REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Największa firma świata słabnie na Wall Street. Chiny winne niepewności w światowej gospodarce

Recesja zagląda w oczy największych indeksów na Wall Street. Niestabilna sytuacja w Chinach i przedłużająca się wojna sprawiają, że w Nowy Rok wejdziemy z dużą niepewnością. Jedną z ofiar obecnej sytuacji jest największa firma świata – Apple.

29.12.2022
15:08
Największa firma świata słabnie na Wall Street. Chiny winne niepewności w światowej gospodarce
REKLAMA

Akcje Apple tracą dziś blisko 3 proc. i meldują się w granicach 126 dol. Tak nisko nie były od czerwca 2021 roku.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "autosize": true, "symbol": "NASDAQ:AAPL", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "light", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_9ad7f" } );

Analitycy XTB winą obarczają sytuację w Chinach, gdzie niedawno zniesiono restrykcje koronawirusowe, takie jak ograniczenia w zapełnieniu międzynarodowych lotów. Odejście od polityki Covid-zero, doprowadziło do szerzenia się na ogromną skalę wariantu Omikron. Władze zrezygnowały przy tym z codziennego raportowania liczby chorych. Ponad dwuletnie ograniczenie kontaktów społecznych i niska odporność na wirusa skutkują dziś przepełnionymi szpitalami, co z pewnością odbije się stanie gospodarki.

Apple jest szczególnie wrażliwe na sytuację gospodarczą w Państwie Środka

Chińskie fabryki odpowiadają za 90 proc. montażu i produkcji iPhone'ów, a chińscy konsumenci za około 20 proc. popytu na technologie giganta – pisze w komentarzu Eryk Szmyk, analityk rynków finansowych XTB.

Todd Sohn, analityk Strategas, którego cytuje CNBC, przestrzega natomiast, że Apple – jako firma z największą kapitalizacją – może być brana za wskaźnik szerszego sentymentu inwestorów i chęci zachowania ostrożności w niepewnych czasach.

Apple odpowiada za ponad 6 proc. wagi całego indeksu S&P500. Dlatego wszelkie wahania kursu wpływają na całość inwestorskich zachowań.

Podobnie sytuacja wygląda z Nasdaq, który znajduje się dziś tak nisko, jak nie był jeszcze nigdy w 2022 roku. Swoje dokładają również Amazon i Alhpabet. Na ich notowaniach odbija się słabsza koniunktura rynku reklamowego.

new TradingView.widget( { "autosize": true, "symbol": "SKILLING:NASDAQ", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "light", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_aa955" } );

Rozczarowujące wyniki gigantów technologicznych prowadzą do topnienia fortun miliarderów

Jak podaje Business Insider, majątki ośmiu najbogatszych Amerykanów zmniejszyły się w tym roku o blisko 400 mld dol. Elon Musk stracił aż 140 mld dol., a Jeff Bezos 86 mld dol. W przypadku tego pierwszego trudno szukać jednak winowajców poza samym Muskiem. To jego nieodpowiedzialna polityka związana z Twitterem doprowadziła do dużego spadku wartości Tesli. Lider rynku elektromobilności w ciągu roku zmniejszył swoją kapitalizację o 70 proc.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA