menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
obligacje
To najlepszy moment na kupowanie obligacji detalicznych. Jednak Polacy tego nie robią
Spośród wielu danych i cyferek związanych z polską gospodarką, które lubię obserwować od wielu miesięcy najbardziej zastanawiają mnie te dotyczące sprzedaży obligacji detalicznych. To forma oszczędzania, która jest dostępnym dla wszystkich sposobem na uchronienie swoich pieniędzy przed inflacją. Wydawać by się mogło, że w czasach rekordowo wysokiej inflacji będzie więc cieszyć się rekordowo dużym zainteresowaniem, ale tak nie jest i to właśnie mnie fascynuje.
18.05.2023 06:01
Finanse Polski są tak stabilne, że rząd właśnie zadłużył się na 5 mld dolarów
Ministerstwo Finansów poinformowało o emisji obligacji nominowanych w dolarach na rynku amerykańskim, których łączna wartość to aż 5 mld dol. czyli około 21,5 mld zł. Połowa z tych obligacji ma termin wykupu dopiero w 2053 roku. Obsługa tego zadłużenia będzie kosztowna, ponieważ rocznie będzie wypłacał ich właścicielom nawet 5,5 proc. wartości tych obligacji. Fot. KPRM Na zdjęciu: minister finansów Magdalena Rzeczkowska i minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas posiedzenia Rady Ministrów 29 marca 2023 r.
29.03.2023 13:10
Świat rzucił się na polskie obligacje, padł absolutny rekord. Skąd ta nagła miłość do naszego długu?
Polski rząd w tym tygodniu sprzedał inwestorom obligacje za 3,5 mld euro. To spora emisja długu, bo warta po przeliczeniu prawie 17 mld zł. Zwykle na normalnych, krajowych przetargach jednorazowo rząd sprzedaje bankom dług za mniej więcej 5-8 mld zł. Jednak jeszcze bardziej interesująca jest kolejna liczba. Otóż inwestorzy, głównie zagraniczni, zgłosili się na przetarg z gotowością do zakupu polskiego długu za łącznie 12 mld euro, czyli za blisko 60 mld zł. Jednego popołudnia rząd był w stanie zdobyć pieniądze, które wystarczyłyby na pokrycie zdecydowanej większości ubiegłorocznego deficytu.
10.02.2023 06:31
Szczodry jak ZUS. 24 miliony Polaków dostaną wkrótce hojny prezent. Na wasze konta trafią miliardy
OFE w ubiegłym roku przyniosły wam stratę o ponad 16 proc., a środki w ZUS powiększą się co najmniej o 14,4 proc. Więcej: gdyby obligacje niby zabrane wam z OFE, nadal tam były, po ostatni roku też byłyby mniej warte, a dzięki temu, że są w ZUS, powiększą się o 9 proc. I co, łyso wam?
06.02.2023 06:57
XTB mocno przywalił na początek roku. Straszy konkurencję Jędrzejczyk i Prochazką
Czy mistrzowie MMA Joanna Jędrzejczyk i Jiri Prochazka to odpowiednie osoby do promowania odpowiedzialnego inwestowania? Jeśli mają reprezentować wartości, z którymi utożsamiają się klienci XTB, to chyba niekoniecznie. No chyba że chodzi o wizerunek firmy, wtedy to się klei.
17.01.2023 09:40
Świat pożycza pieniądze Polsce jak szalony. Wystarczyło, że usłyszał od premiera te dwa słowa
Tak tanio dawno nie było. Pożyczanie pieniędzy nagle zrobiło się o 25 proc. tańsze – co prawda nie dla Kowalskiego, ale dla polskiego rządu, ale to może nawet i lepsza wiadomość. Panikarze, którzy już zdążyli odtrąbić, że oto nasz kraj się wali, bo rentowności polskich obligacji przekroczyły 9 proc. oczywiście wam o tym nie powiedzą, ale właśnie Polska przestała się walić, a inwestorzy zaliczyli jakiś wybuch miłości i zaufania do polskiego rządu. Wystarczyła deklaracja premiera Morawieckiego: BĘDZIEMY OSZCZĘDZAĆ.
24.11.2022 06:19
Ależ to petarda. PiS śpiewa hita o tym, jakie KPO jest super. Zero sarkazmu, naprawdę się cieszą
Pieniądze z KPO są super, bo wypłacane są w euro, więc umocniłyby nam złotego, a to pomoże w walce z inflacją. Pieniądze z KPO są super, bo to pieniądze pożyczane tanio za pośrednictwem KE, a Polska pożyczając te same pieniądze samodzielnie, musi płacić wielokrotnie drożej. Pieniądze z KPO w ogóle są super. To nie pieśń pochwalna opozycji, ale rządu. Dobrze słyszycie. Najwyraźniej ktoś w końcu zorientował się, że przegiął, pieniędzy potrzebuje bardziej, niż myślał i możecie znów liczyć, że o środki z Unii, których ciągle nie dostajemy, PiS zacznie się starać.
10.11.2022 06:35
8 proc. na lokacie to MAX. Prezes wielkiego banku płacze, że rząd zgarnął mu sprzed nosa miliardy
Niby wojna, ale na większe zyski, niż możecie zgarnąć dziś z lokaty w banku raczej nie liczcie - ta wojna właśnie wyczerpuje swój potencjał i wygląda na to, że więcej niż 8 proc. i tak nie dostaniecie. W październiku niby oprocentowanie lokat jeszcze odrobinę się poprawiło, ale ten wzrost oprocentowania był najniższy od listopada 2021 r.
29.10.2022 14:25
Co się dzieje z polskimi obligacjami? Dlaczego są wyprzedawane i czy grozi nam bankructwo?
Rentowność polskich obligacji jest najwyższa od lat. W piątek tych dziesięcioletnich przekroczyły 9 proc., co wcześniej ostatni raz zdarzyło się w 2001 roku. W przypadku tych pięcioletnich do osiągnięcia niemal 9 proc. doszło pierwszy raz od 2002 roku. Rok temu te rentowności były w okolicach dwóch proc. a dwa lata temu poniżej 0,5 proc. Akurat wtedy były też najniżej w historii.
24.10.2022 08:49
Czekam na wielki powrót OFE. Rząd za jednym zamachem dowali opozycji i zbierze z rynku miliardy
Wiele osób lamentuje, że będziemy mieć w 2023 r. największy od lat problem z finansowaniem deficytu budżetowego, ponieważ potrzeby pożyczkowe nawet w wersji oficjalnej wycenione na 260 mld zł będą bardzo wysokie, a według wersji nieoficjalnej zdaniem niektórych ekonomistów sięgną nawet 390 mld zł, co pobije wszelkie rekordy. Obawy można zamknąć w jednym pytaniu: i kto to kupi? No to odpowiadam: na przykład OFE.
13.10.2022 09:29
Krach na Wyspach, rządy w Londynie objęli szaleńcy. Polsce grozi ten sam scenariusz?
To, co w ostatnich dniach wydarzyło się w Wielkiej Brytanii, z pewnością jest gospodarczym wydarzeniem tygodnia, a może i miesiąca. To niegdyś najpotężniejsze państwo świata, wyprzedzone ostatnio pod względem wielkości PKB przez Indie, czyli swoją dawną kolonię zostało przez rynki finansowe zdegradowane do poziomu gospodarki rozwijającej się i potraktowane nawet nie jak Indie, ale wręcz jak Indonezja, czy inne Peru.
03.10.2022 05:55
Obligacje oprocentowane na 16 albo nawet 20 proc.? Takiej okazji nie możecie przepuścić
Ludwik Kotecki, członek RPP, w reakcji na szokujący środowy odczyt inflacji w końcu przyjął pomysł opozycji i proponuje, by w walce z inflacją przestać podnosić ostro stopy procentowe, bo nie ma na to już zbyt wiele przestrzeni, a zamiast tego ściągać pieniądze z rynku za pomocą specjalnych obligacji, które mógłby zacząć emitować NBP. Jakie odsetki powinien zaproponować Polakom bank centralny, żeby przekonać ich do oszczędzania? Zapytałam ekonomistów, ucieszycie się, jak przeczytacie, co powiedzieli.
02.09.2022 06:01
Sugerowali, że sprzedają obligacje, brali zwykłe pożyczki. Kary dla spółki Obligacje Społeczne
Ludzie myśleli, że bezpiecznie lokują swoje oszczędności w obligacje, a oni po prostu naciągali ich na pożyczanie pieniędzy. UOKiK nałożył na spółkę Obligacje Społeczne i jej prezesa UOKiK nałożył łącznie 170 tys. zł kar oraz zablokował jej stronę, uniemożliwiając dalszą działalność.
