REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polska sięga po energię ze Słońca. Gigant inwestuje w megafarmę fotowoltaiczną

Tauron buduje w Mysłowicach największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która zadba o roczne potrzeby energetyczne 16 tys. gospodarstw domowych. Panele powstaną na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

30.01.2022
16:48
Polska sięga po energię ze Słońca. Gigant inwestuje w  megafarmę fotowoltaiczną
REKLAMA

Tauron potwierdza, że idzie w zielone i w tym celu najchętniej wykorzystuje własne tereny poprzemysłowe. W ten sposób na dawnym składowisku odpadów w Mysłowicach powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

REKLAMA

W dwóch etapach inwestycyjnych ma być oddane do użytku łącznie ok. 97 MW mocy. To ponad pięć razy więcej niż dają obecnie posiadane przez Tauron trzy elektrownie słoneczne, których łączna moc wynosi 19 MW. 

Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę

 - chwali się Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron: redukcja emisji CO2 i walka ze smogiem

Prace na mysłowickim składowisku odpadów Tauron planuje zacząć do końca marca. Docelowo na powierzchni 16 ha - co odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej - powstać ma farma składająca się z 94 tys. paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 395 W. Łączna długość stołów, na których będą montowane, wynosi 47 km, czyli tyle ile liczy trasa z Mysłowic do Gliwic. Instalacja w ciągu roku ma wyprodukować do 39 tys. MWh odnawialnej energii.

tauron-farma-fotowoltaiczna class="wp-image-1688269"
Tu powstanie ogromna farma fotowoltaiczna

Ta wartość odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu energetycznemu 16 tys. gospodarstw domowych. To też tyle energii ile w ciągu roku potrzebuje takie miasto jak Zawiercie. W ten sposób uda się również ograniczyć emisję CO2 o prawie 30 tys. ton.

To także gwarancja efektu antysmogowego 

- przekonuje Michałowski.

Sebastian Gola, prezes spółki Tauron Wytwarzanie, podkreśla że dodatkowym atutem tej inwestycji jest wykorzystanie postindustrialnego terenu na potrzeby budowy źródła zielonej energii. 

Dzięki takiemu podejściu, tereny poprzemysłowe są ponownie zagospodarowywane

- twierdzi.

Zielona energia swoje kosztuje

Dzięki inwestycji w Mysłowicach Tauron ma być bliżej postawionego sobie celu, czyli osiągnięcie w 2025 r. 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Ale do tego w pierwszej kolejności potrzebne są niemałe pieniądze.

REKLAMA

Budowa farmy w Mysłowicach jest możliwa dzięki zawartej umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Koszt pierwszego etapu budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce oszacowano na 122 mln zł. 82,5 mln zł z tej kwoty, czyli 67 proc., stanowi nieoprocentowaną pożyczkę, z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Instalacja ma być oddana do eksploatacji w połowie 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA