REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Gospodarka

Bezrobocie wciąż idzie w górę. Pod koniec roku 8 proc. Polaków stawi się w pośredniakach

W porównaniu z majem stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w czerwcu zaledwie o 0,1 pkt proc. i wyniosła 6,1 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Najgorsze dopiero przed nami. Pod koniec roku bezrobocie sięgnie 8 proc. – zapowiada rząd.

23.07.2020
11:14
pracownicy budowa
REKLAMA

W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 1026,5 tys. bezrobotnych, o 14,8 tys. (1,5 proc.) więcej niż w maju oraz o 149,4 tys. (17 proc.) więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Rok temu bezrobocie rejestrowane wyniosło 5,3 proc.

REKLAMA

Czwartkowy odczyt jest identyczny jak prognoza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z początku lipca.

Zdaniem minister rodziny Marleny Maląg nie ma powodów do niepokoju w związku z sytuacją na rynku pracy.

W kwietniu br. liczba bezrobotnych w porównaniu do marca br. wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., a w czerwcu już o 1,5 proc. Sytuacja się więc stabilizuje

– przekonuje.

Najlepiej w Wielkopolsce, najgorzej na Mazurach

Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych jest w Wielkopolsce – 3,7 proc., najwięcej 10,3 proc. w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła w dziesięciu województwach. Najbardziej w mazowieckim – o 0,2 p.proc. W czterech nie uległa zmianie: w lubelskim, opolskim, podlaskim i pomorskim. W warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim obniżyła się po 0,1 p.proc.

 class="wp-image-1206821"
Źródło: GUS

W ciągu roku stopa bezrobocia zwiększyła się we wszystkich województwach. Najbardziej w warmińsko-mazurskim o 1,4 p.proc. oraz zachodniopomorskim o 1,3 p.proc. Najmniej wzrosła w łódzkim o 0,5 p.proc. oraz mazowieckim o 0,6 p.proc.

Mniej nowych bezrobotnych

Z danych GUS wynika, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w I półroczu br. wyniosła 681,2 tys. osób i była o 7,5 proc. niższa niż w analogicznym okresie ub.r. W czerwcu zarejestrowano 106,4 tys. bezrobotnych o 1,0 proc. więcej niż przed miesiącem i o 7,8 proc. niż przed rokiem. W maju br. odnotowano odpowiednio wzrost o 5,5 proc. i spadek o 4,5 proc.).

 class="wp-image-1206848"
Źródło: GUS

GUS wskazuje na dalszy wzrost w skali miesiąca (choć słabszy niż w maju br.) liczby osób dotychczas niepracujących, nieposiadających kwalifikacji zawodowych oraz osób zamieszkałych na wsi. W drugim miesiącu z rzędu spadła liczba rejestrujących się osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy, ale nadal była blisko dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Oprócz tej kategorii, w porównaniu z czerwcem ub. roku zarejestrowano więcej osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych, zamieszkałych na wsi oraz zarejestrowanych po raz kolejny. Mniej niż przed rokiem zarejestrowano osób, które do tej pory nie pracowały oraz absolwentów.

Na koniec roku bezrobocie wyniesie 7-8 proc.

REKLAMA

Miesiąc temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała obniżenie szacunków stopy bezrobocia na koniec roku z 9-10 proc. do 7-8 proc.

Szacunki na koniec roku przewidujące 10-procentowe będą korygowane w dół. Będziemy raczej mówić o 7-8-procentowym poziomie bezrobocia

– zapowiedziała wicepremier
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA