularniejszych odmian opału ze słynnym ekogroszkiem na czele.

Na dzień przed wejściem tych sankcji w Polsce postanowiliśmy sprawdzić, czy w takim razie z dostępem do węgla z Rosji jest jakikolwiek kłopot. Okazało się, że nie ma z tym żadnego problemu. Takie ogłoszenia można było wtedy zobaczyć m.in. na Allegro. Zapytaliśmy się przedstawicieli platformy, czy to przypadek, czy zamierzone działanie. Nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi. Za to wskazane ogłoszenie zniknęło z platformy. Późniejsze praktyki wskazały, że to chyba najlepszy sposób na załatwienie tej sprawy. Nie trzeba się wdawać w dyskusję z dziennikarzem (chociaż na zadane pytanie dobrze jednak odpowiadać), tylko należy rzeczone ogłoszenia jak najszybciej likwidować. Allegro tak zrobiło, ale inny wybrali zupełnie inny sposób.

KTK Polska nie działa, ale syberyjski ekogroszek wciąż możesz kupić

Tropiąc węgiel z Rosji, natrafiam m.in. na firmę handlowo-usługową Szostak, która jeszcze niedawno oferowała na platformie OLX ekogroszek Stabek. Produkt pochodzi prosto z syberyjskich kopalni, a sprowadzała go do naszego kraju spółka KTK Polska. Postanowiliśmy zapytać się, czy przedstawicielom firmy Szostak znany jest zakaz nałożony na węgiel z Rosji.

Informuję że nie posiadamy w sprzedaży węgla ekogroszek sprowadzonego przez KTK Polska z Rosji – odpowiada na nasze pytania mailowo Sebastian Szostak.

Rzecz jasna zaraz potem to ogłoszenie z OLX znika. Pech chciał, że czekając na tę odpowiedź, postanowiłem sam sprawdzić, czy w firmie handlowo-usługowej kupię rosyjski ekogroszek Stabek. W tym celu skontaktowałem się telefonicznie z punktem sprzedaży w Bełku (województwo śląskie).

W trakcie tej rozmowy przedstawiciel handlowy stwierdził, że nie ma żadnego problemu. Powiedziałem, że potrzebuję ok. tony (40 worków pakowanych po 25 kg) i usłyszałem, że w magazynie mają jeszcze jakieś 500 takich worków. Więc mogę podjechać w każdej chwili.

Sprawa znalazła zresztą swój ciąg dalszy. Bo po opublikowaniu materiału właściciel przesłał prośbę o sprostowanie, zapewniając, że jego firma nie narusza obowiązujących przepisów o zakazie importu węgla z Federacji Rosyjskiej i z Białorusi.

Aktualnie oferowany węgiel z krajów objętych sankcjami został zakupiony i dostarczony do naszych placówek handlowych wiele tygodni temu, nawet zanim jeszcze w ogóle zaistniał konflikt zbrojny w Ukrainie. Przedmiotowy węgiel jest naszą własnością i Firma Szostak może go legalnie sprzedać wyjaśnia,

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U. poz. 835 z 2022 r.) w art. 8 zakazuje:

  • wprowadzania na terytorium Polski,
  • przemieszczania przez Polskę (tranzyt),
  • przemieszczania z innego kraju UE do Polski,  


Firma zapewnia, że żadnej z wymienionych wyżej czynności nie wykonuje i zapewnia:

Aktualnie oferowany węgiel z krajów objętych sankcjami został zakupiony i dostarczony do naszych placówek handlowych wiele tygodni temu, nawet zanim jeszcze w ogóle zaistniał konflikt zbrojny w Ukrainie.

Nie sugerowaliśmy nigdzie, że firma narusza przepisy, ale że wciąż ekogroszek z Rosji jest dostępny w sprzedaży. I to jest fakt.

Ekogroszek z Rosji wciąż można kupić na OLX

Ponieważ firma Szostak wystawiła swój rosyjski ekogroszek na platformie OLX - tam też ślę swoje pytania tak jak wcześniej do Allegro. Tym razem jednak dostaje odpowiedź, i to bardzo szybko, raptem po niecałej godzinie.

REKLAMA

Serwis OLX prowadzony jest z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów prawa i zawsze usuwamy bezprawne treści, gdy tylko mamy ku temu podstawy – przekonuje Paulina Rezmer, Senior PR Specialist w OLX Group.

Czytam to zdanie trzy razy i nie mogę uwierzyć. Szybko więc sprawdzam jeszcze raz OLX i ogłoszenia z rosyjskim węglem lub opałem. Bez problemu znajduje takie np. z ekogroszkiem Czarna Perła, sprowadzanym przez KTK Polska. Mogę też kupić ekogroszek Husky, też pochodzenia rosyjskiego. Takie anonse można było znaleźć na OLX pod koniec kwietnia i można zarobić to ciągle teraz. Mimo obowiązujących przepisów sankcyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA