REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

500+ nie wypaliło, ale rząd ma nowy sprytny plan. Premier zachwycony, chce szybko wprowadzić go w życie

Ministerstwo Finansów już pracuje nad projektem, dzięki któremu rodzice co najmniej czwórki dzieci będą zwolnieni z podatku dochodowego i to już od przyszłego roku. Dobry pomysł? Fantastyczny! Ale założę się, że i tak zakończy się klapą.

28.06.2021
8:25
polski ład
REKLAMA

Rząd tak to sobie wymyślił, że zwolnienie z podatku dochodowego rodzin wielodzietnych pomoże zwiększyć w Polsce dzietność. A mamy z nią olbrzymi problem.

REKLAMA

Z ostatnich danych GUS wynika, że w kwietniu urodziło się 27,5 tys. dzieci, a rok temu o tej porze 28,8 tys. Mamy więc znowu spadek.

500+ zakończyło się fiaskiem

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy urodziło się 347,9 tys. dzieci, a przypomnę, że założenia do ustawy o świadczeniu 500+ mówiły, że dzięki niemu w 2020 r. urodzi się 380 tys. dzieci, a w 2021 r. 375,5 tys.

 class="wp-image-1467241"

Jak na dłoni widać demograficzną klęskę 500+. Dlatego właśnie rząd kombinuje, jakby tu innymi sposobami przekonać nas do rozmnażania się. No i teraz padło na podatki.

60 tys. rodzins zaoszczędzi średnio 4,1 tys. zł

Autorem tego pomysłu, by wesprzeć rodziny z czwórką i więcej dzieci jest wchodząca w skład koalicji Partia Republikańska, ale jej pomysł spodobał się premierowi Morawieckiemu i wiceministrowi finansów Piotrowi Patkowskiemu i wygląda na to, że resort finansów już pracuje nad odpowiednim projektem, by zwolnienie z podatków obowiązywało już od przyszłego roku.

Skorzystać z tego rozwiązania ma 60 tys. rodzin, bo tyle mamy w Polsce rodzin z przynajmniej czworgiem dzieci. Zaoszczędzą one w ten sposób ok. 250 mln zł, co daje 4,17 tys. zł rocznie na rodzinę – poinformował money.pl.

Autor pomysłu poseł Kamil Bortniczuk przekonuje, że taka ulga podatkowa dla rodzin wielodzietnych miałaby skłonić jednego z niepracujących rodziców do powrotu na rynek pracy. W takiej sytuacji jest on sam, ma czworo dzieci i niepracującą żonę. No i oczywiście drugi pożądany efekt to zachęcenie pozostałych Polaków do prokreacji.

REKLAMA

No i tu pojawia się problem. Bo o ile jestem całym sercem za wsparciem dla rodzin wielodzietnych, bo rzadko im się przelewa, o tyle jestem przekonana, że nijak nie wpływie to na demografię. Tak jak nie wpłynęło 500+.

Taka więc drobna rada dla rządu: wprowadzając nową ulgę podatkową, nie opowiadajcie, że dzięki niej urodzi się więcej Polaków, bo się nie urodzi i znów będzie wstyd. Wystarczy mówić, że wspieracie rodziny wielodzietne, wszyscy zrozumieją, że rozsądny powód.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA