menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
obligacje
Macie apetyt na nowe obligacje reklamowane przez premiera? Dziwne, rząd ma przecież lepsze papiery w ofercie
Nowe obligacje skarbowe to hit, który uratuje nasze oszczędności? Premier zaproponował właśnie z wielką pompą coś, co może być słabsze niż obligacje, które już dotąd Polacy mogli bez łaski kupić, tylko zabrakło im najwyraźniej promocji.
13.05.2022 08:02
Oprocentowanie lokat nadal wkurzająco niskie. Rząd traci cierpliwość i zaczyna straszyć banki
Już w przyszłym tygodniu premier ma spotkać się z ekspertami sektora bankowego właśnie w sprawie depozytów. Tylko to jedna wielka szopka na użytek zwykłych Polaków, bo rząd w pierwszej kolejności powinien wygrażać sobie. I NBP. To właśnie rząd i bank centralny mają klucz to wyższego oprocentowania depozytów i tylko udają, że to wina banków.
07.05.2022 07:01
Ale się porobiło. Polski rząd może niedługo skończyć jak frankowicze
Z Aktualizacji Programu Konwergencji wynika, że koszty obsługi polskiego długu wzrosną w najbliższych dwóch lat o sto procent. Jak sobie poradzi polski rząd? W jednym ze scenariuszów, już wkrótce może poczuć się jak frankowicze w 2008 r.
04.05.2022 08:35
Polacy mają ponad 4 mld zł do zainwestowania. W obligacje skarbowe? Nie żartujmy
W tym miesiącu rząd zacznie sprzedawać lepiej oprocentowane detaliczne obligacje skarbowe. Dla tysięcy Polaków jest to okazja, aby zamienić słabo oprocentowane papiery na nowe – sensowniejsze. Wciąż można jednak liczyć na to, że niedługo pojawią się jeszcze lepiej oprocentowane obligacje.
02.05.2022 08:31
PKO BP i Pekao podnoszą oprocentowanie lokat. To fascynująca wiadomość. Oto co może się za nią kryć
Mylą się ci, którzy uważają, że informacje związane z gospodarką nie mogą być sensacyjne i interesujące. Czy nie jest bowiem sensacją to, że PKO BP i Pekao, dwa spośród największych banków w Polsce, ogłosiły, że podnoszą oprocentowanie lokat?
27.04.2022 05:17
Dlaczego Rosja nie zbankrutowała? Bo Putin się wystraszył. Albo ktoś w Rosji nie boi się Putina
Wydarzeniem, które przez kilka dni w największym stopniu przykuwało uwagę tak zwanych rynków, czyli inwestorów, banków, funduszy wszelkiego typu, ekonomistów i komentatorów w mediach było nadchodzące bankructwo Rosji.
22.03.2022 11:15
Koniec. Rosja jest niewypłacalna. Oto co czeka teraz Putina i kraj, którym rządzi
Techniczne bankructwo stało się praktycznie faktem. Rosja nie jest w stanie spłacać swojego zadłużenia w obcych walutach, a na płatności w rublach nie chcą się zgodzić jej wierzyciele. Plajta nie wepchnie naszego sąsiada w ruinę z dnia na dzień, ale długofalowe skutki mogą być dla Putina i jego rodaków niezwykle bolesne i upokarzające.
16.03.2022 20:01
Polacy rzucili się do bankomatów. Policzyłem, ile wypłacili pieniędzy od wybuchu wojny w Ukrainie
Od początku wojny do wtorku Polacy wyciągnęli z banków około 50 mld złotych. Skąd to wiem? Otóż wyliczyłem sobie. Wszystkie dane potrzebne to tych wyliczeń są publicznie dostępne i to na tej samej stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.
12.03.2022 13:46
Nie chcesz groszy z lokaty w banku ani igrać z losem, kupując akcje? Od dzisiaj możesz inwestować w nowy ETF
W poniedziałek na warszawskiej giełdzie zadebiutował nowy fundusz. Powinien on poszerzyć możliwości lokowania w obligacje wszystkim, którzy szukają miejsca dla swoich pieniędzy i chcieliby zyskać więcej niż na lokatach bankowych, nie ryzykując aż tak bardzo jak w przypadku inwestycji w akcje. Fot. Gsign76 / Shutterstock.com.
17.01.2022 16:14
Rząd wpadł na sprytną sztuczkę z obligacjami. I chyba trochę za mocno się wkręcił w te kombinacje
Kiedy rząd przekazuje obligacje, to już nie musi im dawać pieniędzy w formie tradycyjnej dotacji z budżetu i w ten sposób oszczędza i zmniejsza wydatki budżetowe. Ale z drugiej strony w ten sposób PKP dostają nie tylko gotówkę, ale też dość sporą elastyczność w zarządzaniu nią – wskazuje Rafał Hirsch w najnowszym materiale dla Bizblog.pl.
10.01.2022 15:21
Ceny mieszkań rąbną. Będzie płacz i zgrzytanie zębów, bo WIBOR cały czas rośnie
Hossa na rynku nieruchomości trwa, ale wkrótce może się skończyć i ceny mieszkań w 2022 roku spadną. A ponieważ wielu Polaków zainwestowało w kupno mieszkań np. na wynajem, bo było przeświadczonych, że ceny nieruchomości nie spadną, może ich to mocno zaboleć. Najgorzej będą mieli ci, którzy inwestowali w mieszkania zapożyczając się w bankach, bo WIBOR cały czas rośnie.
05.01.2022 14:04
NBP drukuje miliard za miliardem. Zobaczcie, co zrobił z ćwiercią biliona złotych
Narodowy Bank Polski skupił ostatnio od banków komercyjnych obligacje rządowe i wyemitowane przez BGK za 1,8 mld zł. Robi tak mniej więcej od półtora roku, a łącznie wydał na te zakupy już ponad 140 mld zł. Oczywiście nie zbiedniał od tego, bo bank centralny ma tę wspaniałą właściwość, że może sobie tworzyć pieniądze z powietrza,...
20.09.2021 09:44
Narodowy Bank Polski wydrukował 147 mld zł. A wiecie, co zrobił z tą górą pieniędzy? Zdziwicie się
Skup obligacji NBP prowadzi od marca ubiegłego roku, uruchomił go jako element reakcji państwa na pandemię i konieczność wprowadzenia lockdownu. Chodziło o to, aby pomóc rządowi w zwiększaniu zadłużenia, aby ten te świeżo pożyczone pieniądze mógł pompować do zamkniętych firm w ramach tarcz antykryzysowych, żeby nie upadły. Dzięki tej operacji wielu z nas nie straciło...
19.07.2021 06:07
Polacy to spryciarze, ale Słowacy są sprytniejsi. Uczą nas właśnie, jak dzięki noblistom wygrać z giełdą
W ciągu roku zdobyli 5 tys. klientów i 100 mln zł aktywów - to już jedna czwarta tego, co zaplanowali sobie do końca 2022 r. Zgarniają z rynku już pierwszych nowicjuszy, których przecena akcji na początku pandemii zachęciła do wejścia na giełdę, ale zdążyli się sparzyć na akcjach CD Projekt albo Allegro i zorientowali się, że z rynkiem nie da się wygrać. A jak nie da się wygrać, lepiej się do niego przyłączyć – to filozofia słowackiego domu maklerskiego Finax, który chce rozbić zabetonowany polski rynek i nauczyć nas inwestowania pasywnego. (Od lewej: Juraj Hrbaty, prezes Finax i Przemysław Barankiewicz, country manager Finax w Polsce).
03.05.2021 08:50
Polacy sprytni inaczej. Wydaje im się, że znaleźli patent na pewny zysk. I wpadają jak śliwka w kompot
Rośnie inflacja i tym razem zdaniem większości ekonomistów nie jest to chwilowe. Rok temu sięgnęła pewnym momencie ponad 4,5 proc. rocznie, ale wtedy wszyscy przekonywali, że za chwilę spadnie i faktycznie tak się stało. Dziś mamy wskaźnik inflacji na poziomie 3,2 proc. ale różnica polega na tym, że tym razem ekonomiści twierdzą, że to dopiero początek i szybko dotrzemy do 4 proc. a przez kolejne dwa lata raczej nie uda się zejść poniżej 3 proc.
17.04.2021 07:31
Złoty poległ. Został stratowany podczas panicznej ucieczki przed totalnym lockdownem
Rentowności amerykańskich obligacji rosną, kto żyw kupuje dolary i sprzedaje to, co tam kupował ostatnio. Lecą na łeb szyję Tesla i inne Nasdaqi, traci i złoty.
06.03.2021 07:21
Pogrom Tesli i innych modnych amerykańskich firm. Dług podciął skrzydła big techom
Indeks giełdowy Nasdaq Composite, który grupuje sporo spółek technologicznych spadł ostatnio o ponad 8 proc. Zajęto mu to tydzień – od szczytu 16 lutego do dołka 23 lutego. Możliwe, że w najbliższych dniach zejdzie jeszcze niżej, bo jakoś nie zdradza ochoty na odbicie.
05.03.2021 07:35
Soros radzi Unii, jak ominąć polskie weto. Każde państwo ma działać na własną rękę
Wobec groźby zawetowania przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – twierdzi George Soros. Miliarder dowodzi, że Unia jest tak podzielona, że wypracowanie wspólnego planu ratowania gospodarki jest niemożliwe.
06.12.2020 08:28
Inwestorzy kochają dług publiczny. Niedawno pobili rekord świata w tej konkurencji
Rekord dotyczy wielkości popytu jaki zgłoszono w ramach pojedynczej aukcji obligacji. Sięgnął on według Bloomberga 233 mld euro. Jeszcze nigdy na świecie żadna aukcja nowego długu nie wywołała takiego zainteresowania i nie przyciągnęła tak ogromnych pieniędzy.
22.10.2020 08:42
BGK sprzedał obligacje „covidowe”. Pekao przejął papiery za 3 mld zł
Pekao jako jeden z pierwszych wspomógł Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, obejmując obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego na łączną kwotę 3 mld zł. Papiery znajdą się w ofercie banku już 27 kwietnia – poinformował bank.
24.04.2020 14:01
Previous page
1
2
3
4
5
6
Next page