08.08.2022 09:54
Nie jesteś w PPK? Patrz na te zyski i płacz. Niech się schowają wszystkie lokaty, akcje i obligacje
Po drugim kwartale 2022 roku na kontach uczestników PPK jest mniej pieniędzy niż suma ich wpłat na PPK. Czyżby te fantastyczne programy oszczędzania na starość, które sama od dawna zachwalam, okazały się wielkim rozczarowaniem? Nie! Bo choć wyniki zarządzający funduszami ostatnio rzeczywiście były na minusie, to uczestnik PPK nadal liczy zyski. Ktoś, kto jest w PPK od początku, jest już nawet 65 proc. do przodu. Tylko wcale niełatwo zrozumieć, jak to możliwe.
03.08.2022 06:57
Lokaty do lamusa, czas na obligacje. Jakie papiery skarbowe Polacy kupują najchętniej?
W czerwcu popyt na obligacje był tak duży, że Ministerstwo Finansów postanowiło dodrukować nowe papiery opiewające na kilka miliardów złotych. W ciągu zaledwie pierwszych dziesięciu dni Polacy wydali więcej kasy na obligacje niż kilka lat temu wydawali na ten cel w ciągu całego roku. Efekt? Absolutny rekord sprzedaży.
15.07.2022 17:22
Inwestuj jak Morawiecki. Resort finansów kusi Polaków, którzy mają gotówkę
Jeśli ktoś pozazdrościł premierowi nosa do inwestycji oszczędności w polskie obligacje skarbowe, teraz ma okazję, by samodzielnie spróbować. Od lipca Ministerstwo Finansów wprowadzi do sprzedaży obligacje i w dodatku zwiększy ich oprocentowanie.
24.06.2022 16:49
Zostawcie lokaty, zarabiajcie na obligacjach jak premier. Albo jak ci, którzy właśnie wykupili je do cna
Premier Morawiecki zarzeka się, że nie inwestuje w polskie obligacje indeksowane inflacją, ale to akurat słaba wymówka. Szef rządu akurat powinien dawać przykład Polakom, jak inwestować z głową w trudnych czasach. Sądząc jednak po wynikach sprzedaży, kupujący papiery skarbowe sami odkryli, co mają zrobić, by inflacja nie zżarła im oszczędności.
18.06.2022 09:47
Zawczasu zacznij szukać nowej pracy. No chyba że już pracujesz w górnictwie
Uwierzyliście już, że za rogiem czeka koniec podwyżek stóp procentowych? Przykro mi, nikt nie lubi czuć się rozczarowany, ale przyszły rok dalej może nas trzymać pod butem. A skoro inflacja nadal będzie dwucyfrowa, jak stwierdził właśnie jeden z członków RPP, to jak myślicie, co będzie ze stopami? Tylko kierowcy TIR-ów, górnicy i budowlańcy mogą spać spokojnie, bo dostają podwyżki przewyższające inflację. I to pod warunkiem, że przejdą do konkurencyjnej firmy.
14.06.2022 06:07
Szukasz dobrych lokat? Nie bądź frajerem, na rynku mamy o wiele lepsze i pewniejsze oferty
Że oprocentowanie kredytów leci w górę szybciej niż lokat, to już wiecie. A wiecie, że ta przepaść jest obecnie największa od 2012 r.? Próbujecie szukać jakichś sensownych ofert, które uratują wasze oszczędności przed galopującą inflacją, a tu słabiutko. Tymczasem Ministerstwo Finansów na dzień dobry daje wam w pierwszym roku więcej niż większość banków, a potem nawet kilkanaście procent, jak inflacja nie odpuści. A może jeszcze długo nie odpuścić. Przy okazji popełnicie dobry uczynek. Pożyczycie swoje pieniądze rządowi, bo biedny jest ostatnio, a ma nie bardzo ma gdzie pożyczyć.
03.06.2022 08:57
Lokaty są passe, czas na obligacje. Od czerwca wchodzi niespodzianka, która mocno namiesza
Spada zainteresowanie polskimi obligacjami wśród inwestorów klientów instytucjonalnych. Aby pokryć deficyt, rząd musi wyemitować papiery denominowane w euro, równolegle podwyższa oprocentowanie dla inwestorów detalicznych. Szukający alternatywy dla nisko oprocentowanych lokat, nie mają powodów do narzekań.
30.05.2022 15:52
Previous page
1
2
3
4
5
6
Next page